Lov na divlje patke: Kada je vreme za njihov lov?

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Najzanimljiviji je lov zimi, na tekućim vodama, šunjanjem. Divlje patke se love sačmaricom na preletu ali i potragom sa psima.

Određeni broj lovaca koji žele da se uhvate u koštac sa zimom, ledom, snegom pravi užitak je lov na divlje patke. To su pravi ljubitelji zimskog lova i za njih dolazak hladnih dana automatski znači i dolazak različitih jata raznih vrsta plovki. Progonjeni velikom hladnoćom iz raznih krajeva Istočne Evrope i Azije kod nas doleću velika jata plovki tražeći pogodnu vodenu površinu za prezimljavanje. Što su vremenski uslovi za plovke lošiji to su za lov sve bolji jer po mećavi, magli, jakom vetru patke lete sve niže i tako postaju veoma lak plen za iskusne lovce. 

Ove ptice se hrane malim životinjma kao što su školjke, puževi, crvi i insekti, ali i vodenim i livadskim travam, semenkama, voćem i bobicama. 

Divlja patka ima širok kljun i noge sa perajima kao i vodootporno perje, koje održava (impregnira) masnim izlučevinama iz posebne žlezde sa korena repa. Ženka i mužjak se drastično razlikuju, posebno u vreme parenja. Dok su patke neugledne, braon boje, mužjaci su pravi lepotani sjajno zelene glave, sa belim okovratnikom i izrazito žutim kljunom. Rep patka je beličaste boje, a srednja pera repa su crna.

Patak mitari perje krajem maja, pri čemu gubi toliko perja da je u junu i julu nesposoban za letenje. U tom periodu se po spoljnom izgledu jedva razlikuje od ženke koja se mitari tek kad su mladi sposobni za let. Čula vida i sluha su izuzetno dobro razvijena, čulo mirisa prilično dobro. Ženka se oglašava tipičnim zvukom (kvak!) dok mužjak ima dublje oglašavanje. 

Patke se okupljaju u parove u jesen, da bi samo parenje došlo u proleće. Patka nosi jaja krajem marta, u gnezdima koje bira zajedno sa svojim mužjakom. Dok patka leži na jajima, mužjak se zadržava blizu gnezda ali nakon leženja mladih, par se razilazi te se samo ženka brine o mladim pačićima. Patka snese 6-10 jaja svetle boje. Na njima leži mesec dana, te ubrzo posle piljenja, zajedno sa pačićima, napušta gnezdo. Već posle sedam nedelja mladi su sposobni za letenje. Smrtnost mladih je prilično velika. Patke u prirodi dostižu starost dve do tri godine, a polnu zrelost već sa godinu dana.

Opasnost za preživljavanje u toku zime je zaleđavanje vodenih površina te smanjena mogućnost pronalaska hrane. Podložne su botulizmu koji utiče na njihov nervni sistem i koordinaciju pokreta, pa se dešava da se patke zaista udave u vodi. Prirodni neprijatelji su im sve ptice grabljivice i sisari predatori, kao i pacovi koji prazne gnezda. Divlje patke se love na preletu ali i potragom sa psima. Najzanimljiviji je lov zimi na tekućim vodama šunjanjem. Prema Zakonu o lovstvu za odstrel divlje patke koriste se puške sačmarice. Treba znati da je za lov na divlje patke najmanji dozvoljeni promer sačme od 3,0-4,0mm a najveća dozvoljena daljina gađanja je 40m.

Kako se na lov na divlje patke ide u hladnim uslovima odeća lovca mora biti topla i udobna kako ne bi sputavala pokrete tela. Najbolje je koristiti višeslojnu odeću. Ako se lovi po snegu poželjno je obući beli ogrtač koji će biti dobra kamuflaža a poželjno je i pušku obmotati belom gazom ostavivši slobodne pokretne delove mehanizma. U lovu na divlje patke čekanjem često se desi da na nišan lovcu izađe i poneka zalutala lisica koja izgladnela traga obalom bara ili jezera za hranom tako da u ovakvom načinu lova lovac mora biti spreman i na ovakve situacije.

Izvor:natura.rs

Lov na divlje patke: Kada je vreme za njihov lov?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

U Srbiji najveća populacija Poljskih Jarebica je na Jugu Srbije pogoduje im umerena klima i velike površine uparloženih polja gde imа raznovrsne hrane.

DVOKUGLARA višestruko je skuplja od lovačkog karabina i sa pravom se smatra "kraljicom" lova na krupnu divljač, mada uz određene uslove.

Lov na divlje guske spada u jedan od interesantnijih vrsta lova jer se kao i lov na divlje patke obavlja u zimskiom periodu i zimskim uslovima što kod lovaca pogotovo onih starsnih koji vole malo specifične uslove za lov izaziva pravo zadovoljstvo.

U neposrednoj blizini etno sela nalazi se i manastir Preobraženje, izletište Vražji kamen, nekoliko vodopada, divne livade pune lekovitog bilja i obronci prepuni jestivim pečurakama koji su veoma atraktivni za svakog ko dođe u trgoviški kraj

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета