Како сузбити дрвенасте биљке

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Дрвеће и жбуње спадају у вишегодишње биљке, које карактерише јак бујан раст и развој, како корена, тако и наџемног дела. Механичко уклањање биљака често није довољно да спречи избојке из корена и пања, па се за њихово уклањање користе арборициди.

У зависности од врсте дрвенасте биљке или од услова у којима расте, димензије могу бити различите, а неке врсте дрвећа могу нарасти током година и више десетина метара. У природи, то је сасвим прихватљиво, али ако се дрво налази уз објекат, ствара се потреба де се оно уклони, због потенцијалне опасности од оштећења објекта. Корен дрвета може оштетити темеље или инсталације под земљом. Такође, услед евентуалне олује или снега постоји вероватноћа да се одломи грана, део крошње или цело стабло, и да падом оштети објекат.
Уклањање дрвета које се налази уз објекат обавља се уз помоћ специјалне опреме и добро обучених стручних лица са адекватном механизацијом. Дрво се у деловима одсеца и уклања са парцеле, а да се при томе не оштети објекат. Након обављених послова, остаје пањ у земљи који је жив и има могућност да створи избојке, или чак да по целој површини где се простире корен, створи изданке. Тако нешто се сматра коровским растињем и потребно га је уклонити. Механичко уништавање нема ефекта јер се биљка константно обнавља и регенерише.

Решење за уклањање избојака из пањева могуће је коришћењем хемијских средстава. Хербициди имају улогу да уништавају нежељене биљке и могу бити различитог састава, у зависности за које биљне врсте се користе. Када је реч о сузбијању дрвенастих биљака, онда се за ову намену користе арборициди. У питању су хербициди који делују тако што се лако усвајају преко листа у организам биљке.
Једноставним прскањем лисне масе, биљка усвоји довољну количину хербицида - арборицида, и затим се кретањем сокова унутар биљке ова хемијска материја спушта у коренов систем, што је познато као транслокационо деловање. Овим долази до заустављања раста развоја и функције ткива у кореновом систему и временом биљка губи доток воде и хране. Коначан резултат је сушење наџемног дела.

Дејство препарата није тренутно, већ је након третирања потребно да прође једна до две недеље да би се манифестовали симптоми сушења, и дошло до уништења биљке. Препорука је да се третирање обави у летњем периоду (август или септембар). Након обављеног посла препоручује се уклањање остатака биљке.

Примена арборицида је пре свега за чишћење површина од вишегодишњег упорног растиња, поред путева, пруга, на ободима парцела, њива, ораница или код припреме земљишта за расадничку производњу.

Уклањање врзина поред парцела најбоље је одрадити у две фазе, где се механички површина покрчи и очисти у априлу и мају, а када се током лета јаве избојци оструге багрема и сличног растиња, тада треба попрскати арборицидом, и резултати ће бити позитивни.

Многе биљке се могу регенерисати само из делова корена или ситних комада жила, па се обрадом земље могу распространити на очишћену парцелу, и потенцијално је закоровити. Ова метода делотворна је за сузбијање багрема, дивље купине, шипурка, киселог дрвета, црног трна, шљиве, џенерика и за многе друге врсте.

 

 Аутор  Дипломирани инжењер Владимир Милутиновић

 Izvor: agromedija.rs

Како сузбити дрвенасте биљке

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.

U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, proizvodni zasadi bresaka i nektarina se nalaze u različitim fazama razvoja ploda: od faze opadanje plodova posle cvetanja do faze drugo opadanje plodova (BBCH 71-73), prenosi portal Prognozno-izveštajne službe (PIS).

Na području Srbije setva kukuruza je još uvek u toku, a usevi iz najranijih rokova se nalaze u fazi razvoja prvih listova. Ove godine se registruju veće brojnosti kukuruzne pipe, dok se u usevima pšenice i ječma registruje pepelnica, odnosno pegavost.

U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, zasadi bresaka se na području Srbije nalaze u fazi - cvetovi se smežuravaju: većina latica opada do faze kraj cvetanja: sve latice opale, javljaju iz Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja.

Iz Prognozno izveštajne službe javljaju da se proizvodni zasadi kajsija, bresaka i nektarina nalaze u različitim fazama cvetanja, a u narednim danima se očekuje početak cvetanja i kod ostalog ranostasnog koštičavog voća.

S obzirom na to da su u usevima strnih žita primetni korovi, preporuke su da proizvođači, čim to vremenski uslovi dozvole, preduzmu herbicidni tretman u cilju smanjenja konkurencije korova prema gajenim biljkama.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета