ПЕРСПЕКТИВЕ ПРОИЗВОДЊЕ ЛАЛА КОД НАС

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

У контексту савремених тенденција развоја биљне производње у Србији неопходно је указати на могуæност и перспективе производње цветних култура, која је до сада била маргинална. Разлози су вишеструки.

Србија је деведесетих година имала цветних култура на завидним нивоу. Категорија увоза је постојала, али се то односило на биљни репроматеријал и резано цвеће. Увоз резаног цвећа представљало је допуну домаћој производњи у моментима изузетно повећане тражње. Несумљиво са оживљавањем аграра и производњи цветних култура треба посветити пажњу.

Производња цвећа обавља се у заштићеном простору стакленици-пластеници и на отвореном пољу.

 Лале (Tulipa x hybrida) размножавају се вегетативно - луковицама. Упроцесу вегетативне репродукције добија се потомство различито по својој величини. На основу величине луковица принос се разврстава у безцветне које су и даље у производњи као репроматеријал и цветне које се пласирају на тржишту за производњу цвета. Производња луковица лала у климатско - едафским условима Србије и Црне Горе је могућа. Цветне луковице лала се код нас увозе. У свету се њихова производња сматра рентабилном и одвија се на око 8.000-10.000 хектара. Посебна погодност лукавице произведена у нашим климатским приликама је што оне дозревају 2 - 3 (4) недеље раније, него у земљама које су северније од нас. Ова чињеница омогућава да се на луковицама произведеним код нас, раније започне са применом технологија "хлађења" које имају за циљ производње лала у фенофази цветања у току зимских месеци.

 У протеклој деценији површине под стакленицима за производњу цвећа знатно су смањене, престале са радом или постале неупотребљиве због изостанка редовног одржавања. Изградања нових или поправка старих захтева велика улагања, која су свакако исплатива, али у дужем временском периоду. Производња на отвореном пољу може се сматрати као први корак у оживљавању у производњи цвећа. Природни услови за такву прозиводњу се нису изменили и они постоје. Потребе за тим производима, такође се нису измениле, оне су евидентне и на нашем и страном тржишту. Измењени услови састоје се у могућностима примене савремених техничких решења у спровођењу технолошких процеса производње - припреми земљишта, садњи, заливању, прихрањивању током вегетације, набавци и примени средстава за заштиту биља. Овакве измене су последица усавршавања техничких решења и масовне производње опреме која се користи у биљној производњи. Измењени услови привређивања у Србији омогућили су да се сви ти уређаји и машине нађу и на домаћем тржишту и буду доступни пољопривредним произвођачима. У измењеним друштвено-економским односима, производња цвећа поново започиње. Приоритет у будућој производњи свакако требају имати цветне културе које се сада увозе, а чијем се производњом увоз може заменити, као и обезбедити по квалитету и квантитету, материјал за инострано тржиште. Група цветних култура које имају подземне метаморфне изданке деценијама у свету је дефицитарна. Посебна погодност у производнбји ових култура је што се готови производи - подземне метаморфне творевине које су способне да репродукују цвет могу, без губљења квалитета, на тржишту пласирати и неколико месеци касније. Једна од оваквих кутура је и лала. У ово раду указује се на перспективе производње цветних култура са подземним метаморфним изданцима у првом реду цветних луковица лала, као и неких других врста, са којима би се лале гајиле истовренмено. То би омогућило рационалније коришћење машина и уређаја који се користе у процесу производње, а самим тим допринело и економичнијој производњи.

Успешна производња лала, као и других врста са подземним метаморфним изданцима могућа је само уколико је поред примарне обраде земљишта примењена и допунска обрада са циљем уситњавања земљишта у слоју дубине 20-30 цм у коју сврху се користи ротациони плуг са вертикално постављеним сврдлима као и примена климер ваљка којима се постиже максимална уједначеност обраде у равнању површинског слоја земљишта и његовом благом сабијању. Примена наведених прикључних машина за допунску обраду земљишта обезбеђује уједначеност дубине и густину садње. Она је предуслов за успешну примену машине за садњу, којом се луковице лала саде на тачно одређену дубину. Тачно одређивање дубине садње је предуслов за примену машине за вађење новостворених луковица. Принцип рада ових машина састоји се најпре у скидању слоја земље изнад новостворених луковица, затим подсецања земље испод самих луковица. читав слој земљишта у којем се налазе луковице се подиже и луковице се одвајају од земље. Дакле, без правилне припреме земљишта за садњу није могуће користити ни машине за садњу ни ти за вађење. Без примене наведене механизације производња луковица лала не би била са економског становишта оправдана. 

За успешну производњу овој култури неопходно је обезбедити довољну количину влаге, посебно у току марта, априла и маја месеца. У ту сврху примењује се површинско заливање помоћу распрскивача који је уздигнут изнад биљака чиме се постиже ефекат кише. Класични системи за "вештачку кишу" са фиксно постављеним цевима и распрскивачима или мобилним цевима са распрскивачима могу се користити, али имају недостатака. Са биолошког аспекта недостаци ових система огледају се у механичком оштећивању асимилационе масе до кога неминовно долази приликом постављања и коришћења. Култура лала ј изузетно осетљива према болестима, па оваква оштећења могу угрозити њен опстанак. Са економског становишта, систем за заливање је ангажован практично три месеца, премда његова употреба зависи од конкретних метереолошких услова. Применом саврмених система за "вештачку кишу"-линеарних "Пивот" система са крилима чији се распон може повећати и до 1000 метара, и "Ти ф о н " с и с т е м а , могућности механичких оштећења лисне масе своди се на минимум. Самим тим и могућност за ширење болести се смањује. Карактеристике мобилности наведених система омогућују њихову истовремену примену и на другим површинама, што свакако утиче на економичност производње.

Тржиште Србије снабдевено је широким избором минералних ђубрива. То ствара услове за његову правилну примену у основној обради земљишта, као и у притрањивању. Посебан значај за гајење културе лала имају ђубрива са успореним дејством - спороразлагајућа ђубрива, као ђубриво лако растворљиво у води која се користе за прихрањивање у току вегетације. Коришћењем спороделујућих ђубрива, смањио би се улазак у парцеле лала у току вегетације и тиме избегла могућност механичких оштећења биљака.

Дубина садње луковица лала утиче на принос. Тај утицај се огледа у броју и маси новоствостворених луковица на број и масу засађених. Испитивања су показала (дубина садње 6, 8,10,12 цм) да на мањим дубинама стваран већи број луковица, али су оне ситније, док на већој дубини било је мање луковица али су биле крупније. Дакле променом дубине садње, производња луковица лала може се усмеравати у одређеном правцу.

Да би се производ сачувао и пласирао неопходна је његова дорада: сушење, чишћење, калибрисање, и чување у контролисаним условима. читав тај процес одвија се у складишном простору са стандардним уређајима за складиштење и чување. У циљу повећања искоришћености механизације, опреме за дораду и складиштење луковица предлаже се паралелна производња кртоластих луковица гладиола. Природни услови су готово исти са условима за гајење лала, као и механизација и опрема која се користи у производњи лала.

/ poljoberza.net

ПЕРСПЕКТИВЕ ПРОИЗВОДЊЕ ЛАЛА КОД НАС

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Polako ali sigurno nam se bliži Dan zaljubljenih, stoga počnite da planirate na vreme, šta je to što možete da poklonite voljenoj osobi.

Šta privlači sreću u dom, pa cvet ženska sreća – spatifilum nosi tajnu simboliku…Drugačije se naziva i ,,Mesečev cvet” , jer nudi prelepe bele cvetove.

Jun je, po pravilu, topliji i sunčaniji od maja, junske kiše ne traba da nas iznenađuju iako je najispravnije jun smatrati prelaznim periodom između proleća i leta ali u pojedinim dielovima Srbije i najkišovitiji u godini.

U Starom dvoru potpisan je sertifikat kojim je Beograd dobio autentičnu vrstu lala koje će nositi ime po prvoj ženi arhitekti u Srbiji, Jelisaveti Načić. Sertifikat su potpisali glavni urbanista Marko Stojčić, ambasador Holandije Jost Rajntajs i predstavnik projekta „Zeleni gradovi Srbije” Hans Buster.

Lale su vrsta cveća iz porodice ljiljana. Krase ih najrazličitije boje, a Holandija je njihov najveći uzgajivač. U nastavku teksta pronađite savete kako da ih očuvate svežim 10 dana.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета