Šljivina osa i kako se rešiti ove uporne štetočine?

Foto: Youtube/Printscreen

Foto: Youtube/Printscreen

Šljivina osa izaziva crvljivost i opadanje zelenih plodova šljive. Postoje dve vrste, a obe su raširene svuda gde se gaji ova voćarska kultura.

Kad je ova štetočin u pitanju, štetan je larveni stadijum. Larve se ubušuju u plodnik tek zametnutog ploda i hraneći se oštećuju plod koji otpada. Javljaju se svake godine s manjim oscilacijama. U godinama sa slabim cvetanjem mogu prouzrokovati štetu i veću od 50% .

Cvetovi šljive su često meta napada šljivinih osa. Osim pčela, i ovi mali insekti doleću na cvetove šljive da se nahrane cvetnim nektarom, ali posle toga ženke šljivinih osa polažu jaja u zarez koji same naprave u cvetnoj čašici. Beličasta larva koja se ispili ulazi u zametak ploda i izjeda ga iznutra, a zatim prelazi u drugi, pa treći, pa često i u četvrti plod. Zato i opadaju „crvljivi” plodovi šljiva dok su još zeleni.

Dve su vrste šljivine ose: crna osa (Hoplocampa minuta) i žuta osa (Hoplocampa flava).

Opis

Odrasle jedinke su dužine od 4,5 do 5,5 mm sa rasponom krila od oko 12mm. Telo im je žute boje (Hoplocampa flava) i na glavi se mogu uočiti dve antene. Larve su ovalnog oblika i svetlo žute boje. Mogu da narastu i do 11mm.

Trebalo bi istaći da su rane sorte šljive (crnošljive i renklode) više podložne napadima od požegače. Neupućeni ljudi ove insekte često nazivaju „komarcima na šljivama”, što je pogrešno.

Ciklus razvoja

Šljivina osa ima jednu generaciju godišnje. Prezimljava u stadijumu larve ukopana u zemlji na dubini od 5-6 cm. Odrasle jedinke se javljaju kada temperatura dostigne 10⁰C i u zavisnosti od klimatskih uslova potom se razmnožavaju. 6-12 dana nakon polaganja pojavljuju se larve. Stadijum larve traje 2-3 nedelje nakon čega se ukopava u zemlju. Na proleće se pretvaraju u lutku,a potom i u odraslu jedinku (imago).

Štetnost

Šljivina osa napada plod šljive. Odrasle jedinke se pojavljuju u proleće i nakon dopunske ishrane polenom i nektarom šljive ženke započinju sa polaganjem jaja. Jaja polažu zasebno, tako što ženka zarezuje džepić spoljašnje strane čašičnog listića u koji potom položi jaje. Larva izgriza plod i prelazi iz jednog u drugi koji potom opadaju. Jedna gusenica napadne 4-5 plodova. Na plodu se uočavaju crne tačkice, a miris je neprijatan.

Suzbijanje i mere zaštite

U stadijumu imaga se u praksi ne koriste insekticidi jer je u vreme rojenja obilna poseta pčela rascvetalim voćnjacima. U stadijumu larve, štetolina se suzbija u vreme njihovog piljenja, jer je suzbijanje tada najefikasnije. Kad je šljiva u fazi precvetavanja (kad počnu da otpadaju latice), pčele prestaju sa posećivanjem cvetova i onda bi trebalo tretirati biljke sa insekticidima na bazi fenitrotiona, deltametrina, azinfosmetila, dimetoata, malationa, hlorpirifosa i slično.

Ova sredstva mogu biti otrovna za ljude i domaće životinje pa je zato potrebno pridržavati se svih predostrožnosti pri radu. Parationski preparati ne dolaze u obzir u šljivicama gde se kreće živina i ostale domaće životinje.

Agroinfo.rs

Šljivina osa i kako se rešiti ove uporne štetočine?

Komentari

Da li sljivina osa napada i druge vocne vrste- visnju u cvetu

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.

Zasadi šljiva se u našoj zemlji nalaze u fenofazi razvoja plodova, od rasta plodnika do drugog opadanja plodova (71-73). Pregledima zasada šljiva registrovano je prisustvo položenih jaja šljivinog smotavca (Grapholita funebrana), odnosno štete prouzrokuju larve koje se ubušuju i hrane unutar plodova, a napadnuti plodovi prevremeno opadaju

Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.

Verovali ili ne, ovo egzotično voće koje dolazi iz Afrike, a zove se kivano, može se uspešno gajiti i u našim uslovima. Seje se krajem aprila, početkom maja, nije preterano zahtevna, a uspeće čak i u saksiji.

U sredu popodne olujno nevreme praćeno jakom kišom i gradom zahvatilo je delove opštine Topola kada je zasadima naneta velika šteta.

Pokrajinski sekreterijat za poljoprivredu dodelio je 60 ugovora za sufinansirеnjе nabavkе oprеmе za zaštitu od grada u voćnjacima i vinogradima u AP Vojvodini, na površini od 140 hеktara ukupne vrednosti 53,8 miliona dinara.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета