Свињска куга – шта је узрочник ове болести код свиња

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Свињска куга је најопаснија и највише раширена заразна болест код свиња Од ње могу оболети све свиње без обзира на расу, пол и старост.

Начин преношења. Узрочник је садржан, пре свега, у крви болесних свиња, а излучује се мокраћом, изметом, слузом из очију и из носа. Здраве животиње могу се заразити и додиром (њушкањем) са болесним, али најчешће се заразе путем загађене простирке и хране. — Болест се често шири на заједничким пашама, појилима и на сајмовима, а могу да ју разносе свињари, штоцари, свињарски трговци итд. Товилишта се обично заразе купоином заражених живо тиња. Важну улогу код преношења заразе има месо од болесних свиња. Заражавање настаје ако се вода у којој је ово месо опрано или кухињски отпаци од таквог меса дају здравим свињама (помије итд.).

Време кијања: 3 до 12 дана.

Знаци болести: Болесне животиње имају грозницу, изгубе прохтев за јелом, изнурене су и много леже. Очни капци им поцрвене и закрмеље. Неке повраћају. Често наступи затвор, који касније обично пређе у пролив. Кад се крећу, свиње се поводе задњим делом трупа. На разним местима коже појаве се неки пут црвене мрље. Болест траје обично до 7 дана. Од болесних свиња угине 70 до 90% Свиње које преболе не могу по други пут оболети од куге. Оне постану отпорне (имуне).

Понекад животиње болују дуже времена: слабо једу, имају затвор или пролив, иду погурених леђа и нерадо се крећу, мршају. На кожи се често појаве красте. Болест може да се вуче недељама и месецима. Чим се болест примети, треба одмах поднети пријаву народним властима. Лековито цепљење и лечење болесних животиња може да има успеха само на почетку болести. Касније је безуспешно.

Мере које треба предузети да би се спречило уношење заразе међу здраве животиње. Ако прети опасност од заразе, онда треба предузети заштитно цепљење здравих животиња.

Употреба меса за људску храну. Месо од болесних свиња, ако се правовремено закољу, обично није шкодљиво по здравље, али може да буде и опасно. Сем тога месо и маст од болесних свиња обично имају мирис по мокраћи. — Да ли је месо добро за људску храну или није, о том одлучује ветеринар. Месо које је нађено употребљивим, може се пуштати у промет само под наџором власти и то једино у куханом стању. Разношење сирова меса опасно је ради ширења свињске куге.
Десинфекциона средства: разређено хлорно – кречно млеко, 2%-тни креолин или 2°/0-тна натријева лужина (каустична сода).

Izvor:seoski poslovi

Свињска куга – шта је узрочник ове болести код свиња

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Afrička svinjska kuga (ASK) je od 10. maja ove godine do danas registrovana u 18 mesta u Srbiji. Na dve lokacije – lovišta Sopotska kosa i Pančevački rit bolest je otkrivena i kod divljih svinja.

Vlada Srbije donela je odluku po kojoj od 1. januara 2023. godine nema carine na uvoz svinja.

Zbog izuzetno male brojnosti, rasa svinja moravka je u Jagodini imala status rizično ugoržene.

Nemački naučnici imaju za cilj da ove godine kloniraju i potom uzgajaju genetski modifikovane svinje koje će poslužiti kao donori srca za ljude.

Broj krupne stoke u Srbiji opada. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u Republici Srbiji, sa stanjem na dan 1. decembra 2021, u odnosu na stanje na dan 1. decembra 2020, manji je ukupan broj goveda (za 3,0%), svinja (za 3,9%) i koza (za 3,6%), dok je veći ukupan broj ovaca (za 0,6%) i živine (za 0,7%).

Zbog visoke cene stočne hrane, odgajivači prasadi u Kikindi obustavljaju proizvodnju, jer ostvaruju gubitke. Kao najveći problem ističe se skupa hrana za životinje, a niska otkupna cena žive vage.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета