Каквим оружјем у лов на срндаћа ?

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

То је јако “клизав” терен за сваког познаваоца а посебно за новинарски осврт. Када би желели да сачинимо дефиницију таквог одговора, магична формула би гласила: – Конфигурација оружја за одстрел срндаћа је афинитет и индивидуални избор, који задовољава основна начела избора калибра по законској и енергетској вредности, уз добра балистичка својства на телу дивљачи а у односу на њену телесну масу...

Формула делује сувише компликовано, можда рогобатно али је у ствари тачна. Но кренимо редом, у једноставнији начин анализе пожељне пушке.

Да почнемо са калибрима. Малени, у дијаметру 5.6мм, препоручујемо врсним, искусним и сигурним ловцима. У ову групу спадају .222 рем., .223 њин, .222 рем.маг. .22-250 рем., 5.6×50 р маг., 5.6×57, 7.62×39 и још по неки егзотични. Претходно наведене пратии и израз ‘срнећи калибри’. Поменуте краси равна путања зрна, довољна енергија за одстрел али и лагана зрна која знају бити проблем кад наиђу на препреке током пролећа и лета. Поред тога, ветар им је главни непријатељ. Такође, код лошијих погодака, срндаћ зна ‘однети’ хитац малих брзих пројектила. Иако је животиња смртно рањена, потрага се зна одужити у недоглед. Рањавање никоме није потребно. Трофејно грло је изузетно вредно, и зато, опрезно са поменутим малишанима који, узгред, праве и тешка оштећења на месу дивљачи. Зато, никада нисам био поклоник тих ‘срнећих калибара’ у 5.56 диаметру, нарочито.

У другу групу можемо навести следеће: 6мм.рем, .243 њин., 6џ70р, 6×62 фререс, .25-06 рем., 6.5×55, 6.5×57 /и Р верзија/, 6.5×65 рњс, 6.5×68, .270 њин., .270 њсм. У трећу групу би сврстали: 7-08 рем.,7×57 /и Р верзија/, 7 рем.маг, 7×64, .280 рем., .308 њин., 30-06 . Наша препорука је да користите /уколико сте у могућности/ калибре из друге наведене групе. Она је сигурно најпримеренија. Јер дијаметри зрна између 6 и 6.8 мм су најподеснији за одстрел срндаћа. У основи, сви поменути имају добре балистичке особине, велике почетне брзине и равну путању зрна. Пожељно је да тачка упуцавања /”О”/ буде дефинисана између 180 и 220 мет. Поменута својства дозвољавају да се упути беспрекоран хитац до оптималних 250 мет уколико је то потребно. Познато је да срндаћ неће да се “намести” баш увек на 50 -100 мет., нарочито у Војводини. Да не заборавимо, увек пласирајте хитац са ослонца. Са чеке је то лако, док са земље увек користите штап или троножац за пирш. Овакав лов захтева беспрекоран погодак у плећку или мало иза ње, још боље. Пуцање из руке је резервисано само за даљине од маџ.50-80 мет. и то искусним ловцима.

Муниција тражи посебну пажњу. Телесна маса срндаћа варира од 20-30кг, максимално, и морамо бити свесни да је то лагана дивљач. У главном, за прву групу је оптимум од 3.5-4 грама тежине зрна, за другу групу се креће од 5.5-8,5 грама, док је за трећу добар избор од 8 – 9.7 грама. Произвођача изаберите сами, у односу на ваша искуства и поверење а важно је шта ваша пушка “воли “ и са чим је најпрецизнија. Пресудан је облик и тврдоћа зрна. Ако имате могућност избора, користите увек делимично експандирајућа или тврда зрна. Прострелна рана је изузетно пожељна. Класичан СП/Софт Поинт/ је добар за даље дистанце, док на умереним даљинама зна тешко оштетити мишићну масу. Међутим, врло је ефикасан. Клоните се муниције чије зрно има назив ‘баллистиц’, по обичају су то јако, јако мека зрна. Препорука је да се користе и зрна са великим балистичким коефицијентом, попут БТ /боат таил/ зрна како би максимално искористили предност резантних калибара који имате. Ако користите ППУ муницију, одаберите ону која има ознаку ПСП, ПСПБТ или СПБТ. У начелу, користите увек квалитетну муницију.

Оптика

Одаберите квалитетан оптички нишан са примереном кончаницом за лов срндаћа. Типови као “дуплех”, “4а”, “балистик плеџ”, “мулти џ”, “30-30” и сличне су идеално решење јер су танке. Кончаница не сме на већим даљинама покривати тело дивљачи. Минимум прихватљива оптика је увећања 6џ и пречника објектива 42. За брдске терене. Оптимум треба тражити у варијабилама попут 3-9×40 или фиксне 8×42. За идеално би препоручили 2.5 -10×50, 4 -12 џ50, 4-16×50 и са тубусом од 30 мм. Што већи тубус и већи објектив значи бољу прегледност, чистију слику, бољи контраст и поузданији поглед у рањим јутарњим и касним вечерњим часовима. А тада се опрезни срндаћ и појављује, зар не. Оптике средњег ценовног разреда су сасвим добре код произвођача попут Буснела, Леуполда, Хакка, Виџена, Меопте, Вортеџ-а и сл. Зракови фиксни од 6×42 и 8×42 ће потпуно завршити посао али на теренима под вегетацијом. О Сњаровском, Кахлесу, Смит и Бендеру, Цајсу, џаба трошити речи. Сви би волели да их имамо. Јос нешто, осветљене кончанице и нису неопходност и без њих нисте толико хендикепирани а доста утичу на цену. Квалитетну оптику треба да прати и квалитетна монтажа. Повољно се могу набавити фиксне и демонтажне Леуполдове монтаже. И ако делују једноставно, доказано су поуздане и не превише скупе. Швенк и Сухл су одавно на цени али су некако ‘мекане’ на спољне ударе током ношења и транспорта. Полако иду у заборав и помало већ излазе из моде. Типови попут Пикантини и Њеањер, дају максималну чврстину и отпорне су на трзај и ударце током провлачења, пењања на чеку и сл. . Клоните се “правиша” из сумњивих стругарских занатских радионица.

Подсетник

Избор конфигурације алатке, попут карабина, комбиноване пушке, једнометне преламаче, или полуаутомата је ваш афинитет. Будите свесни могућности вашег оружја и изабраног калибра. Онолико колико верујете свом оружју и својим способностима, толико ће те упутити прецизан хитац на одређену даљину. У оваквим приликама увек дајем предност обртно-чепном карабину. Прилагодите одлике пушке својим способностима. Користите увек поуздан и јак двоглед за претрагу терена… никад оптички нишан. Извршите проверу упуцаности вашег карабина пре доласка на одстрел. Обавезно. Ловиште није полигон за вежбање. Никада не пуцајте на дивљач у трку. Замолите стручног пратиоца да вам да прочену раздаљине до дивљачи јер боље од вас познаје дистанце у свом ловишту. И немојте никада пуцати из теренског возила. Закон то забрањује а поред тога нема ни превипше цари. Лично обожавам лов срндаца претрагом јер то сматрам суштинским ловом.

Са домаћином који газдије ловиштем у коме вршите одстрел, правовремено договорите све детаље које дефинишу лов трофејног срндаћа. Овде пре свега мислимо на финансијску конструкцију. Врло је важно да се унапред зна ценовни /или трофејни/ разред до кога сте спремни да идете. Утисак прелепог лова може покварити накнадно сазнање да морате извадити значајна средства која нисте планирали. Зато паметно, управнику ловишта или ловочувару тачно нагласите колико новаца издвајате, у оквиру објективне грешке која се може направити од +- 5 %. Тиме скидате одговорност са себе. Након тога, остаје само да вас стручни пратилац покаже грло које је дефинисано ценовним договором.

Срећно!!!

 

Аутор :/lorist.co.rs/ Предараг Ђурђев

Каквим оружјем у лов на срндаћа ?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo raspisao je Konkurs za raspodelu sredstava iz budžetskog fonda za razvoj lovstva AP Vojvodine za 2022. godinu.

Lovački savez Srbije obeležio je 125 godina postojanja, a tom prilikom su dodeljena najviša lovačka odlikovanja.

U Budimpešti se od 25. septembra do 14. oktobra 2021. godine održava svetska izložba lovačkih trofeja, a na ovoj manifestaciji učestvuje i naša zemlja.

U okviru 88. Međunarodnog sajma poljoprivrede uručeno je 52 ugovora o bespovratnim sredstvima za razvoj lovstva u Vojvodini za 2021. godinu.

Svetska izložba lovačkih trofeja pod nazivom “One With Nature” biće održana u Budimpešti od 25. septembra do 14. oktobra 2021. godine. Lovački savez Srbije poziva sve zainteresovane da se prijave i učestvuju.

Vlada Republike Srbije u aprilu ove godine naložila je nadležnim ministarstvima preduzimanje mera za iskorenjivanje stradanja divljih ptica. Prema podacima, najugroženije vrste su grlice i prepelice.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета