Šta možete, a šta ne smete koristiti za zalivanje biljaka

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Činjenica je da voda postaje sve vredniji resurs u zemljama širom sveta, posebno zbog čestih nestašica i suša. Upravo zbog toga trebalo bi da nađemo druge izvore koji će poslužiti za zalivanje naših biljaka, a da to nije samo voda sa česme.

Da bi biljke preživele, treba im voda, a ponekad su im potrebne baš velike količine. Postoje tečnosti koje su bolje od „česmovače“, ali i one koje su lošije od nje. Uzimajući u obzir koliko je voda dragocen resurs i da je ne bi trebalo trošiti u velikim količinama, za vas smo istražili čime sve možete zalivati svoje kućne biljke, a šta bi trebalo izbegavati po svaku cenu.

Prilikom zalivanja biljaka, a pre svega  ako zalivate rastvorom đubriva, vodite računa da ne pokvasite listove. Čak i ako se ovo prilikom zalivanja dogodi, nakon zalivanja istuširajte biljke da im skinete đubrivo sa listova. 

Dobro je da cveće zalivate u jutarnjim časovima. Pravi princip zalivanja uglavnom govori da biljke u noć ne bi smele da uđu mokre jer se na taj način vrlo lako zaraze gljivama. Jutro je vreme kada sunce izlazi.

Čime sve možete zalivati vaše biljke

1. Kišnica je „zlato“ kada je u pitanju voda za zalivanje, zato što je meka i sadrži nizak nivo soli. Problem je što kiše nema svaki put kada vam je potrebna tako da bi trebalo pronaći načine za sakupljanje i čuvanje kišnice. Ako imate krov ili nadstrešnicu gde možete postaviti cisternu ili bure, onda je to idealno rešenje za čuvanje i sakupljanje ove dragocene tečnosti.
2. Voda u kojoj blanširate ili kuvate povrće često je bogata vitaminima i mineralima koji mogu pomoći biljkama. Ako ovu tečnost ne iskoristite za neku laganu supu ili čorbu, možete je koristiti za zalivanje. Vodite računa da u vodi kojom zalivate nema soli, šećera, ulja ili skroba. Tečnost bi trebalo iskoristi čim se ohladi da biste sprečili razvoj bakterija.
3. Kada rešite da menjate vodu u akvarijumu, tu tečnost možete koristiti za zalivanje biljaka zato što je ova voda bogata mineralima koji će im koristiti. Nemojte koristiti onu vodu iz akvarijuma koja ima soli u sebi.
Svaki izvor sveže vode kao što su ribnjak, jezero, jezero za navodnjavanje ili potok, odličan je izbor za biljke. Vodite računa o industrijskim izvorima zagađenja, ali ako ima biljaka i životinja, verovatno je dobra za zalivanje.
4. Otopljen led je odličan izbor za vaše biljke. Sačekajte da se u potpunosti otopi pre zalivanja ili stavite komadiće leda u saksiju, ali tako da ne dodiruje biljku.

Sa čime ne bi trebalo da zalivate vaše biljke

1. Ostacima kafe nikako ne bi trebalo zalivati biljke, posebno ako sadrže mleko ili šećer.
2. Kisela voda je loša za biljke, jer previše ugljen-dioksida koji se nalazi u njoj formira vrstu ugljene kiseline. Blaže gazirane vode sadrže niži nivo ugljen-dioksida, ali ni one nisu poželjne jer neke od njih sadrže visok nivo soli.
3. Mleko je u suštini neutralno. Ipak, s obzirom na to da sadrži dosta šećera, proteina i masti, veoma je loš izbor za zalivanje biljaka.
4. Sve što u sebi sadrži veštačke zaslađivače ne bi trebalo koristiti. U to spadaju gazirani, negazirani sokovi i sva energetska pića. Pored toga što sadrže velike količine šećera, mogu sadržati i dosta kiselina koje mogu škoditi biljkama.
5. Morska voda sadrži veliku količinu soli što je čini lošim izborom za vaše biljke. Može se koristiti za biljke koje rastu pored mora ili na peščanim područjima.

agroinfo.rs

Šta možete, a šta ne smete koristiti za zalivanje biljaka

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Kada se govori o klimatskim pormenama, najviše pažnje se posvećuje njihovom uticaju na čoveka, njegovom kvalitetu života, uticaju na imovinu i privredu.

Stanovnici Srbije ove jeseni ponovo imaju mnogo problema sa smrdibubama koje koriste svaki otvor na prozoru ili vratima da uđu u kuću.

Riba otvara usta kako bi mogla da diše. Ona na taj način uzima vodu, koju pritom izbacuje kroz škrge – male proreze sa obe strane glave, pokrivene poklopcima.

Preduslov za osećanje bola je posedovanje centralnog nervnog sistema. Međutim, biljke nemaju nerve i mozak.

Opadanje cvetova paradajza je učestali problem koji prati mnoge sadnice ove biljne vrste. Uzročnika je više, a najčešći su previsoke ili niske temperature.

"Tesla Motors", kompanija u vlasništvu Ilona Maska, najbogatijeg čoveka na svetu, obratila se novosadskom proizvođaču mineralne vode "Minakva" za zahtevom za saradnju.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета