Стрелиција рајска птица у свету цвећа

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Стрелиција или рајска птица је једно од најпродаванијих врста цвећа у свету. Пореклом је из јужне Африке.

Од неколико врста из рода Стрелитзиа, највише се гаји С. регинае – краљевска стрелиција.
Она је вишегодишња зељаста биљка, висине 1–1,5 м. У земљи развија јак меснати ризом, помоћу кога се шири. Листови су јаки, кожасти, налик бананином лишћу.

Оно што ову врсту издваја од других цветница јесу цветови јединствене и необичне лепоте. Цветна дршка је снажна, а на њеном врху је хоризонтални цветни омотач, из кога сукцесивно избијају цветови са јарконаранџастим и плавим латицама. Отворен цвет личи на птицу раширених крила. Трајност ових цвасти са неколико цветова је врло дуга, преко 20 дана, како на биљци тако и одрезаног цвета.
Углавном се сади у грејаним стакленицима за резани цвет, али све чешће се гаји и као собно цвеће. Због снажног корена и хоризонталног раста ризома, тражи велику саксију и често пресађивање, при чему треба бити јако пажљив због кртог и лако ломљивог ризома.

Стрелиција је мало захтевна биљка и лака за негу
Стрелицији треба обезбедити минималну температуру за презимљавање, а то је 13-15 ºЦ. Оптимална температура за раст и развој је 20-25 ºЦ. Тражи пуно осветљење, али у најтоплијем делу дана треба је делимично засенити да не би дошло до ожеготина на цвету.

Стрелиција природно расте у сушним условима и на добро дренираном земљишту, па зато заливање треба да буде умерено, тек када се земља просуши. Влажност земљишта одржавати на 60 % ПВК. Вишак воде може да узрокује трулеж корена. Зими, за време мировања, заливати минимално.

Није избирљива ни према земљишту, али тражи плодну земљу. Најбоља је мешавина иловаче, песка и тресета у односу 1:1:1. Подноси киселост земљишта са пХ вредношћу од 5,5 до 7,5, али највише јој одговара пХ 6,5. Током вегетације треба је ђубрити стајњаком 10 кг/м², а два пута месечно водотопивим ђубривима са односом 1:1:1, док ђубрива са односом 3:1:5 појачавају цветање. Претерано ђубрење, нарочито азотом, доводи до прекомерног развоја лишћа са врло мало или нимало цветова.

У стакленику се сади у плодно и добро дренирано земљиште, са густином 1-1,5 биљке на 1 м². Пожељно је покривање земљишта биљним малчом. Најчешће се сади на стално место, али може да се сади и у контејнере или у дубоке каде.

Да би стрелиција могла да цвета, мора да прође фазу мировања током зиме на температури 13-15 ºЦ. Највише цвета лети, када има довољно светлости и топлоте. За то време донесе обично десетак цветова по биљци, али када је бусен старији и добро развијен, може да има и 30 цветова. Највиши принос цветова је у осмој години. Ако хоћемо да нам цвета зими, мора да се држи током летњих месеци на 14 ºЦ, а у зимским месецима повећати температуру на 22-25 ºЦ. Зими може да буде ограничавајући фактор слаба осветљеност, што узрокује смањен принос цветова, чак и при вештачком осветљењу.

У производњи за резани цвет период искоришћења засада је 10 година. Размножава се семеном и дељењем бокора. Семе клија тек после два месеца па чак и до годину дана, зависно од температуре супстрата и старости семена, а на цвет од сејанаца треба чекати 4-6 година. Биљка добијена из ризома цвета после две године.

Стрелиција је врло отпорна биљка и врло ретко је нападају штеточине и болести, тако да је заштита минимална.

Izvor: poljosfera.rs

Стрелиција рајска птица у свету цвећа

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Polako ali sigurno nam se bliži Dan zaljubljenih, stoga počnite da planirate na vreme, šta je to što možete da poklonite voljenoj osobi.

Šta privlači sreću u dom, pa cvet ženska sreća – spatifilum nosi tajnu simboliku…Drugačije se naziva i ,,Mesečev cvet” , jer nudi prelepe bele cvetove.

Jun je, po pravilu, topliji i sunčaniji od maja, junske kiše ne traba da nas iznenađuju iako je najispravnije jun smatrati prelaznim periodom između proleća i leta ali u pojedinim dielovima Srbije i najkišovitiji u godini.

Lale su vrsta cveća iz porodice ljiljana. Krase ih najrazličitije boje, a Holandija je njihov najveći uzgajivač. U nastavku teksta pronađite savete kako da ih očuvate svežim 10 dana.

Sobne biljke za njih je bitna ljubav, nega, smeštaj, svetlost, da bi one bile zdrave i lepe biljke.

Bašte naših baka nam bude posebna sećanja. Nekada su se gajile vrste koje su bile jarkih boja i intenzivnog mirisa, dok danas uglavnom nailazimo na hibride koji gotovo i nemaju miris.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета