Odlična sezona za aroniju, prinos najbolji u poslednjih nekoliko godina

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Za razliku od drugih poljoprivrednih kultura čiji su prinosi uglavnom podbacili ove godine, aronija je prema rečima nekih odgajivača odlično rodila tako da je prinos najbolji u poslednjih pet godina.

- Imali smo između 10 do 12 kilograma po žbunu, a ne traži mnogo ulaganja - tvrdi za Novosti Vladan Stevanović, poljoprivredni proizvođač iz paraćinskog sela Busilovac, poznati voćar u ovom kraju.

Na svom poljoprivrednom gazdinstvu na 40 ari zemljišta on ima 500 žbunova ove neobične voćne vrste čije su tamnoplave bobice izuzetno lekovite. Počeo je da je uzgaja pre desetak godina, kada je aronija bila pravi hit, pa iako je većina proizođača u međuvremenu imala probleme sa plasmanom, kaže da se nije pokajao.

- Plod cedimo i najviše pravimo sokove bez ikakvih drugih dodataka - šećera, aditiva ili konzervansa. Aronija je praktično organska. Nema prskanja jer je otporna na bolesti i štetočine, a zaliva se po potrebi. To je sibirska vrsta koja izdržava jako niske temperature, uopšte ne izmrzava. Žbun dostiže visinu oko metar i po, a počinje da rađa od treće godine - priča Stevanović.

Sva stabla aronije na plantaži Stevanovića sada su u punoj snazi, daju maksimalni rod, a sokove koje prave prodaju uglavnom na različitim sajmovima. Mnogi dolaze i kod kuće, tako da nemaju problem sa tržištem.

- Od kilograma bobica dobije se oko 700 grama soka - kaže Vladan Stevanović.

- Cena pola litra je 400 dinara, dok 250 grama košta 200. Zbog većeg roda ovog leta, prvi put smo prodali i količinu svežeg ploda. Otkupna cena po kilogramu na veliko je bila 100 dinara, a na malo dostiže do 300 dinara.

Stevanovići dodaju da su sokovi od aronije traženi jer je poznato njihovo blagotvorno dejstvo na zdravlje. Podstiču imunitet, a bobice su prepune antioksidanasa i vitamina.

Agroinfo.rs/novosti.rs

 

 

Odlična sezona za aroniju, prinos najbolji u poslednjih nekoliko godina

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Jesenja setva pšenice u Srbi se bliži kraju, zasejano je manje parcela nego prošle godine, zemljište je nedovoljno nađubreno, seme je korišćeno sa "tavana", a ne deklarisano, pa se dogodine ne može očekivati dobar rod, rekli su danas poljoprivrednici

Sredstva predviđena za poljoprivredu u budžetu za sledeću godinu dovoljna su za sva predviđena direktna davanja u okviru podsticaja u poljoprivredi, izjavila je danas državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Milica Đurđević.

Otopljavanje pogoduje poljoprivrednim štetočinama, jer mogu da ubrzaju razmnožavanje, prežive zimu i migriraju dalje ka severu. Priča o širenju insekata i drugih štetnih vrsta tek će da dobije na značaju, ocenila je naučnica Sandra Krengel-Horni.

Od uvođenja elektronskog sistema i početka primene zakona u januaru 2019. godne, broj legalno angažovanih sezonskih radnika povećan je više od 20 puta

Poljoprivrednike u Srbiji najviše muče višak mleka i mlečnih proizvoda na zalihama, kao i pad cene pšenice koji je došao iz Evrope, izjavila je ministarka poljoprivrede napominjući da su dogovorene mere usmerene na prevazilaženje tih problema

Poljoprivrednici u Srbiji će sledeće nedelje izaći na protest upozorenja, blokadom puteva na više mesta, ako država ne ponudi rešenja za probleme sa viškovima mleka i žitarica, izjavio je danas predsednik Udruženja odgajivača goveda u centralnoj Srbiji Milija Palamarević.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета