Све предности конзумирања папаје

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Папаја расте као дрво, са стаблом висине до 10 метара. Листови дужине до 70 центиметара расту на горњим деловима грана. Плод је јестив, има глатку жуту или зеленкасту кору и овалног је облика. Меснати део плода је јарко наранџаст и слатког је укуса.

Кора папаје се не користи, јер садржи штетне материје, док меснати део нутриционисти препоручују за исхрану, јер је богата ликопеном, витамином Ц и минералима важним за организам. Што је папаја зрелија, богатија је храњивим материјама.

Папаја садржи витамин А, који одржава здравље коже, слузокоже и вида, док фолна киселина и калијум контролишу рад срца и регулишу ниво крвног притиска.
Ензим папаин, који се налази у папаји, користи се за производњу лекова за гастроинтестиналне поремећаје и ресорпцију хематома. Сличан људском пробавном ензиму пепсину (желудачном ензиму за разграђивање хране), па тако папају можете конзумирати за смиривање желудачних тегоба. 

Папаја

Такође, ензим папаје има и благо лаксативно дејство и уништава цревне паразите. Препоручује се спортистима, јер телу помаже да се опорави након тренинга. Може се конзумирати у виду таблета које се дозирају у зависноти од намене.

Сокови или чајеви од папаје имају антиканцерогено дејство. Доприносе бољој циркулацији, регулишу пробаву, јачају крвне судове, ублажавају упалне процесе и елиминишу токсине из организма.
Листови плодова папаје такође имају лековито дејство, ако се од њих направи чај. Чај од листова папаје спречава ширење тумора и помаже при сузбијању нуспојава хемотерапије. Користи се за проблеме дијабетеса, мањка тромбоцита и оштећења бубрега.

Папаја се користи и за негу коже. Њени састојци делотворни су за отварање пора, уклањању инфекција и акни. Користи се и за негу косе, јер подстиче њен раст и уклања перут.
Папајии одговара влажна тропска клима, па се у нашим подручјима може гајити уз обалу Јадранског мора или у лонцима. Идеална температура за узгој је од 22 до 28 степени.

Неопходно је да буде заштићена од јаког ветра, али ће јој за раст бити потребно доста сунца. Захтевна је што се тиче заливања и не подноси дуго задржавање воде у тлу, јер превелика количина воде може доприниети развоју гљивичних болести корена.

Папаја даје плодове након годину дана од дана садње. Они који је гаје моћи ће да уживају дуго, јер убирање траје током читаве године.

 Izvor: agromedija.rs

Све предности конзумирања папаје

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Verovali ili ne, ovo egzotično voće koje dolazi iz Afrike, a zove se kivano, može se uspešno gajiti i u našim uslovima. Seje se krajem aprila, početkom maja, nije preterano zahtevna, a uspeće čak i u saksiji.

Atritis i bolovi u zglobovima znaju da budu veoma uporni i neprijatni, ali priroda se pobrinula i za to. Upoznajte se sa dijetom koja je vrlo ukusna i prijatna, a koja će smanjiti bol u zglobovima i druge tegobe izazvane artritisom.

Marakuja je poznati afrodizijak iz Južne Amerike. Čaj od osušenih listova markise blagotvorno deluje na nesanicu, a nije teška za uzgoj.

Kada se gaji u bašti, kumkvat može porasti i do dva i po metra, a raširiti se do dva metra. Ako se kumqat gaji u saksiji, biće znatno manji.

Na svetu postoji na desetine hiljada različitih vrsta voća, a koliko god bilo neobično, u raznim krajevima sveta je deo svakodnevne ishrane.

Potpuno smo navikli da gledamo sveže proizvode u živim i ponekad neobičnim bojama. Lubenica je poznata po tome što nije samo slatka i sočna, već i neverovatno osvežavajuća, možda više od bilo kog drugog voća.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета