УКРАСНА КОРПИВА у саксији - најбоље расте у полусенци

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Осим што се успешно гаји у саксијама, украсна коприва је врло популарна пејзажна биљка јер долази у преко 60 варијација, као што су зелена, љубичаста, наранџа, црвена и жута сорта, са много различитих дезена лишћа. Њена главна предност је што са својим листовима јарких боја може да учини нестварно лепим сва места у полусенци.

Колеус је украсна коприва која не жари, воли полусенку и даје листове предивних интезивних боја. У Европу је дошла из Азије и Африке пре готово 100 година. Њена нега није превише захтевна, успешно се гаји као собна биљка у саксији, а погодна је и за садњу у башти, на тераси или балкону.
У питању је тропска вишегодишња биљка која се гаји на температурама изнад 13 степени и тешко подноси зиму када је напољу. Зато се више препоручује узгој у саксијама како би могла да се унесе у топло када за то дође време, односно када наступи хладан период.

Шта је потребно знати за њен успешан узгој?

Избор саксије

Како је украсна коприва брзорастућа биљка која тражи доста воде, избор саксије је јако важан. Потребно је да саксија буде довољно велика како би се украсна коприва удобно сместила и како не бисте морали сваке године да је пресађујете.

С обзиром да воли доста влажну земљу препорука је да се користе саксије од теракоте или другог порозног материјала, а онда то можете да ставите у пластичну саксију. На тај начин ће земља унутар саксије дуже остати влажна. Саветује се светла саксија која ће бити у контрасту са бојама колеуса јер ћете на тај начин добити много бољи визуелни ефекат.
Украсна коприва (или колеус) се врло лако одржава, негује и размножава, а као и свака биљка има одређене захтеве за земљиштем, светлом и водом.

Земља и Заливање

Украсна коприва тражи растреситу земљу која је богата тресетом. Потребно је да се редовно залива јер тражи доста влаге. Зато је важно да приликом садње, прво у саксију ставите слој каменчића као дренажу, како би отицао вишак воде. Уколико има превише воде може доћи до труљења корена.
Уколико је биљка на отвореном, залива се једном или два пута дневно. Ако је биљка у затвореном простору, залива се сваких два –три дана, осим ако ваздух у просторији није посебно сув. У периоду када су баш високе температуре, потребно је да се залива и неколико пута дневно. Оно што је битно то је да земља никада не буде сува, већ да буде влажна.

Позиција

Традиционално, колеус се сматра љубитељем полусенке. Постоје нове хибридне сорте које су направљене да боље толеришу сунце али ова биљка не воли директну сунчеву светлост. Због неправилне позиције могу да се десе две ситуације: да лишће нема интезивну боју или да опада. Обе ситуације су лако решиве.

Уколико се деси да боја на листовима изгледа испрано, вероватно сте је ставили на место где има превише сунца. Зато је препорука да пре куповине семена или саднице обавезно проверите која је врста колеуса јер је већини потребна сенка или полусенка да би вас наградили својим предивним интезивним бојама листова.

Друго што може да се деси је да биљка почне да се издужује и да губи лишће. То значи да сте је ставили на претамно место или да је превише хладно. То се најчешће дешава зими.УКРАСНА КОРПИВА

Прихрана

Приликом садње украсне коприве можете убацити у земљу спорорастварајуће ђубриво са више калијума. То ће биљци помоћи да има јарке боје листова. Након месец и по дана од садње можете почети са прихраном. Препорука стручњака је да се прихрањује једном месечно са ђубривом 10:10:10.

Орезивање и Размножавање

Акценат код ове биљке је на листовима интезивних боја. Цветови су јако мали и обично се закидају док су пупољци да не би биљку беспотребно исцрпљивали и узимали храну за свој развој.
Врло лако се размножава. Како не би порасла превише у висину често јој се закидају врхови, чиме се биљка усмерава да развија бочне изданке и поприми грмолики изглед.

Закинути врхови биљке могу одмах да се искористе као резнице за размножавање, а поступак смо објаснили у наредним редовима.

Како сачувати украсну коприву током зиме?


Постоје 2 начина да очувате украсну коприву током зиме: да их унесете у затворени простор и да их размножите помоћу резница.Први начин је да једноставно саксију са биљком унесете у затворен простор где је релативно топло и има довољно светлости зими. У току зиме се такође залива, а пред крај зиме биљку је потребно прихранити. Она ће одбацити своје лишће током зиме али то не треба да вас брине јер ће на пролеће опет да олиста.
Други начин је да узмете резнице и укорените их у затвореном простору. Пред крај вегетације изрежу се гранчице са неколико здравих листова. Ставе се у провидне чаше или тегле које су напуњене са водом. Важно је да уклоните листове који су испод нивоа воде.

Чаше или тегле ставите на топло и светло место и резнице ће почети да пуштају корење. Они се обично појаве после неколико дана, а кроз месец или два ће се развити. Воду стално доливајте јер она испарава и троши је корен биљке. Ако вода постане мутна или смеђа, замените је свежом. Такође, битно је да вода не буде прехладна, већ да буде собне температуре. Када корен „напуни“ чашу (теглу) време је да биљку пресадите у саксију.

Izvor: agromedia.rs

 

УКРАСНА КОРПИВА у саксији - најбоље расте у полусенци

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Nemate dovoljno vremena za svoje cveće, zato vam predstavljamo par neuništivih biljaka koje izdržavaju sve uslove

Nežno lišće joj je šareno u kombinacijama različitih boja crveno, bakreno, zeleno prošarano žutim, narančasto.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета