Bukulja biser Šumadije sa pogledom na pola Srbije

Foto: Wikipedia

Foto: Wikipedia

Bukulja se nalazi u samom srcu Šumadije, na oko 80 km od Beograda, u čijem podnožju se nalaze Aranđelovac i Bukovička banja, a njen najviši vrh je visok 696 metara.

Obrasla je bukovom, grabovom i hrastovom šumom, a naziv planine potiče od reči bukulj – deminutiva slovenske reči buk. Na vrhu Bukulje za posetioce je otvorena osmatračnica visine 19 m sa koje se može videti veći deo Šumadije. Visina od 696 m čini je idealnom za šetnje, ali i visinske pripreme sportskih ekipa. 

Na Bukulji je 1968. godine osnovan najstariji radarski centar u Srbiji. Tom prilikom je postavljen prvi radar i uspostavljen prvi sistem radio veze u zemlji. Godinu dana ranije, 1967. godine, pet opština ovog područja (Aranđelovac, Topola, Mladenovac, Sm.Palanka i V.Plana) poveravaju sprovođenje odbrane od grada ovom radarskom zavodu. Od te godine koncept odbrane od grada prvi put počinje da se zasniva na stručno-naučnim saznanjima, pa se taj period smatra za početak stvaranja savremenog sistema odbrane od grada u Srbiji. Geološka građa planine Bukulje uslovila je pojavu izvorišta gazirane vode, koja se koris i u fabrici Knjaz Miloš.

Pešačka staza počinje kod ulaza "Šarena kapija", u banjskom parku i vodi pored izvora mineralne vode prema hotelu "Izvor", dalje uz Bukulju, kraj gradskog muzeja do vrha planine. Sa Bukulje staza se blago spušta do mesta "Crvene bare", gde se silazi na asfaltni put sa kojeg se prelazi na seoski put prema Brezovcu. Odavde se kreće ka vrhu planine Venčac odakle se spušta u dolinu Bakićevog potoka. Od rudnika mermera ide se asfaltnim putem do raskrsnice puteva za selo Banju i Mladenovac odakle put vodi ka Risovači i zatim gradskom ulicom Vojina Gajića do benzinske pumpe, gde se staza završava. Staza je dugačka 25km i prelazi se za 8 sati i 20 minuta hoda.

Sa osmatračnice na Bukulje mogu se videti: Rudnik, Suvobor, Maljen, Ovčar, Kablar, Kosmaj, Avala, Gružanske planine i Pomoravlje.Bukulja je planina sa raznovrsnim reljefom i veoma složenom geološkom
strukturom. Povoljan hidrografski potencijal i posebno izražene klimatske karakteristike, uz bogatu floru i faunum su glavni nosioci vrednosti prirodnog miljea planine. 

Planina Bukulja predstavlja omiljeno izletište Aranđelovčana i gostiju Bukovičke Banje, i naročito je popularna kao destinacija za prvomajski uranak, kad se na njenom vrhu organizuju različite kulturno-zabavne manifestacije na kojima učestvuju muzički sastavi i folklorni ansambli. 

Bukovička Banja poseduje četiri izvora hladne mineralne vode, sa temperaturom od 13 – 14 stepeni celzijusa. Takođe, poseduje i hipotermalni izvor sa temperaturom od 25 stepeni celzijusa. Vode se međusobno razlikuju po količini ugljene kiseline I koncentraciji mineralnih sastojaka. Po hemijskom sastavu one su natrijum – karbonatne I kalcijum hidro – karbonatne, gvožđevite I ugljeno – kisele.

U Bukovičkoj Banji se leče :

1. Reumatska oboljenja

2. Osteoporoza

3. Oštećenja centralnog nervnog sistema

4. Balneološke indikacije za lečenje 

 

Agroinfo.rs/nationalgeographic.rs

Bukulja biser Šumadije sa pogledom na pola Srbije

Komentari

pct nolvadex It has been derived by a consensus of expert opinion based on their interpretation of currently available data, and their own clinical experience

Becky Sometimes we re tested not to show our weaknesses, but to discover our strengths lasix to torsemide conversion Pastry flour 19

cialis para que es la pastilla ivexterm And Richard McCoy posted Best of luck Hugo Barra but rule 1, never date a coworker how to take clomid to get pregnant

So we hope to do that, the goal is by the end of the year side effects for doxycycline monohydrate

There are plenty of data to suggest that ovarian ablation may be a reasonable option as a single agent treatment for premenopausal women in the adjuvant setting lasix sodium

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Reke Srbije predstavljaju veliko prirodno bogatstvo naše zemlje. Reke Srbije otiču u tri mora, a to su Crno more, Jadransko more i Egejsko more, odnosno, pripadaju crnomorskom, jadranskom i egejskom slivu.

Nacionalni park Tara svrstan je od strane čuvenog američkog časopisa Forbs među zapanjujuće prirodne lepote na Balkanu koje treba posetiti.

Deliblatska peščara je specijalni rezervat prirode koji obiluje biljnim i životinjskim vrstama koje su od izuzetnog značaja na svetkom nivou.

Perućac je turističko naselje na desnoj obali reke Drine koje posetioce privlači tokom cele godine.

Našu zemlju odlikuju najrazličitiji prirodni predeli na kojima nam mnogi mogu pozavideti. Slikom i tekstom vas vodimo u okolinu Pirota i u lepote koje ćete poželeti odmah da posetite.

Svima koji Srbiju vole da istražuju na nešto drugačiji način, da pešače i planinare, preporučujemo da krenu putem srpske istorije i istraže predeo od planine Rudnik do Rajca.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета