Agroinfo savet: Odaberite najpogodnije zemljište za svoje saksije kako bi vaše biljke ispoljile maksimalni potencijal

Foto: Unsplash

Foto: Unsplash

Zemljište u saksijama u toku sezone valja prihranjivati, te dodati s vremena na vreme stajsko đubrivo. Ovo je najprirodniji način da zemljište održite zdravim, ali je takođe vrlo važno koliko je ono samo kvalitetno. U nastavku teksta vam otkrivamo kako da na najbolji način izaberete odgovarajuće zemljište za svoje saksije i koliko često da ga menjate.

U principu, ukoliko je zemljište u vašim saksijama kvalitetno, možete jedan njegov deo iskoristiti i za narednu sezonu. Naravno, u proleće kada budete sadili cveće, trudite se da zemljište od prethodne godine obogatite stajskim đubrivom, prirodnim zemljištem iz šume ili nekom drugom vrstom. Ukoliko zemljište kupujete, budite obazrivi kada je kvalitet u pitanju.

Svi oni koji imaju saksijsko cveće, pogotovo u većim količinama, se u proleće pitaju koje zemljište najbolje uzeti kako bi biljke zablistale u punom sjaju i dale svoj maksimalni potencijal. Pošto su najčešće potrebne veće količine zemljišta, što opterećuje kućni budžet, sama cena često određuje izbor tog zemljišta. 

Zašto je u proleće potrebna nova zemlja?
U saksijama se zemlja brzo 'isposti'. Humus i rastresiti sastojci vremenom se razlažu, tako da zemljište gubi na kvalitetu. Osim toga, iščezavaju hranljive materije. Tokom protekle sezone biljka je samo delimično iskoristila hranljive supstance iz zemlje, jer su kišnica i voda za zalivanje sprale hranljive materije. U zemlji koja je previše đubrena nataložile su se soli koje su štetne za koren. Ponekad je zemlja u saksiji toliko isprepletena korenom, da ne može da upije hranljive materije i vodu. U svakom slučaju, pomoći će veća saksija i sveža zemlja, kojom se može popuniti slobodan prostor.

Koje zemljište je dobro za saksije?
Visokokvalitetna zemlja godinama ima stabilnu strukturu. Ona sadrži dugoročno đubrivo sa glavnim sastojcima azotom (N), fosforom (P) i kalijumom (K) u određenoj proporciji, a najčešće je ona NPK = 7-8-6. U većini slučajeva, specijalna zemlja je kvalitetna. Udeo komposta održava nivo hranljivih materija. Po pravilu su na pakovanju navedeni svi sastojci.

Da li je baštenska zemlja dobra za saksije?
Baštenska zemlja je najčešće teška i glinovita i sadrži seme korova. Možete sami da pomešate razne vrste zemlje i da napravite rastresito zemljište. Ukoliko imate neku šumu u blizini, iskoristite rastresito zemljište koje ćete nakopati oko stabla jer je to zemljište vrlo kvalitetno. Prepoznaćete ga po crnoj boji i svežem sastavu.

Može li se jeftina zemlja poboljšati?
Ukoliko je struktura suviše fina, dodajte perlit (od vulkanskih stena) ili piljevinu drveta. Jeftinu zemlju uvek poboljšajte dugoročnim đubrivom. Pošto se njene hranljive materije postepeno oslobađaju, nema opasnosti od preteranog đubrenja. Izmešajte kompost i dodajte na litar vode oko tri grama sode bikarbone. Azot koji se nalazi u njemu biće biljkama na raspolaganju oko šest nedelja. Takođe se dešava da usled nedostatka azota listovi biljke poprime svetlozelenu boju. Baštenska zemlja se može poboljšati i onda primeniti na balkonu  i terasi. Posle tri meseca trebalo bi snabdeti biljke dugoročnim đubrivom preko vode za zalivanje.

Može li se korišćeno zemljište ponovo upotrebiti?
Dobra zemlja za cveće od prethodne godine još uvek je dovoljno rastresita da se može upotrebiti za ne preterano zahtevne biljke i naredne sezone – ili za rane, prolećne cvetnice. Pomešajte svežu zemlju za cveće u srazmeri 1 : 1 i naknadno đubrite. Ukoliko vam na raspolaganju stoji i prezreli kompost, osvežite njime zemlju za cveće. Jeftinu zemlju najbolje je da obogatite kompostom - u velikom buretu ili na hrpi komposta naizmenično ređajte slojeve pokošene trave ili nekog drugog biljnog materijala.

Agroinfo.rs/lepaisrecna.mondo.rs

Agroinfo savet: Odaberite najpogodnije zemljište za svoje saksije kako bi vaše biljke ispoljile maksimalni potencijal

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Polako ali sigurno nam se bliži Dan zaljubljenih, stoga počnite da planirate na vreme, šta je to što možete da poklonite voljenoj osobi.

Najskuplje poljoprivredno zemljište je u Južnobačkom okrugu, gde je hektar dostigao cenu od 31.900 evra, dok je najjeftinije u Južnoj i Istočnoj Srbiji, gde je hektar prodat za 300 evra.

Šta privlači sreću u dom, pa cvet ženska sreća – spatifilum nosi tajnu simboliku…Drugačije se naziva i ,,Mesečev cvet” , jer nudi prelepe bele cvetove.

Prva stvar koju morate imati na umu je da se radi o vrsti biljke koja ne voli previše promena, ima veoma osetljiv i krh korenov sistem, kao i kod svih biljaka, zbog čega se presađivanje mora obaviti sa velikom pažnjom da bi moglo normalno da prođe.

Najskuplje poljoprivredno zemljište u Srbiji u 2021. godini prometovano je u opštini Žitište po ceni od 3,5 miliona evra za 303 hektara, navodi se u izveštaju Republičkog geodetskog zavoda (RGZ).

Sredstva za čišćenje znaju često da budu jaka, iritirajuća ili potpuno neefikasna. Evo recepta za domaći sprej za čišćenje svih nečistoća po kući.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета