Кренула сезона БЕЛИХ ТАРТУФА – најбољи расту уз САВУ

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Сезона белих тартуфа, најцењенијих и међу скупљим у свету, почела је у Србији. Наша земља је на повољној паралели географске мреже на којој успевају све врсте белог и црног тартуфа, а најбоље на бесхумусним земљиштима, аеробним и поред река.

Бели најбоље расту у симбиози са храстом лужњаком и белом тополом. Има га у одређеним селима Шумадије, у околини Сремске Митровице, уз реку Караш у Банату. Најквалитетнији тартуф расте уз реку Саву.

Сезона белих тартуфа, најцењенијих и међу скупљим у свету, почела је у Србији. Наша земља је на повољној паралели географске мреже на којој успевају све врсте белог и црног тартуфа, а најбоље на бесхумусним земљиштима, аеробним и поред река. Бели најбоље расту у симбиози са храстом лужњаком и белом тополом. Има га у одређеним селима Шумадије, у околини Сремске Митровице, уз реку Караш у Банату. Најквалитетнији тартуф расте уз реку Саву

Прошла година је преродила
С обзиром на сушни период, белог тартуфа има, али у мањим количинама и квалитета; друге и треће класе, па се са првим кишама очекује да ће га бити више. Белом тартуфу не прија топлије време, често га једу мишеви и црвићи што обара његов квалитет, али већ са први мразевима и обилнијим кишама, очекује се теоријски, значајан принос.

„Међутим, долазак киша не мора да буде никаква гаранција, 2018. година је преродила, било га је јако пуно и била је ниска цена. Ове године је одлична цена, али га слабо има. Бугарска га је дала у једном таласу јако пуно и сад се очекује да овде крене“.

Пси трагачи су обавезни
Како каже наш саговорник, тренутна цена по килограму за један тартуф, ткз џокер, креће се од 1700 евра до 150 за онај треће класе, али је она свакако подлежна промени коју диктира шире тржиште и потражња. Како је познато, Италијани су међу највећим потрошачима белог тартуфа, али иако и код њих успева, те количине нису довољне, па често откупљују бели тартуф из Румуније, Бугарске и Грчке. Међутим, само српски бели тартуф има тај мирис специфичан за ову печурку.

Једном где нађете бели тартуф, ту ће га бити опет, многи тартуфари означавају на својим електронским мапама та места. Пси су обавезни приликом потраге. Ви морате имати добро обученог пса, тартуфари за бели тартуф гледају да користе псе ‘дубинце’, типа лабрадора, мешанца лабрадодра са немачким расама трагачима, лагото ромањоло који је јако брз. Битно је да, кад пас маркира тартуф, не копа, јер она није више прве класе, него ИИ па је нижа цена.
По медијима се могу наћи различите информације о тартуфима, почевши од места налажења, начина тражења до цене, што самом тартуфу даје дозу мистике.

 Izvor:bolja zemlja.rs

Кренула сезона БЕЛИХ ТАРТУФА – најбољи расту уз САВУ

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Prema novom istraživanju, pečurke bi mogle postati biorazgradiva alternativa vrsti plastike koja se koristi u baterijama i kompjuterskim čipovima, što bi olakšalo recikliranje.

Piletina u sosu sa pečurkama je nešto što ne može da dosadi, a ovaj recept je posebno jednostavan, pa će uspeti i onima koji nisu preterano vešti u kuhinji.

Čorba od pečuraka se lako pravi i odlična je za zimske dane kada je potrebno konstantno jačati imunitet.

Zbog toga što mogu biti opasne po zdravlje, vrlo je važno znati koje namirnice ne bi trebalo podgrevati nakon što su se ohladile.

Susreti gljivara na Fruškoj gori, tradicionalna manifestacija, održaće se po 18. put, a druženje je zakazano za 24. oktobar 2021. godine s početkom u 11 časova.

Tokom poslednjih pet godina prosečno se od izvoza pečuraka ostvarilo 5,2 miliona evra godišnje, a kada bi se proizvođači udružili prihod bi bio i znatno veći. Prema grubim procenama stručnjaka, godišnja proizvodnja pečuraka u zaštićenom prostoru u Srbiji je između tri i po i četiri hiljade tona, pa ipak uvezemo oko 20 tona pečuraka.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета