Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Posvećuje se velika pažnja njegovom mestu u plodoredu jer je jednogodišnja kultura.

Najbolji predusevi za majoran su đubrene okopavine i jednogodišnje leguminozne biljke,  kao što su soja i jara grahorica.Majoran se proizvodi isključivo iz semena. Može se sejati direktno na proizvodnu parcelu, ili u tople leje za proizvodnju rasada koji se zatim rasađuje na stalno mesto. U praksi se pokazalo da razmnožavanje direktnom setvom ne obezbeđuje dve žetve godišnje, pa se skoro i ne koristi. Smatra se da je proizvodnja rasada u toplim lejama veoma siguran način razmnožavanja majorana, pa se taj način i koristi. Seje se u tople leje krajem februara ili početkom marta, omaške ili u redove na 7 – 10 cm red od reda.

Seme se pre setve obično pomeša sa peskom: jedan deo semena i dva dela peska, kako bi se bolje rasporedilo.U toplim lejama rasad ostaje do kraja aprila ili početka maja. Tada obično dostigne visinu 10 – 15 cm pa se može rasađivati. Majoran se sadi na stalno mesto u proleće kad se zemljište dovoljno zagreje i kad ne postoji opasnost od prolećnih mrazeva. Biljke se obično sade na 40 cm red od reda i 25 cm između biljaka u redu, po 3 – 5 biljčica zajedno. Posle sadnje majoran se zaliva u nekoliko navrata, da bi se rasad primio. Ako postoji više praznih mesta, ona se mogu naknadno popuniti.

Može da se koristi sveža i suva. U svežem obliku dodaje se u jela na kraju kuvanja jer je osetljiva na toplotu i gubi aromatična svojstva. Osušen majoran pak, ima jači miris, pa može da se doda i u toku kuvanja. Poseban ukus daje mesu, salatama, picama, gulašima, supama, i svim drugim jelima koja traže jaču aromu.

Majoran začinska biljka je vrlo lekovita i korisna po zdravlje. Najviše se koristi njen  nadzemni deo, mleven i sušen. U svom sastavu sadrži dragocena eterična ulja, vitamin C, tanine i nezaobilazne gorke materije. Prijatnog je mirisa, poboljšava apetit, a upotrebljava se za smirenje nerava i protiv bolova u želucu. Osim toga poznato je kako se majoran čaj koristi kod astme, katara disajnih organa i svih oblika kašlja i kijavice. On će u veoma kratkom roku smiriti pomenute tegobu.  To svakako nije sve pomoći će kod upale upale nosne i usne šupljine i jezika. Uz ispijanje lekovitog napitka preporučuju se inhalacije i mirišljave kupke od pomenute biljke.

Izvor:domacinskakuca.rs

Majoram lekovita i začinska biljka

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ova biljka raste na livadama, svetlim šumama i na čistinama planinskog i subalpskog pojasa. Veoma je rasprostranjena i na našim prostorima a često je možemo videti na mestima gde raste i Mrazovac.

O tamjanu, smoli drveta koje raste u Severnoj Africi, i njegovi lekovitim svojstvima govorio je doktor Branimir Nestorović.

Ruzmarin je lekovita, aromatična biljka koja se koristi u fitoterapiji, kozmetici i vrlo je popularan začin. Med od ruzmarina poboljšava cirkulaciju, pa je dobar izbor za sve one koji imaju kardiovaskularne probleme.

Majoran začinska biljka je vrlo lekovita i korisna po zdravlje. Najviše se koristi njen nadzemni deo, mleven i sušen.

Rakija travarica je aperitivno piće. Može biti bistro i maslinasto-zelene i smeđe boje, u zavisnosti od toga koje se trave i koji njihovi delovi koriste za njeno spravljanje

Iako je čaj važan i lekovit napitak, te ga treba piti redovno, a ne samo kada imamo zdravstvenih tegoba, ipak postoje preporučene doze koje ne treba prelaziti.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета