Прскалица – Контрола распрскивача за прецизну апликацију

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Док су многи руковаоци прскалица задовољни са економском и еколошком уштедом понуда ауто-контроле секција, све већи број корисника захтева ултра прецизност. Од 50 цм и ниже, до индивидуалне контроле распрскивача.

Системи, који су се некада користили на специјалној ретро опреми, сада постају доступни као фабрички уграђене опције од доминантних произвођача као што су Амазоне, Хорсцх, Тецнома и други. Компаније кажу да развоји одговарају на све већи број захтева корисника.

Главни покретачи промена је све већи број апликационих рестрикција. Они захтевају од руковаоца да мења величину капи или класификацију како би испунио ЛЕРАП и потребе заштитних зона, у комбинацији са ширим крилима. Никоме се не свиђа да закрене 72 носача на 36 метарској прскалици. Потом их убрзо морате у претходну позицију, а могли бисте све то да контролишете путем прекидача. Плус, узет је у обзир и ризик од контаминације руковаоца.
Класификација капи
Након монтирања система, руковаоци убрзо откривају друге предности. Највећа је могућност да се увек осигура да аплицирани производ напушта систем у коректној класификацији капи.
Најбољи руковаоци прскалица препознају да не можете постићи идеалне апликационе перформансе користећи исти распрскивач за све типове намена.
Могућност аутоматске замене распрскивача/дизни – поготово са ширим крилима – олакшаће и потенцијално побољшати радне учинке. Пребацивањем дизни током апликације не представља проблем. На пример при коришћењу ЛЕРАП са 3 звездице класификовану дизну за примену уз оближње водотокове, и онда пребацивање на мање капи како би се добила најбоља ефикасност за остатак парцеле.
Аутоматска селекција дизне такође може да помогне при уједначеној дози преко целе парцеле. Сви распрскивачи имају одређени опсег радних притисака. Вредно је споменути да на најмодернијим прскалицама, са системима контроле протока/норме, притисак није константан.
Излазна вредност се регулише променом притиска. То ће мењати величину капљица, чинећи прскање грубљим кад машина успорава и финијим како се притисак повећава у складу са већим радним брзинама.

Такође може да промени шаблон-форму млаза. Мање брзине резултују веома слабом дистрибуцијом течности под крилима ако притисак сувише опадне. С тиме руковаоци треба да знају и узму у обзир радни опсег и да обезбедан рад који није изван опсега лимита притисака.
Када се достигну ови лимити долази до потребе измене дизни како би се одржала коректна доза. То је тренутак где напреднији контролни системи имају улогу. А најбољи системи ће одржавати и квалитет прскања.

Једна за све
Иан Грифин (Иан Гриффин) из Хорсцха Велика Британија, каже да се до 90% њихових прскалица прода са опционалним размаком дизни од 25 цм и системом МултиСелецт.
То је зато што мањи размак, који често користи дизне угла прскања од 80°, унапређује покривеност и редукује дрифт. Али крила морају бити контролисана на мањој висини него стандардних 50 цм како би постигле жељени ефекат.
Мање дизне обично креирају финији квалитет прскања, што значајно побољшава покривеност. Нуспојава је потенцијално већи дрифт, тако да крила морају да се крећу ближе усеву како би компензовала ово. Како би омогућило безбедно и прецизно извођење ми нудимо Боом Цонтрол Про, или Про-Плус који аутоматски контролише висину крила изнад циљане мете прскања.

Опциони МултиСелецт систем пружа до 4 дизне на 50 цм и 2 на 25 цм и појединачни тип на целом носачу, са способношћу контролисања сваке независно из кабине. Дизне могу да се селектују да прскају индивидуално. Или у било којој комбинацији, како би се прилагодиле потребном квалитету прскања и апликационој норми.

Уградњом дизни на размаку од 25 цм и нижим кретањем крила, можемо да користимо мање распрскиваче. Као што су 02 или 025 и применимо исте норме као 04 или 05 на нормалном размаку од 50 цм.

Прскалица са опцијом ‚‚Ауто Прескок‚‚
Систем МултиСелецт такође дозвољава могућност коришћења ,,Ауто Прескокаʻʻ. Он аутоматски мења коришћење дизне како се радна брзина повећава. Ово се користи ради пружања веће ефикасности аутоматским одржавањем потребних величина капи.

Циљ би могао бити примена 100 л/ха при 12 км/х са 025 дизнама при притиску од 3 бара. Али ако се брзина повећа на 14 км/х онда ће притисак порасти на 4 бара како би се ово постигло. Неки руковаоци неће ни приметити – јер ће норма од 100 л/ха остати. Са АутоСелецт системом може да се подеси промена на, рецимо 3,25 бара, до 03 дизне и нижи радни притисак.

Амазонов систем контролисања индивидуалних дизни, назван АмаСелецт, је такође сада опција за размаке од 25 цм са 80° дизнама или 50 цм са стандардним. Систем пружа индивидуалну електронску контролу четворотипног – qуад носача распрскивача. Он омогућава појединачно укључење/искључење или међусобно пребацивање.

То пружа могућност преласка на било коју од 4 дизне из кабине. Такође нуди и да се ово изводи аутоматски, објашњава Сајмон Браун (Симон Броњн).

Све што оператер треба да уради јесте да одреди оптимални опсег притисака за сваку дизну. Систем их пребацује аутоматски како би се постигао неки од тих опсега. Ово такође садржи и опцију да се међусобно мењају коришћене дизне и да се истовремено користе две како би се одржао жељени учинак. Или да се комплетно пребаци на другу.
Индивидуалне дизне такође могу да се групишу како би формирале ,,секцијеʻʻ било којег радног захвата. Ово дозвољава руковаоцима прскалица да, на пример, користе различите дизне са мањим дрифтом, на завршним деловима крила и стандардне дизне на секцијама које су удаљене од увратина.

Вршиоци услуга који користе велике радне захвате са АмаСелецт такође могу да раде на ужим сталним траговима једноставним конфигурисањем крила без обзира која је потреба.

Пулс промена
Контрола ширине пулсне модулације (ПЊМ) је још један систем за регулацију величина капи и учинка, док се задржава шаблон распореда прскања дизни.
ПЊМ се користи годинама у Америци али тек треба да наступи у Великој Британији. Идеалан је за рад при нижим притисцима. Пружа високу контролу дрифта при вишим притисцима са ефективнијим мањим капима. Све са истом појединачном дизном.

ТееЈет нуди своје ДyнаЈет Флеџ дизне, које користе ПЊМ како би једна дизна пружила широк опсег протока за различите апликације. Дизајнирана је да се лако прилагођава старијим машинама, без потребе да се мења цео систем.
Функционише са свим стандардним дизнама, сем ваздушно индукционих, јер оне користе вентури принцип.
Уместо пребацивања између засебних дизни, ПЊМ контролише проток на нивоу појединачне дизне коришћењем соленоида како би је укључио/искључио 10 пута у секунди (што се изражава Херц-има, односно 10 Хз). Пребацивање се дешава између две дизне монтиране једна уз другу како би се спречило прескакање (неопрскане зоне).

Пулсирањем излаза-протока дизне се одржава норма са само једном малом варијацијом у притиску. Учинак-проток у жељеним л/сец је одржан са временским опсегом колико дуго дизна остаје отворена – варирајући са овим, уместо са притиском. Одржава норму-учинак који се усклађује са радном брзином. Истовремено, одржава величину капи и не утиче на форму излазног угла.
Захтеви за индивидуалном регулацијом-пребацивањем дизни су у порасту. ТееЈет ради на могућности контролисања до 100 индивидуалних распрскивача или секција.

Ако искључите само једну дизну, са стандардним системом узимате у компромис апликацију. Требају вам минимално три за ефикасни покривеност – због преклапања. ПЊМ дизна може ово да изведе самостално.
ТееЈет такође ради на ,,компензационом пребацивањуʻʻ коришћењем ПЊМ како би регулисао дизне на унутарњим и спољним секцијама ширих крила. Ово ће се одразити на одговарајућу апликациону норму и покривеност компензацијом за разлике у брзини спољних сегмената.

Фармер из Есекса – прскалица са већом прецизношћу
Кад се Џејмс Фалкнер (Јамес Фаулкнер) определио за Амазоне Пантера 4502, самоходна прскалица радног захвата 40 м, навео је да жели АмаСелецт опцију. Сматрао је да ће бити лакше пребацивати се са апликације течних ђубрива и пестицида. Онда је открио и многе друге предности.

Џејмс Фалкнер управља фармама Р Давидсон и Сон’с код Пелдон, Колчестер, Есекс. Она се налази на самој источној обали. Има 1500 ха ратарских површина са прилично тешким тереном. Такође има и нека лакша земљишта. Узгајани усеви укључују озиму пшеницу, уљану репицу, грашак матичњака, шећерну репу и кукуруз као и земљиште у ренти за узгој кромпира.Амазоне прскалица је заменила две, 24 метра широке Батеман. Њена набавка је условила пребацивање на коришћење течног азота.
Аутоматске функције.
Са чињеницом брзе промене по потреби, убрзо се схвати ла могућност додатне флексибилности измене међу 4 дизне. Систем се не пребацује само по команди руковаоца, него се може омогућити и аутоматска функција.

Такође помаже при прскању препарата који захтевају заштитне зоне са ЛЕРАП рестрикцијама. Руковаоц може да програмира систем који препознаје ова подручја и мења коришћене дизне. Или пак користи оне отпорније на дрифт на завршним секцијама у складу са потребном ширином, односно радним захватом.

Са АмаСелецт прскалица ефективно има 80 секција, које са ауто-контролом секција има веома унапређену прецизност.

 

Izvor: agrosaveti.rs

Прскалица – Контрола распрскивача за прецизну апликацију

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Iako je više puta najavljivana pa odlagana, provera poljoprivrednih prskalica bi trebalo da postane obaveza poljoprivrednika počev od 1. januara 2022. godine.

Zimsko prskanje voćnjaka i vinograda trebalo bi izvesti nakon rezidbe i pre početka vegetacije. Vremenski uslovi moraju biti adekvatni, ne sme biti vetra ili padavina a temperatura mora biti viša od 8°C.

Da bi ste odabrali prskalicu u skladu sa vašim potrebama potrebno je znati veličinu obima posla,zasada i frekvenciju korišćenja

Конзервација (зимско складиштење) прскалице је најважнија мера одржавања пре зиме.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета