Vodena trbulja: Biljka za plućne bolesti, astme i grčeva u želudcu

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Danas se trbulja najviše primjenjuje u homeopatskom lečenju kod hroničnog bronhitisa, plućne tuberkuloze, krvavog kašlja i dr, jer se smatra da davanje u većim količinama može izazvati trovanje.

Trbulja vodena ( Oenanthe aquatica) je višegodišnja zeljasta biljka sa šupljom i razgranatom stabljikom visine do 1,5 metar. Veliki listovi sa peteljkom dvostruko su do trostruko perasti sa potpornim listićima. Koren je dvogodišnji, oblika šargarepe. Sitni i beli cvetovi su sakupljeni u štit. Plod je sa strane duguljasto-jajastog oblika, gotovo okrugao, sa gornje i donje strane malo šiljast, go, zelenkasto-smeđe do žuto-smeđe boje.

Poznata još po drugim nazivi: Bedreničak, konjski morač, krpilo, mokrorok, vodeni morač. Vodena trbulja raste u barama, močvarama, stajaćoj vodi, na močvarnim zemljištima i u jarcima. Sadrži eterično ulje, trigliceride, smole, vosak. Upotrebljivi delovi biljke za lek se sakupljaju dozreli plodovi, odnosno seme.

Vodena trbulja po lekovitom delovanju liči na komorač, samo mnogo jača. Njena upotreba delotvorna je kod veoma zapuštenih i tvrdokornih bronhijalnih katara sa gnojnim i zaudarajućim ispljuvkom, kod tuberkuloze pluća i gnojenja kostiju. Osim toga, preporučuje se u lečenju pluća, astme, grčeva u želucu i crevima i kod jakog nadimanja. Spolja se seme vodene trbulje koristi kao melem za rane jer ih čisti i sprečava upale.

Agroinfo.rs/travarisrbije.com

Vodena trbulja: Biljka za plućne bolesti, astme i grčeva u želudcu

Komentari

  • Od Aurora
  • 2023-02-18 17:02:42

Ta biljka je smrtonosna.

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета