Зашто је важно садити аутохтоне врсте биљака и цвећа?

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Уколико прилагодимо наше вртове и дворишта садњом домаћих, аутохтоних биљака, можемо утицати на одржавање локалног екосистема. Да ли знате са чиме своје потомке храни више од 90% птица? А, да ли знате од чега зависи трећина наше исхране? Све одговоре доносимо у наредним редовима.

До сада сте сигурни чули апел да се при садњи у башти или дворишту додају матичне биљке. Апел је упућен свима, како би се сачувао природни екосистем око нас и зауставио губитак врста. Природан екосистем је исто тако важан и за здравље наше баште.

На пример, да ли сте знали да се бубамаре хране са лисним вашима и штитастим вашима? Њихове ларве чине још више штете штеточинама из ваше баште. Осим за наше баште, инсекти играју значајну улогу за целокупни екосистем.

Значај домаћих биљака

Сви екосистеми почињу са биљкама, које се користе сунчевом енергијом помоћу фотосинтезе. Животиње једу биљке и претварају енергију у ткиво које конзумирају друге животиње, и тако она прелази у ланац исхране. Без биљака, екосистеми се урушавају. Али, одржавање екосистема не могу да ураде било које биљке. Само аутохтоне, односно домаће биљке.
Зашто су домаће биљке критичне за опстанак нама драгим и корисним животињским врстама и за одржавање природног, локалног екосистема.
На пример, лептир Монарх може да пије нектар из многих врста цвећа. Међутим, његове гусенице могу да једу само млечну траву. Оне препознају хемијски потпис биљне хране кроз сензоре на ногама. Ако се хемија не поклапа, биљку не препознају као храну. Нема трава? Нема Монарха. Многе врсте инсеката ће јести само биљке са којима су еволуирале. Зато домаће биљке играју тако критичну улогу у здравим стаништима.

Да ли сте знали да трећина наших извора хране зависи од опрашивања биљака помоћу инсеката, као што су пчеле? Потребне су им цветнице и склониште без пестицида да би узгајале своје младе.
Нажалост, већина великих и разноликих природних станишта која су некада постајала изгубљена су или фрагментирана у мале џепове. Огромне површине сложених екосистема које су некад биле пуне са хиљаде врста, свеле су се на станишта-острва у мору неприступачног терена.

Улога инсеката

Инсекти који једу биљке или мање инсекте са биљака чине 37 посто свих копнених животињских врста на планети. То је прилично важна карика у ланцу исхране и илуструје какву огромну улогу играју инсекти у здравим стаништима.

Да ли знате са чиме храни своје потомство чак 96 посто врста птица (не рачунајући водене птице)? Помоћ пријатеља: то нису семенке, ни бобице и нису црви. Одговор? Бубе.

Инсекти и чланконожци (пауци и сродне врсте) пружају богат извор протеина који је младим птицама потребан за брз и здрав раст. Без сталног снадбевања бубама, велика већина наших вољених птица би нестала. У ствари, многе од њих већ јесу.

Креирање коридора

Шта баштовани могу да ураде? Садњом одабраног домаћег цвећа, жбуња или дрвећа помажемо инсектима да "повежу тачкице" свог нарушеног станишта, за наше баште обезбеђујемо корисне инсекте, лоше инсекте усмеравамо на њихове родне биљке, а птицама обезбеђујемо храну.


Кућни пејзажи са широким пространствима стерилних травњака и тује не могу да пруже право станиште. Садња аутохтоних стабала и грмља, те цвећа и трава у својим двориштима или на ободима њива може поново да повеже наша расцепкана станишта и да створи веће, сложеније и разноврстније екосистеме.

На пример, да би привукли бубамаре треба да садите анђелику, мирођију, коморач и хајдучку траву.

Можете посадити божур, петлову кресту, јагорчевину, лепог дечка, мушкатлу, зевалице, драгољуб, снежне кугле.
Двориште по двориште, кад баштовани додају аутохтоне биљке у своје крајеве, стварају степенице које повезују раније изолована станишта. Биолози их називају "ходницима дивљих животиња" и критични су за инсекте и дивље врсте попут птица, како би пронашли храну, склониште и могућности узгоја који су им потребни за развој.

Свако двориште, ма колико мало било, постаје део решења. Дакле, први корак је одабир изворних биљака које подржавају различите врсте инсеката. Можете их садити уз ограду или са спољне стране ограде поред пута...

Мали кораци, велики утицај

Сада знате да се инсекти хране својим родним биљкама, а повећавање броја птица и других животиња које једу инсекте помоћи ће враћању природне равнотеже.

Кад год је то могуће, бирајте биљке које задовољавају вишеструке потребе за домаћим инсектима, птицама и животињама. Додајте, на пример, плодоносно грмље за птице које се гнезде у грмовима близу земље, а бобице ће такође служити за храну. Ове птице ће својим младима однети и инсекте који вам нападају башту и уништавају род.

Izvor: agromedija.rs

Зашто је важно садити аутохтоне врсте биљака и цвећа?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Revoluciju u pčelarstvu sa košnicama cilindričnog oblika donose dva mlada nemačka preduzetnika, Filip Pothast i Fabian Visšman koji su 2021. godine osnovali start-up Hiive u Berlinu.

Novi praktičan i prilično jeftin uređaj za detektovanje nekih bolesti, bez biopsije i sličnih bockanja, uključuje najdragocenijeg insekta za svetu, pčelu. Neverovatna dosetljivot portugalske dizajnerke olakšaće dijagnostifikovanje i ranih faza mnogih oboljenja.

Ose, za razliku od pčela, nisu ni približno cenjene, međutim naučnici tvrde da su ovi nepravedno zapostavljeni insekti važan deo našeg ekosistema, bez kog bi svet izgledao skroz drugačije.

Privremeni organ opštine Kula usvojio je Pravilnik o dodeli sredstava za sufinansiranje investicija u pčelarstvu na teritoriji opštine. Minimalan iznos bespovratnih sredstava je 5.000, a maksimalan 150.000 dinara.

Prema istraživanju naučnika sa Londonskog univerzitetskog koledža, broj insekata u pojedinim delovima sveta je u poslednje dve decenije opao za skoro 50 odsto zbog intezivne poljoprivrede i rasta prosečne temperature.

Pčelare je posebno obradovala vest da je otkupna cena bagremovog meda dostigla istorijski maksimum, a nadaju se i dobroj paši.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета