Znate li šta je KAMFOR i šta sve leči?

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Izvor kamfora je kamforov bosiljak, koji je u srodstvu sa afričkim plavim bosiljkom. Ekstrat azijske zimzelene biljke, kamfor i njegova ulja imaju neka neverovatna blagotvorna dejstva po zdravlje.

Kamfor je u stručnoj javnosti poznat kao Cinnamomum Camphora, a nalazimo ga u obliku svetlih, belih kockica koje imaju jaku pikantnu aromu. Kako se iznova prepoznaju njegove zdravstvene vrednosti, prirodni kamfor se koristi kao osveživač vazduha, jestivi kamfor ili kao lekovito eterično ulje. Ono što čini da kamfor bude upotrebljavan kao moćan sastojak u nekoliko lekova je izuzetno jak miris i aromatično ulje. Zanimljiva činjenica u vezi porekla kamfora je da on potiče iz porodice lovora, koja je poznata pod latinskim nazivom  kao Ocotea Usambarensis. Jak derivat kamforovog ulja je često korišćen u medicinske svrhe, kao tečnost za balzamovanje, u pripremi hrane i religijskim ceremonijama. 

Kamfor pomaže u lečenju prehlade i kašlja i ublažava upalu grla. Kamforovo ulje je jedan od ključnih sastojaka u koja se koriste u mnogim balzamima za ublažavanje bola i lekova za smanjenje kongestije (zagušenja). Možete dodati crno grožđe i ječmenu vodicu u vašu ishranu da se rešite prehlade i kašlja. 

Nema boljeg sredstva za podsticanje sna od kamforovog ulja. Deluje i kod nervnih poremećaja kao tretman kod grčeva, epilepsije i mišićnih kontrakcija. 

Korisno je dezifekciono sredstvo, insekticid i germicid, pa se može koristiti za pročišćavanje vode, za odbijanje insekata u vazduhu ili namirnicama. Sa ovim svojstvima odlično deluje i u kremama, losionima ili vodi za dezinficikovanje bakterijskih i gljivičnih infekcija na koži, kao i u lečenju dermatitisa, akni i ožiljaka. Postoje podaci i da korisno deluje protiv sitnih parazita na telu poput vaški i da ima povoljan učinak na rast kose.

Navodi se i da deluje kod povećanja libida i to udisanjem, konzumacijom ili masažom, stimulišući delove mozga odgovorne za seksualne porive, podstičući hormone i povećavajući cirkulaciju. 

Važno je napomenuti da svestranost kamfora može doći uz nuspojave, zbog njegove toksičnosti i to ako se koristi u većim količinama, pa je dobro pre korišćenja posavetovati se sa stručnim osobama. Posebno se naglašava se da se nikada ne nanosi na otvorene rane zbog mogućnosti povećanja nivoa toksina u krvi, a ne preporučuje se ni trudnicama, dojiljama i maloj deci, budući da su ove grupe posebno osetljive na nuspojave.

 Agroinfo.rs

Znate li šta je KAMFOR i šta sve leči?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Bronhije su pogotovu u zimskom periodu osetljive samim tim i kašalj je češći kao pojava. Ova napitak otklanja iritaciju u grlu i tegobe sa kašljem.

Aromatičan, lekovit, poseban – za samo kilogram ovog začina potrebno je 200.000 cvetova.

Sa hladnijim vremenom dolaze i prehlade, a ova tri sirupa koja se lako prave ća vam pomoći da se sa njom lakše izborite.

Zagađenje vazduha predstavlja vrlo ozbiljan problem koji može dovesti do komplikacija kako kod osetljiivih grupa, tako i kod potpuno zdravih ljudi. Iz ovih razloga vrlo je korisno koristiti određene biljne vrste koje će zaštiti pluća od aero zagađenja.

Kako ne biste organizam trovali raznim hemijskim sredstvima, pročitajte i slobodno primenite ovaj prirodni lek koji će vam sigurno pomoći.

Prelazni periodi su uvek kritični za naš imunitet. U ovom periodu se telo susreće sa brojnim virusima i prehladom, a da biste ova stanja preduhitrili, dajemo vam recept za odličan sirup na biljnoj bazi.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета