Нега младих јапански препелица

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

После 24 часа пошто су се пилићи излегли, потпуно осушени преносе се у топле батерије или у импровизоване, одговарајуће објекте. Млади, који су стари једва 20 – 24 часа, сувише су слаби да буду препуштени сами себи и поред тога што су живахни и витални.

Овом приликом сав подмладак, код кога се види слаба животна способност или неке деформације, које се, иначе, у врло малом броју јављају, треба одбацити.
Телесна тежина излеженог пилета креће се од 6 – 8 грама. Млади показују изванредну живахност и брзо се развијају. Према подацима из литературе пилићи старости од 10 дана достижу тежину од 20, 1 грама, а старости од 20 дана тежину од 55 грама. Младунци стари 30 дана имају просечну тежину од 90 грама, док за 42 дана женке постигну 121 грам тежине. У исто време тежина мужјака износи 104 грама.

Загревање просторије се врши помоћу електричне сијалице од 124—250 њати по м2, која је постављена изнад пилића на висини од 50 цм. Треба напоменути да је посебно важно да се температура ваздуха првог дана не разликује од оне у инкубатору. Поред температуре најбољи индикатор топлотног режима су пилићи. Уколико је температура нижа, они се окупљају у гомиле и обрнуто.

У првој недељи живота температура у батеријама треба да буде 35 – 37 °Ц, у другој недељи 30—32 °Ц, у трећој 25 – 27 °Ц, а затим тридесетог дана 20 – 22 °Ц. У просторијама где су смештени пилићи за гајење, у првој недељи температура треба ца буде 25 – 27 °Ц и постепено да се смањује до узраста старости од 30 дана, када треба да износи 20 °Ц.

Када млади одрасту, велики као пилићи домаће кокошке, укида се грејање, изузев у хладним и влажним данима.

У неким европским земљама примењује се нешто другачији режим гајења младунаца. На пример у Шпанији, прве недеље температура ваздуха креће се од 40 – 41 °Ц, а затим се постепено снижава, тако да крајем друге недеље износи 34 – 35 °Ц. Код младунаца старости од 15 – 30 дана температура у просторији, у којој су смештени, износи 25 – 26 °Ц, а за младунце старије од месец дана температура се снижава на 16 – 19 °Ц.

На великим савременим фармама у Русији, младунци препелице се одмах по извођењу пребацују из инкубатора у кавезе за гајење младих. Уместо кавеза за гајење подмлатка током првих недеља често се користе и просторије, где се температура зависно од старости подмлатка креће као и у топлим одељењима кавеза. Што се тиче температуре просторије у којој се налазе кавези, треба у току прве недеље живота пилића да буде од 25 – 27 °Ц. Током наредних дана температура ваздуха у тим просторијама се постепено снижава, тако да кад пилићи достигну старост од месец дана, температура износи око 20 °Ц.
У сваком случају не сме се дозволити да дође до већих температурних колебања, да не би дошло до прехладе пилића који су у то доба осетљиви. Зато у просторијама за гајење младих препелица не сме бити промаје. Треба напоменути да је струјање ваздуха значајан факор, исто као и температура и влажност.

За смештај 50—60 једнодневних пилића користе се кавези дужине 145 цм, а дубине 60 ст, тако да на 1 т2 може да буде и по 250 једнодневних пилића.

Izvor:seoski poslovi

Нега младих јапански препелица

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Vlada Republike Srbije u aprilu ove godine naložila je nadležnim ministarstvima preduzimanje mera za iskorenjivanje stradanja divljih ptica. Prema podacima, najugroženije vrste su grlice i prepelice.

Kokošija kuga je vrlo teško zarazno oboljenje od koga, pored domaćuh životinja, oboljevaju fazani, jarebice i prepelice.

Prepelica je iz godine u godinu sve popularnija divljač među našim lovcima, posebno mlađim i pravim lovcima.

Значај превентивних мера у савременој производњи је један од битних услова за даљи развој вештачког гајења јапанске препелице. Уобичајено је да се под појмом превентивне заштите подразумева благбвремена интервенција, како се болест не би појавила.

Препелице су као сва жива бића подложна разним заразним обољењима. У циљу њиховог спречавања предузимају се превентивне мере. Све превентивне мере у току процеса гајења јапанских препелица своде се на хигијенско држање и гајење.

Гајење јапанских препелица може били леп хоби или задовољство, али може бити веома рентабилно, посебно у великим јатима.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета