Upoznate se sa KOKEDAMOM, specifičnom BAŠTOVANSKOM veštinom koja dolazi iz JAPANA

Foto: Pinterest

Foto: Pinterest

Ova drevna japanska baštovanska veština zasniva se na tradicionalnoj vabisabi filozofiji koja insistira na uvažavanju nesavršenosti prirode i prihvatanju prirodnih ciklusa života.

Nastaje tako što se biljka izvadi iz saksije, zajedno sa korenom, zatim obloži zemljom i mahovinom od koje se formira lopta. Tako „upakovan“ koren možete pričvrstiti kanapom u prirodnoj boji i postaviti na ručno rađenu porcelansku tacnicu ili okačiti na vrpcu i postaviti da visi u nizu sa drugim kokedamama.

Kokedamu možete i sami napraviti i to vrlo jednostavno. Za to će vam biti potreban supstrat koji se sastoji od 70 posto treseta, 15 posto gline i 15 posto peska. Sastojke je potrebno pomešati i formirati loptu. Biljku koju želite da izložite na ovaj način pažljivo izvadite iz saksije, odvojte zemlju od korena a onda biljku stavite u središnji deo lopte. Pokvasite mahovinu i njome obložite loptu a zatim sve to dobro uvežite i pričvrstite namotavajući kanap.

Za kokedamu je najbolje odabrati manje biljke, 10 do 15cm visine. Najčešće se kao kokedama sade koralni kaktusi, minijaturne palme, patuljaste vrste fikusa, patuljasti bor, afričke ljubičice, paprat i čuvarkuće. Ukoliko niste sami vični sađenju, gotove kokedame možete potražiti u rasadnicima.

Svetlost

Većina kokedama tolerantna je na prosečno svetlo u zatvorenom prostoru. Dosta svetlosti tokom dana, pa čak i nekoliko sati direktnog Sunca. Prija im mesto pored prozora leti, ali će im takođe odgovarati i dosta svetlosti u zimskom periodu. Dobra vlažnost vazduha je od vitalnog značaja za održavanje kokedame.

Orezivanje

Ukoliko planirate da čuvate i održavate kokedame vremenom ćete morati da ih orezujete.

Glavni element održavanja kokedame jeste zalivanje. Najbolja metoda za obezbeđivanje potrebne količine vode korenu biljke je potapanje kokedame u posudu sa vodom. Potrebno je potopiti kokedamu (ne celu biljku) u posudu sa vodom na period između 5 i 15 minuta u zavisnosti od biljke. Nakon tog perioda potrebno je rukama blago istisnuti višak vode iz lopte, i postaviti na mesto gde će kokedama moći da ocedi sav višak vode. Za to je potrebno između pola sata i sat vremena u zavisnosti od veličine kokedame. Kada se kokedama ocedi možete je vratiti na njeno mesto u vašem domu.

Agroinfo.rs

Upoznate se sa KOKEDAMOM, specifičnom BAŠTOVANSKOM veštinom koja dolazi iz JAPANA

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Kada se govori o klimatskim pormenama, najviše pažnje se posvećuje njihovom uticaju na čoveka, njegovom kvalitetu života, uticaju na imovinu i privredu.

Preduslov za osećanje bola je posedovanje centralnog nervnog sistema. Međutim, biljke nemaju nerve i mozak.

Pravila vezana za boravak u prirodi nisu tu da nas ograniče i spreče da uživamo, već da nas podsete da čuvanjem prirode dajemo lični doprinos i za očuvanje planete.

Saznaće te ali i naučiti nešto novo i zanimljivo o biljkama koje verovatno niste znali...

Svi oni koji bi želeli da steknu osnovna znanja i veštine iz oblasti baštovanstva će za to imati priliku u oktobru i novembru, jer je organizacija Ekonaut najavila nekoliko predavanja i radionica iz oblasti vrtlarstva.

Jedna od najvećih grešaka koje su biolozi napravili u prošlosti bila je stavljanje biljaka i gljiva u istu klasifikaciju. Gljive se po mnogo čemu razlikuju od biljaka, čak i po svojim osnovnim karakteristikama.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета