Лето током августа, спасење за винограде!

Извор: Пиксабеј

Извор: Пиксабеј

За виноградаре је ова година почела изузетно добро и све је указивало на предстојећу изузетну бербу. Подсећамо да је регион три Мораве један од највећих винских регија и да се овде виногради простиру на 7.530 ха. Од те укупне количине винове лозе, чак 78% су винске сорте. Највише винограда у овој регији је у Трстеничком, Жупском и Крушевачком виногорју.

Просечне парцеле под виноградима у једном газдинству су површине око 42 ара, а укупно 18.129 газдинстава поседују винограде.

Треба се осврнути на необичне услове ове зиме када су владале непримерено високе температуре, са повременим захлађењем, тако да су виногради на готово свим парцелама спремно ушли у вегетацију. Климатске прилике током читавог пролећа су биле као наручене за винову лозу која је одлично понела род. До половине јуна је била угрожена само она лоза коју је погодио град, али онда нас је дочекао јул са намером да све поквари. Пуно кише, и влага у ваздуху и земљишту изузетно погодују појави ботритиса, па заштитари препоручују и ванредну заштиту од ботритиса.

У овом тренутку можемо да констатујемо да се фенофазе у виновој лози мењају готово сваког дана, али су углавном такве да су узимајући у обзир и временске неприлике током читавог јула месеца, сви виногради у потенцијалној опасности од сиве трулежи. На парцелама где није сузбијана пепелница, или није адекватно сузбијана пепелница ових дана прети велика опасност од сиве трулежи, која ће ако се развије оставити велике последице и следећој вегетационој сезони.

У влажним годинама каква нам је ова бар судећи по досадашњим временским приликама, и пепелница може знатно утицати ако не на квалитет самог чокота онда свакако на квалитет грожђа и вина.

Важно је за добар квалитет и гроздова и вина уништавати сву лозу која је орезана и отпала са чокота, јер се на њој највише патогена задржава. За сузбијање пепелнице је од веће важности применити правилну агротехнику и обезбедити виновој лози добру проветреност него применити хемијске препарате у великој мери. Фаза затварања гроздова је критична фаза да се патогени увуку у гроздове, односно зрна. У фази када се накупљају шећери у зрнима грозда, у фази шарка је још један критичан моменат за пепелницу.

Осим опасности од пепелнице и сиве трулежи виноградари се стално боре против пламењаче, чијем интензивирању изузетно погодују ове временске прилике. Први знаци заразе се виде на лицу листа као специфичне уљане пеге, које најављују секундарну инфекцију. Један од важних предуслова да дође до секундарне инфекције је да лист буде влажан више од два сата, а тога је на жалост било много током овог месеца, али ако су листови винове лозе пре тога били довољно заштићени онда не постоји опасност.

Поред тога сви виноградари страхују, а поједини се и жале на смотавац, пегавост винове лозе, црну и црвену трулеж. Стручњаци су и овде јасни. Чим стане киша треба почети са још једном ванредном заштитом.

Сунчани август и септембар би обећали једну од најбољих последњих десет година за винограде. Према најавама из Републичког хидро метеоролошког завода предстојећи период ће бити повољан за производњу грожђа и помоћи ће опоравку винове лозе, па се можда прогнозе са почетка наше приче, о изврсној години и остваре.

Сви параметри указују да ће средња минимална температура ваздуха у августу имати вредности изнад вишегодишњих, као и средња максимална и да ће бити око 31-32 степена целзијуса. Оно што такође погодује је да према најавама у августу месецу месечна сума падавина ће бити у границама вишегодишњег просека уобичајених у августу, али са вредностима још нижим од уобичајених. Након топлог августа очекује нас и сув и топао септембар, који ће такође бити благотворан за сазревање грожђа. Најављује се просечна температура од око 23 степена за септембар, што би онда заиста обезбедило изванредан род.

Ако виноградари успеју да сачувају грожђе до бербе и ако берба буде добра, онда ће сви произвођачи сигурно уживати у младом вину током михољског лета које се такође најављује. Ако је веровати свим параметрима прогнозе времена за наступајући период, најлошије климатске прилике за винограде су за нама.

Agromedia.rs

Лето током августа, спасење за винограде!

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Уклањањем листова око гроздова се убрзава сазревање грожђа, побољшава му се квалитет и смањују губици због труљења. У нашим подручјима дефолијација се спроводи у септембру и октобру.

За виноградаре је ова година почела изузетно добро и све је указивало на предстојећу изузетну бербу. Подсећамо да је регион три Мораве један од највећих винских регија и да се овде виногради простиру на 7.530 ха. Од те укупне количине винове лозе, чак 78% су винске сорте. Највише винограда у овој регији је у Трстеничком, Жупском и Крушевачком виногорју. Просечне парцеле под виноградима у једном га

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета