foto: pixabay

foto: pixabay

Uslovi u kojima se tradicionalno odvija berbe malina u ivanjičkom kraju znatno su otežani zbog pandemije virusom covid-19

Malinari procenjuju da će rod maline ove godine biti za 20% manji u odnosu na prošlogodišnji. Računicu bi dodatno mogli da im pokvare i grad, jaki vetrovi koji su ovih dana lomili rodne grane i neuobičajeno visoke temperature za ovo doba godine.
Iako je do berbe malina ostalo nešto više od mesec dana, u ivanjičkom kraju uveliko brinu kako će organizovati berbu. Voćari se pitaju da li će zbog epidemije koronavirusa imati dovoljno radnika koji im svake sezone dolaze iz različitih krajeva Srbije

 Zbog vanrednog stanja mnogi malinjaci ostali su neobrađeni, pa vlasnici tek sada kose i obavljaju druge radove u zasadima. Ne znaju da li za berbu mogu da očekuju radnike koji uobičajeno dolaze iz Prijepolja, Priboja, Surdulice, Leskovca ali drugih gradova.

Radiša Jakovljević iz sela Radaljeva kod Ivanjice brine:.“Oni će moći da se rasporede, drže odstojanje, ali problem je smeštaj. Ja imam malo dete od dve i po godine, da li sme da im prilazi, kad budemo odmarali, kad budemo ručali, brinemo za dolazak i da li ćemo smeti da ih dovedemo za berbu”.

U malinjacima su ovih dana samo članovi domaćinstva. Bez dodatne radne snage neće moći da oberu sve maline.“Teško nam je da primimo nekoga koga ne znamo u kuću, radnici se u našoj kući ponašaju i borave kao da su odrasli sa nama i tu nema nikakve razlike", priča Radomir Miletić, takođe iz sela Radaljeva.

Za branje malina sa 2,5 ha zemljišta  Radovići su prethodnih sezona angažovali  više od 25 radnika. Za Dobrivoja Radovića stanovnika istog sela, veliko je pitanje koga dovesti u svoju porodicu i da li ga mešati sa drugim radnicima.

“Da li radnici treba predhodno da se testiraju na koronu i kako to sve organizovati, može li da se desi vrlo da se zarazimo svi, cela porodica i svi radnici, pa će sve ovo da propadne”,  pita se na kraju Dobrivoje.

 

Izvor:agronews.rs

 

Brige oko berbe malina

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.

Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.

Verovali ili ne, ovo egzotično voće koje dolazi iz Afrike, a zove se kivano, može se uspešno gajiti i u našim uslovima. Seje se krajem aprila, početkom maja, nije preterano zahtevna, a uspeće čak i u saksiji.

U sredu popodne olujno nevreme praćeno jakom kišom i gradom zahvatilo je delove opštine Topola kada je zasadima naneta velika šteta.

Pokrajinski sekreterijat za poljoprivredu dodelio je 60 ugovora za sufinansirеnjе nabavkе oprеmе za zaštitu od grada u voćnjacima i vinogradima u AP Vojvodini, na površini od 140 hеktara ukupne vrednosti 53,8 miliona dinara.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета