Исхрана крмача у супрасности – неколико савета

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Исхрана супрасних крмача је тесно везана за све специфичности које бременитост носи са собом.


Једна од кључних фаза производње у свињарству је почетак бременитости крмача. Самим тим, неопходно је придржавати се основних правила исхране супрасних крмача.
Након самог чина осемењавања и оплодње ослобођених јајних ћелија, почиње њихово тзв. “усађивање” у зидове материце.
Тај процес интензивно траје десетак дана и представља посебно осетљиву фазу.

У првих месец дана супрасности може доћи до губитка одређеног броја оплођених јајних ћелија, а разлози за то су бројни неадекватни услови смештаја, директна изложеност сунцу, хемијски и бактериолошки неисправна храна.
Након месец дана, делимично развијени плодови су чврсто приљубљени за материцу и тада су значајно отпорнији на све негативне утицаје. Раст плодова је мали у прва 2,5 месеца супрасности, када они достижу величину мање људске шаке.

Интензиван раст настаје у последњих месец дана. У том периоду правилном исхраном се значајно може утицати на (будућу) величину прасади.
Током бременитости значајно се мења метаболизам крмаче која далеко боље користи све хранљиве материје и веома је прилагодљива на велике варијације у квалитету и количини хране.
Међутим, ако су одступања од правила исхране превелика, организам супрасне животиње прво уништава и ресорбује у себе или избацује из себе (побачај) већ заметнуту прасад.

Исхрана супрасних крмача је, дакле, тесно везана за све специфичности које бременитост носи са собом.
Исхрана треба да буде појачана првих десетак дана по осемењавању. Наредна два месеца исхрана не сме бити преобилна.
Последњи месец потребно је повећати количину хране као и проценат протеина, који треба да се креће између 15 % и 16%. Све време супрасности препоручена количина целулозе не би требало да буде нижа од 9 %.

Пет дана пред прашење препоручљиво смањивати количину хране сваки дан за око пола килограма.

Све време супрасности неопходно је и довољно присуство витамина у организму крмаче.

Izvor:poljosfera.rs

Исхрана крмача у супрасности – неколико савета

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ishrana svinja je često pitanje koje muči sve koji bi želeli da se bave njihovim uzgojem ili se već bave. Iako u ishrani svinja postoje neke finese, znanje kako da im obezbedite jeftinu, a zdravu hranu može mnogo da vam pomogne.

Zbog toga što su veoma niske otkupne cene tovljenika i prasadi, u svinjarstvu izuzetno je nepovoljna situacija. Kilogram žive vage tovljenika otkupljivači i nakupci plaćaju 120 do 130 dinara, a cena prasadi je 150 do 160 dinara. I dok su cene tovnih svinja i prasadi katastrofalno niske, žitarice i stočna hrana su poskupeli, proizvođači trpe gubitke.

Odabir pravih izvora proteina i žitarica takođe je važan element koji povećava težinu svinje. Osim što ćete napraviti pravilan izbor prehrane, održavanje njihovog zdravlja i udoban smještaj podstaćiće njihovo debljanje.

Одлуком о увођењу ванредног стања због Корона вируса забрањен је рад па је прикупљање података о ценама, понуди и тражњи пољопривредних производа на појединим сточним пијацама неизводљиво. Ипак они подаци који су били доступни преносимо вам у целости.

У Србији под појмом "тов свиња" подразумева се да се прасад од 20 до 25 кг у сто крацем временском року и са сто мање хране доведу до тезине од 95 до 100 кг.

Исхрана свиња се донекле разликују од исхране преживара (говеда, оваца и коза.) Док преживари могу добро да искористе за своју исхрану и суве биљне делове, свиње то нису у стању, изузев мањих количина сена од младе луцерке и детелине које је најбоље давати самлевено. Међутим, свиње добро искоришћавају сочне биљне делове: пашу, сточну репу, бундеве, кромпир, зрнасту храну итд.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета