Заштита атомизера и прскалица зими, конзервација опреме за прскање

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Конзервација (зимско складиштење) прскалице је најважнија мера одржавања пре зиме.

Куповина погонске или прикључне пољопривредне механизације неретко за просечног пољопривредника са ових простора значи и значајно издвајање из буџета газдинства за ове намене или пак, непопуларно, задуживање. Баш због тога већина пољопривредника чува своју механизацију тако што је редовно одржава, сервисира, чисти и конзервира за период када машине 'одмарају'.

Конзервација атомизера и прскалица је врло значајна, јер остатак течности у њиховим деловима може током зиме замрзнути и довести до нежељених последица.

Правилну припрему прскалице, атомизера пре зиме треба обавити на следећи начин:

1. Након завршетка задњег прскања темељно очистимо све делове прскалице, унутрашњост резервоара ( чисту воду пустимо кроз цеви арматуре и дизне ) као и све спољашње делове прскалице.

2. Након завршетка чишћења испустимо сву воду из пумпе, регулатора притиска, цеви, филтера те осталих елементата у којима би вода могла остати. У резервоар улијемо 3-5 л антифриза ( антифриз за хладњаке аутомобилских мотора ) који садрже антикорозивна средства, те покренемо пумпу прскалице. Отворите све вентиле на регулатору, тако да средство може доћи кроз цеви до дизни. На крају испрезните остатак средства из резервоара у посуду и пустите пумпу још неколико минута укључену, да прецрпи вишак средства из система у резервоар односно у посуду.. Прскалицу одложимо на суво место, заштићену од неповољних временских услова. Слично може послужити и мешавина воде и средства против замрзавања или зимска течност за прање ветробранских стакала.

3. Задње што морамо учинити, ако прскалицу остављамо напољу, је да скинемо манометар ( у смеру супротном од казаљке на сату ), те га одложимо на топло и суво место ( нпр. у ормар) ради заштите од мраза. На тај начин смо осигурали његову дуготрајну исправност, и заштитили од ниских температура.

Одржавање прскалице, атомизера почните тек после темељног чишћења.

Цеви и цевни спојеви

Проверите, да није нека цев напукла и да су цевни спојеви чврсти. Слаба, напукнута цев, може усред сезоне прскања да пукне, те може проузроковати непланирано кашњење радова. Добро их проверите, ако је потребно замените их новим.

Боја

Нека средства за прскање садрже отапала, која агресивно делују на боју. Места на којима је боја оштећена, очистите, одстраните рђу, те поново префарбајте.

Главни резервоар

Проверите да у резервоару нема остатка средства за прскање. Дуже остајање средстава за прскање у резервоару срећују животни век резервоара и осталих компоненти. Испусни вентир из резервоара мора бити затворен.

Регулатор притиска

Заштитите регулатор притиска од влаге и прашине. За том вам може послужити пластична кеса. Препоручује се мазање покретних делова ЊД – 40 или уљем.

Пумпа

После сезоне пре складиштења темељно очистите пумпу споља и унутра. Проверите број радних сати и према потреби обавите редовно одржавање (промена уља, мембрана, заптивке…) Уколико нисте сигурни да ћете радове обавити квалитетно, обратите се сервисеру.

Карданско вратило

Сигурносни клин на глави карданског вратила мора бити очишћен и подмазан, јер само такав обавља функцију осигуравања од испадања. Сваких 40 радних сати проверите заштите на карданском вратилу, функцију и стање кардана. Замените оштећене делове новима. Сваких 100 радних сати проверите стање заштита карданског вратила, опште стање карданског вратила, те посебно сигурносни клин. Оштећене делове замените новим

agro-eko magazinagro

Заштита атомизера и прскалица зими, конзервација опреме за прскање

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Iako je više puta najavljivana pa odlagana, provera poljoprivrednih prskalica bi trebalo da postane obaveza poljoprivrednika počev od 1. januara 2022. godine.

Zimsko prskanje voćnjaka i vinograda trebalo bi izvesti nakon rezidbe i pre početka vegetacije. Vremenski uslovi moraju biti adekvatni, ne sme biti vetra ili padavina a temperatura mora biti viša od 8°C.

Da bi ste odabrali prskalicu u skladu sa vašim potrebama potrebno je znati veličinu obima posla,zasada i frekvenciju korišćenja

Док су многи руковаоци прскалица задовољни са економском и еколошком уштедом понуда ауто-контроле секција, све већи број корисника захтева ултра прецизност. Од 50 цм и ниже, до индивидуалне контроле распрскивача.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета