Slabo korišćena, a toliko LEKOVITA: Ova biljka sprečava nastanak čira

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Lazarkinja, prvenac ili mirisni broć je višegodišnja je zeljasta biljka iz porodice broćeva. Vrlo je lekovita i ima brojna korisna svojstva na ljudski organizam.

Lazarkinja (lat. Galium odoratum) je biljka koja ni dan danas nije uvrštena u popis najpopularnijeg lekovitog bilja kod nas. Takođe, ne preporučuje se široko ni među fitoterapeutima. Ipak, ona ima izvanrednu lekovitu vrednost i nikako je ne treba zanemariti. Raniji stručni naziv ove biljke je Asperula odorata.

Opis

Stablo ove biljne vrste je uspravno, visine do pola metra, bez dlačica. Listovi su prstasti i sadrže od 6 do 8 liski. Oblik liski je kopljast ili lancetast, sa trnom na vrhu, nisu nazubljene, sedeći, veličine nekoliko centimetara. Cvetovi su veoma sitni, beli, intenzivnog mirisa i organizovani su u grozdastu cvast. Broj prašnika je 4. Plod je merikarp, sastavljen iz 2 plodnika sa brojnim dlačicama. Drugi nazivi lazarkinje su divlji broć, jari broć, lazarkinja mirisna, lazina trava, marinka, prvenac.

Rasprostranjenost

Sreće se na području Evrope, pojedinim oblastima Azije i Severne Amerike. Raste po belogoričnim, senovitim šumama. Biljna vrsta najbolje uspeva na hranljivom, humusnom i rastresitom tlu.

Lazarkinja ima specifičan ukus i miris

Specifičan miris koji lazarkinja ima potiče od kumarina. On se osim u cvetovima nalazi u svim ostalim delovima lekovite biljke. Prilikom sušenja miris se još više intenzivira, a ukus je takođe veoma karakterističan. Naročito je aromatičan kada se biljka umoči u domaće vino.

Listovi se sakupljaju pre cvetanja u maju i junu mesecu, a kad se bere lazarkinja biljka uzima se cela. Ona se ne čupa, jer se tako uništava, već je treba odrezati nekoliko centimetara iznad zemlje.

Lekoviti delovi biljke i njihova upotreba

Za lek se upotrebljavaju listovi koji se skupljaju se pre cvetanja. Koren nema lekovitih karakteristika i ne treba ga oštetiti kako bi biljka porasla i iduće godine. Suši se na promaji kako bi sačuvala aromatičnost. Lazarkinja sadrži eterično ulje, tanine, alkaloide. Sadrži vitamin C i glikozid, supstancu koja utiče na rad srca. Zbog toga se upotrebljava usled oštećenja srčanog mišića, slabosti i kod jakog lupanja. Takođe, on će vas osloboditi nervne napetosti, anksioznosti i raznih neuralgija. Nalazi primenu i kao diuretik, antiseptik, i protiv migrena. Semenke se mogu koristiti za spravljanje napitaka. Istraživanjima je potvrđeno njeno farmakološko dejstvo protiv grčeva, ali i okrepljujuće i digestivno delovanje.

Uništava helikobakteriju i sprečava nastanak čira

Utiče na širok spektar mikroorganizama, među kojima je i Helicobacter pylori – glavni uzročnik čira na želucu.

Čaj lazarkinje blagotvorno deluje na želudac, ali i na ostale organe za varenje. On blago dezinfikuje, smanjuje nadutost i osećaj teškog stomaka. Preporučljiva je njegova umerena konzumacija kod nadražene sluznice jer će ublažiti želudačnu kiselinu i ublažiće postojeće gastritične smetnje.

Sveže lišće biljke u prošlosti se koristilo u tretmanu posekotina i rana, pošto tečnost iz listova podstiče koagulaciju krvi. Ovo je važno za sve koji imaju probleme sa zarastanjem.

Agroinfo.rs

Slabo korišćena, a toliko LEKOVITA: Ova biljka sprečava nastanak čira

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Supa ili čorba su bitan deo obroka. Međutim, vreme u kome živimo dovelo je do toga da ne stižemo uvek dovoljno da se posvetimo kuvanju, a samim tim ni svom zdravlju.

Malo je lekovitih biljka koje u našem narodu uživaju toliko poverenje kao trava iva. Toliko je lekovita da se u narodu kaže - trava iva i od mrtva pravi živa!

Slatki pelin je jedna od prvih biljnih vrsta koja se pominje kada je u pitanju borba protiv raka na prirodan način, a nemački naučnici kažu da pomešan sa kafom aktivno deluje i protiv korona virusa.

Uvecana prostata se najcese javlja kod muskaraca nakon 45 te godine i uglavnom je u pitanju dobrocudno uvecanje prostate.

Selen je još jedna biljka koja je izuzetno zdrava i lekovita. Ima brojna korisna svojstva za naš organizam, a u nastavku tekst pročitajte zbog čega je toliko poželjna za konzumiranje.

Priroda je naš moćan saveznik i daje nam sredstva koja nas održavaju u životu. Evo još jednog korisnog saveta za čaj koji ima brojna korisna svojstva na naš organizam.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета