Agroinfo savet: Neophodna zaštita dunje od ervinije

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Dunja je u ovom periodu vrlo osetljiva kada je u pitanju pojava ervinije pa je neophodno izvršiti adekvatnu zaštitu. S obzirom na to da je prethodni period bio prilično kišovit i sa čestim promenama vremena, bolest će se sigurno pojaviti. U nastavku saznajte kako na vreme da zaštitite svoje dunje da do ovakvih problema ne bi došlo.

Ervinija (lat. Erwinia amylovora) je najznačajnija bakteriozna bolest jabučastog voća u Srbiji. Najčešce zaražava jabuku, krušku, dunju, mušmulu i glog, prouzrokujući štete i do 100 %.

Ervinija kod dunje

Na formiranim plodovima dunja pojavljuje se eksudat, a prvo oboljevaju listovi koji dobijaju žućkastu pa smeđu boju koja na kraju pređe u crnu. Ove sezone, dunja je uspela da preživi hladne noći i jutra, cvetanje je nedavno završeno ili se stabla nalaze u fazi precvetavanja i konačno je potrebno zaštititi zasad od ove bolesti. Ovo oboljenje je vrlo opasno i brzo se širi. Bakterijska palež prisutna je u zasadima u kojima nisu na vreme sprovedeni tretmani bakarnim preparatima, a zbog vlažnog proleća, naročito nakon cvetanja, dolazi do jakog napada lisnih vaši koje šire bolest. 

Suzbijanje ervinije prvenstveno se bazira na nepesticidnim merama iz razloga nedostatka dovoljno efikasnih baktericida. Najznačajnije su mehaničke mere – uklanjanje obolelih delova biljke, koje treba sprovoditi kako u vegetaciji, tako i u periodu mirovanja. 

Tretiranje bakrom i krečom

Sa tretmanom bi trebalo početi već u novembru ili decembru, a postupak treba ponoviti u maartu ili najkasnije u aprilu, pred početak listanja. Tada se drveće tretira bakrom ili kombinacijom bakra i kreča. Nakon toga, u fazi pre cvetanja, tokom te faze i u fazi precvetavanja treba koristiti druge preparate. Ova zaštita u navedenom periodu je najvažnija kako se ervinija ne bi pojavila. Ako se to ne sprovede, bolest će se sigurno pojaviti. U tom smislu najviše se koristi sredstvo na bazi ulja čajnog drveta, a u poslednje vreme najčešće je zastupljen preparat na bazi bakterije Bacillus subtili.

Simptomi se na početku javljaju samo na jednom delu kada je stablo u pitanju, da bi se kasnije proširili na celo stablo. Kiša, vetar i ptice su pogodne za širenje ove bolesti, a takođe i alati za rezidbu predstavljaju rizik za širenje, pa je neophodna češća dezinfekcija.

Orezivanje može biti od koristi

Kada se jednom pojavi, erviniju nije lako suzbiti. Osim orezivanja ispod zaraženih mesta makar 30 centimetara, može se reagovati prskanjem bakrom, u višestruko manjim dozama, duvanom ili preparatima na bazi bakterija ili ulja čajnog drveta. Takođe se može desiti da je potrebno i po nekoliko puta u toku vegetacije rezati zaražene grane, što nije nimalo lak posao. Ne zaboravite da pravovremeno delujete i protiv savijača koji izaziva crvljivost plodova. 

Agroinfo.rs

Agroinfo savet: Neophodna zaštita dunje od ervinije

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.

Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.

U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, proizvodni zasadi bresaka i nektarina se nalaze u različitim fazama razvoja ploda: od faze opadanje plodova posle cvetanja do faze drugo opadanje plodova (BBCH 71-73), prenosi portal Prognozno-izveštajne službe (PIS).

Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.

Verovali ili ne, ovo egzotično voće koje dolazi iz Afrike, a zove se kivano, može se uspešno gajiti i u našim uslovima. Seje se krajem aprila, početkom maja, nije preterano zahtevna, a uspeće čak i u saksiji.

Na području Srbije setva kukuruza je još uvek u toku, a usevi iz najranijih rokova se nalaze u fazi razvoja prvih listova. Ove godine se registruju veće brojnosti kukuruzne pipe, dok se u usevima pšenice i ječma registruje pepelnica, odnosno pegavost.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета