Савети за почетнике: КОЗЕ морате РАЗУМЕТИ да бисте их гајили

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Kозији сир и млеко су све популарнији, па се многи почетници одлучују баш за узгој коза. Међутим, уколико нисте упознати са тиме како козе размишљају, могу да вас затекну, не само чудне, него непријатне или алармантне ситуације.

Заправо, често се игнорише чињеница да су паметне до те мере да, ако обратите пажњу, лако можете да помислите да имају мозак попут пса.
Ипак, козе су козе, мисле и понашају се као козе и немају синдром „морам да угодим људима“, као што имају пси. Оне имају своја правила и своја специфична понашања. Уколико их унапред знате, биће вам лакше да их гајите.

Насиље у стаду
Без обзира колико су козе слатке и умилне са вама, повремено ће бити насилне према другим козама из стада. То је природно и без обзира на то што ви желите да се оне све слажу, догодиће се ситуације да се ваше козе туку међусобно. Стадо коза има свој „правилник понашања“; свака коза има своје место у стаду. Када додате нову козу у стадо, она може да добије „батине“ од старијих чланова стада све док се не утврди њено место у стаду.
Можете присуствовати ситуацији да једна коза малтретира или напада другу, мању козу и то ради без икаквог разлога, већ само да би се уверила и потврдила да ова зна где јој је место.

Козе имају неколико начина комуникације да покажу своју доминацију и то чак могу да ураде и вама. Зато је добро да их препознате:
Плажење језика и испуштање звука „пфф“ или као да блебеће;
Терање друге козе да устане са места где је лежала и одмарала се;
Ударање ногама;
Гурање главом и ударање из залета.Козија комуникација

Чест случај је да тучу изазива коза која се ојарила или коза која треба да се ојари. Она тиме покушава да унапреди свој статус/доминацију у стаду како би својој деци осигурала бољи положај у стаду.
Такође, можете присуствовати ситуацији да се друге козе укључују у „препирку“. То су козе које су процениле ко може да буде победник у борби и својим помагањем желе да осигурају свој лични статус уз победника. Једном када се одлучи победник и утврди хијерархија у стаду, оне ће престати са борбама.

Ту заиста не можете ништа да урадите. Можете да покушате да их раздвојите али то неће помоћи јер, када их поновно будете пустили заједно, оне ће поново започети борбу. Једноставно, пустите да ствари теку својим током. Брутално је, али је то начин на који се козе понашају. То је њихова природа.

Овакво понашање може да се дешава напољу, а може да се дешава и унутра, у козарнику. Из тог разлога се у козарнику не стављају такозвани „кључ“ отвори, односно не препоручују се отвори према јаслама, где козе могу да протуре само главу и врат да би дошле до хране. Код овакве поставке, коза не може да види када ће је неко ударити и не може довољно брзо да се извуче из отвора да не би била погођена, те због тога чешће настају озбиљне повреде.

Многи козари су сведочили да козе буду смртно повређене од удара друге козе. То могу бити повреде кичме (код млађих и мањих коза) или сломљена ребра (код старијих коза). Некада се дешава да коза показује знаке као да се отровала, а заправо је добила унутрашње повреде због ударца друге козе. Ти случајеви су забележени код стада коза које нису имале рогове.
Дакле, јако је важно да стално проверавајте своје козе и визелно и пипањем, поготово ако сте довели нову козу. Чим приметите неке промене, коза реагује болно на додир, чим приметите и најмање промене у понашању неке козе, да слабије једе, слабије се креће, храмље итд. одмах зовите ветеринара.

Кијање коза

Кијање је заправо алармни сигнал код коза, са којим оне упозоравају на опасност, чак и ако је измишљена. Најчешће младе козе воле да кијају јер је то део њихове игре. Козе ће понекад да кину када им дате луцеркино сено, а нико до сада није открио зашто то раде. Можда је то само њихов начин да кажу: „Свиђа ми се ово сено!“

Гурање коза

Козе не треба да гурате. На пример, нашла вам се коза на путу и хоћете мало да је гурнете да прођете. Гурните је и вратиће вам. Можда не истог тренутка, што је гора варијанта. Или, дешава вам се да коза неће да крене тамо где ви желите да је одведете. Ако желите да покренете или померите козу – повуците је.

Најбоље да све козе имају оковратнике, тако да имате за шта да их ухватите и повучете. Коза врло лако може да се научи да иде на поводац. Наравно, не на оном који користите за пса, већ можете да вежете обичан канап.

Мажење коза

Козе воле да се мазе, али не као што мазите пса. Њихова зона за мажење су груди, леђа, врат. Често, пре него што вас упознају и почну да вам верују, не воле да им се дира глава. То је зато што козе могу да виде готово 360 степени око себе (чак и иза себе) али изнад себе не виде баш добро. Када са руком дођете одозго у жељи да их помазите по глави, оне не могу да виде шта радите и то их чини нервозним.

Зато је препорука да им са руком обавезно приђете са предње или бочне стране. На тај начин могу да буду сигурне да им не прети никаква опасност. У почетку, најбоље је да им не дирате главу. Можете да им мазите врат, леђа или груди. Неке козе воле да се чешкају по глави након што се увере да сте дошли да се мазите са њима и да нећете урадити ништа „чудно“.

Гоњење или мркање коза
Ово су заправо називи када коза жели и треба да се пари и када су јој полни нагони јаки. Нагон се појављује већ у августу, а траје све до новембра. Потреба за парењем траје један до два дана. Ако их не оплодите очекујте то на сваких 17-18 дана.Полни нагон је повезан са трајањем дневног осветљења. Како се дан скраћује, полни живот коза је све интезивнији, а оне у том периоду могу да почну „чудно“ да се понашају. Ако се стадо стабилизовало, а ви приметите горе наведене облике понашања, попут плажење језика и блебетења или ударање ногама, знаћете о чему је реч.

Izvor: agromedia.rs

Савети за почетнике: КОЗЕ морате РАЗУМЕТИ да бисте их гајили

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Šta je važno u stajskom uzgoju koza - saveti za početnike. Ovaj stočar dodaje i da nije imao baš veliki izbor ni puno vremena.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета