Šta je bitno da znate u ISHRANI ŽDREBADI u prvih 6 meseci

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Kolostrum se od uobičajenog mleka razlikuje jer je gušće i bogatije sastojcima, posebno vitaminima. Ono što kolostrum čini posebno važnim je što sadrži zaštitna antitela (imunoglobuline), koji čine odbrambeni mehanizam ždrebadi u prvim danima života.

Prva dva meseca života sisa često, svakih sat vremena, odnosno 20 puta u toku dana, iz tih razloga mladučne u prva dva meseca treba da bude neprekidno uz kobilu. Ukoliko iz nekog razloga ne može da sisa kobilu, može da se napaja kravljim ili kozjim mlekom. Ždrebe obično sisa kobilu 6 meseci do odbijanja. Odbijanje od sise je često naglo, definitivno, grubo, često i traumatično, kako za ždrebe, tako i za majku kobilu. Kod kobila koje luče veće količine mleka može doći i do upale vimena, mastitisa, što se na sreću ređe dešava. Pre odbijanja obavezno konsultovati savete veterinara koji će utvrditi da li, kako i kada izvršiti odbijanje ždrebeta. Već posle dvadeset dana starosti počinje se sa prihranjivanjem ždrebadi suvom hranom. Koriste se kvalitetno seno i ovas, gnječeno zrno lana i mekinje. U ovom periodu uzrasta su takođe dobre smeše koncentrata sastavljene prema potrebama ždrebadi. Smeša za početak ishrane mladunaca sastoji se od gnječenih zrna ovsa (60 odsto), mekinja (20 odsto) i lanenog brašna (20 odsto). Uz koncentrat ide i seno najboljeg kvaliteta. Sa četiri meseca starosti ždrebe bi trebalo da konzumira oko jedan kilogram suve hrane dnevno.

Za razvoj zdravog i snažnog kostura značaji su kalcijum, fosfor, vitamini A i D3, proteini i prisustvo mikroelemenata (cink, bakar, mangan), navodi jagodinski stručnjak za stočarstvo.

Ključni momenat u odgoju ždrebadi je odlučenje, koje mora da se izvede u momentu kada je grlo sposobno da zadovolji sve svoje potrebe kroz suvu hranu. U tom periodu je veoma važan sastav proteina u obroku, tada može da bude korisno prisustvo nekog hraniva animalnog porekla koje u sebi ima veliki izvor proteina, u tu svrhu može se koristiti riblje brašno, mesno brašno, koštano brašno i tako dalje.

Obično posle 6 meseci kobile same odbijaju ždrebad, jer luče veoma malo mleka i nerado dozvoljavaju ždrebadi da sisaju. Trauma razdvajanja je više psihološke prirode i zbog toga je dobro odbiće vršiti postepeno, u roku od 2-3 nedelje, kada ždrebe svakoga dana sve duže boravi bez majke.

Ponekad se desi da kobile ne dozvoljavaju ždrebadima da sisaju zato što ih to boli ili golica, ili imaju malo mleka, ili ponekad kobila ugine po ždrebljenju. Tada moramo veštački othraniti ždrebad. Ovaj posao je delikatan i težak. Nabavljamo bočicu sa cuclom kapaciteta 2 litra. Koristi se mleko u prahu za ždrebad koje je skupo ali je uspeh daleko bolji i posao je u mnogome olakšan.

Izvor:agroklub.rs

Šta je bitno da znate u ISHRANI ŽDREBADI u prvih 6 meseci

Komentari

imam zdrebicu staru 8 meseci ba bih da pitam čime je najbolje hraniti šta joj dati za dobar razvoj kosti i dobrog rasta i napredovanja hvala

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Postoje mnoge zanimljivosti koje treba uzeti u obzir da bismo razumeli kako se konji razmnožavaju i kako se rađaju ždrebad.

Ove prelepe životinje imaju neke svoje specifičnosti, koje sigurno niste znali, zato ih pročitajte u nastavku našeg teksta.

Jarad prva 3–5 dana ostaju stalno uz koze i po volji sišu kolostrum. Nakon toga se odvajaju u zasebnu staju i sisaju dva puta dnevno

Jarenje koza i važnost kolostruma je jako važna tema. Koze se u našim klimatskim uslovima najčešće jare zimi.

Polnu zrelost konji dostižu u dobu od 12 do 18 meseci, a manifestuje se razvojem polnih organa i sekundarnih polnih oznaka.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета