Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Створена је укрштањем сорти Мамутова (Реа'с Маммотх) и Лесковачка. Хибридизација је спроведена 1967. године, а за сорту је призната 1987. године.

Стабло је средњебујно, незнатно развијеније у односу на Лесковачку дуњу, округласте круне, снажних основних грана које расту под углом од 600. Леторасти су светлобраон боје, средњетанки и нешто сјајнији од летораста Лесковачке дуње. Најзаступљеније су кратке (копљасте) родне гранчице, а доста рода доноси и на прекраћеним једногодишњим леторастима. Пупољци су ситни, заоштрени, чврсто приљубљени уз кору летораста. Лист је средње величине, округластоовалног облика, неназубљен, средње изражене нерватуре и са наличја прекривен ситним беличастим маљама. Цвет је врло упадљив, средње крупан до крупан, двополан, белих латица и видно истакнутог тучка. Припада групи раноцветних сорти, чије цветање траје 6-8 дана и продукује доста полена добре клијавости. Самооплодна је сорта. Рано пророди и рађа редовно и обилно. Стандардне је отпорности према проузроковачима болести и штеточина, као и друге сорте дуње. Одличне је компатибилности са дуњом као подлогом при калемљењу.

Плод је крупан до врло крупан (просечне масе око 330 г), округластоовалног облика, равне и глатке површине, без неравнина. Чашица је средњевелика и увучена у дубоко ребрасто удубљење. Покожица је танка, глатка и сјајна, лимунжуте до сламастожуте боје и прекривена ситним, сивкастим маљама. Месо плода је жућкасто, чврсто, збијено, крто, ситнозрнасте структуре, киселкасто, осважавајућег укуса и јаке ароме. Садржи око 13% растворљивих сувих материја, 0,2% танина, 0,7% пектина. Семена кућица је мала до средња, округластоовалног облика, смештена у централном делу плода. У њој се налази просечно 45-50 ситних до средњекрупних, спљоштених семенки, кљунастог облика. Петељка је врло кратка (око 5 мм) и смештена на самој површини плода или у карактеристично малом ребрастом удубљењу.

Бере се почетком октобра, нешто раније од Лесковачке и Врањске дуње. Чува се до краја марта без губљења сочности, односно не прозукњава (тамни), што је значајна предност у поређењу са другим сортама.

Морава је сорта дуње високог квалитета и изражене дужине чувања плодова, и треба је више ширити у производњи.

/institut-cacak.org/

Дуња - Морава

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Važan vitamin C krije se i u nekim drugima namirnicama i to u mnogo većim količinama nego što biste očekivali, a u tome prednjače dve.

Dunja je bogata mineralima i vitaminima i svakodnevna konzumacija je dobra za zdravlje.

Vreme berbe presudno utiče na kvalitet i tehnološka svojstva plodova dunje, a ovaj proces se sprovodi u toku septembra meseca, pa sve do kraja oktobra. Berba dunje se obavlja u zavisnosti od toga za koje namene će se plod koristiti.

Vizuelnim pregledom zasada dunje uočeno je prisustvo simptoma na listovima od ishrane larvi minera belih mina. Potrebno je sprovođenje adekvatnih mera zaštite.

Erwinia amylovora je polifagni parazit i jedan od najznačajnijih patogena jabučastog voća, u prvom redu jabuke, kruške i dunje. U nastavku pročitajte kako treba reagovati u slučaju njegove pojave.

Artičoka je biljka male energetske vrednosti, bogata mineralima. Sadi se u martu i aprilu, ili u jesen, nakon prvih jačih kiša.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета