Тровање храном код коња - узроци и последице

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Коњи, као и друге животиње, могу да се осећају лоше након варења отровних биљака или хемикалија. Уколико се ово догоди, може да доведе до поремећаја система за варење. У тексту који следи можете прочитати шта све може у исхрани коња да буде отровно.

Тровање тешким металима

До ове врсте тровања код коња не долази често, али уколико се деси, најчешће су разлози лоша употреба хране и лекова (жива, селен), контаминирани пашњаци (олово, цинк, арсен) или контаминирана вода (кадмијум). Сви тешки метали проузрокују пробавне лезије, грчеве и хеморагични ентеристис али и неуролошке болести које су много опасније од лезија. Тровање арсеном обично настаје контаминираном храном, најчешће је реч о житарицама. Тровање живом је данас ретка појава, јер су сви упознати са опасностима које носи употреба живе.

Тровање биљкама

Једна од трава која може да нашкоди коњима је лисичији реп. Препорука је да се пашњаци одржавају како би се избегла појава отровних биљака или ако се примети појава ових биљака да се лоше сено одбаци, како би се сачувало здравље животиње.

Неке од врста велебиља које припадају породици Соланацеае. Ове биљке проузрокују неколико токсичних синдрома, јер садржи токсине које изазивају јак гастроентеритис. Друге биљне врсте које могу бити отровне су: винобојка, рицинус, татула, попонац и багрем.

Izvor: agromedija.rs

Тровање храном код коња - узроци и последице

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Koliko se zadrži trenutna otkupna cena ili tovljenici uskoro poskupe, što stočari priželjkuju, moguće je očekivati da pojedini obori više ne budu prazni

Cene hrane za životinje, energenata, mineralnih đubriva, zaštitinih sredstava i transporta višestruko su uvećane u protekle dve i po godine, zbog pandemije koronavirusa i krize u Ukrajini, što je uslovilo smanjenu proizvodnju stočarskih proizvoda. Privrednici predlažu da se merama zaustavi pad u stočarskoj proizvodnji, koja kod nas predstavlja veliki potencijal.

Na predlog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Vlada Republike Srbije je donela Uredbu o utvrđivanju godišnjeg programa mera za sprovođenje odgajivačkog programa za 2022. godinu.

Konjarstvo je danas vrlo popularno i za razliku od davnih vremena kada je konje imala svaka siromašna porodica, danas su ove životinje stvar prestiža. Osim toga, ovaj biznis je vrlo isplativ.

Počelo je podnošenje zahteva za podsticaje u stočarstvu i to za tov junadi, jagnjadi, jaradi i svinja, kao i za podsticaje za krave za uzgoj teladi za tov

Podnošenje zahteva za podsticaje u stočarstvu i to za tov junadi, jagnjadi, jaradi i svinja, kao i za podsticaje za krave za uzgoj teladi za tov je počelo 1. februara i trajaće sve do 31. jula 2022. godine.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета