Kapar sitni mali lekoviti plodovi koje treba što više upotrebljavati

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Pored posebnog ukusa, kapari poseduju i mnoštvo lekovitih svojstava zbog kojih bi ih trebalo što više upotrebljavati.

Legenda o kaparu
Za kapar se vezuje i jedna poprilično poznata legenda koja kaže da se u vreme kada su Rimljani napali Jerusalim tamo našao dečak po imenu Tsalaf koji je stajao na zapadnom zidu i gađao Rimljane strelicama da ne bi ušli u grad. Rimljani su kada su naišli na otpor odlučili da u grad uđu sa severne strane, prišli su s leđa dečaku i ostali zapanjeni kad su videli da su se borili protiv samo jednog malog dečaka. Prema verovanju, pre nego su rimske strelice pogodile dečaka, on se pretvorio u biljku kapar čije trnje je ubolo rimske vojnike, oni su popadali i tako je zapadni zid Jerusalima ostao netaknut.

Gvožđe -  je jedan od najvažnijih minerala koji pomaže crvenim krvnim zrncima da prenosi kiseonik kroz krvotok te pomaže ćelijama da proizvode više energije da bismo bolje funkcionisali tokom obavljanja svakodnevnih poslova. Kapari sadrže popriličnu količinu gvožđa, ali je problem što se oni obično ne konzumiraju u velikim količinama, ali mogu biti odličan dodatak vašoj zdravoj ishrani.

Vitamin K -  koji je poznat po tome što apsorbuje masti i što igra veoma važnu ulogu u sprečavanju krvnih ugrušaka se u poriličnim količinama nalazi u ovim malim plodovima. Jedna kašika kapara sadrži čak 31 odsto od dnevnih potreba organizma za vitaminom K.

Zaštitnici jetre i bubrega
Kapari su u davna vremena bili sastavni deo narodne medicine i njima su se lečile mnoge bolesti i stanja, na prvom mestu anemija, ztaim artritis i giht. Često su se upotrebljavali i protiv nadutosti te za stimulaciju rada jetre i verovalo se da jetru i bubrege štiti od raznih obolenja. Moderna istraživanja su potvrdila antioksidantska svojstva kapara zbog udela polifenola, posebno bioflavonoida, a dokazano je da preventivno deluju na bolesti kardiovaskularnog sistema i kancerogenih obolenja. Još zatvoreni pupoljci beru se ručno u rano proleće sirovi i nisu jestivi. Tek nakon jednodnevnog sušenja i potapanja u morsku vodu, slani rastvor, sirće ili ulje, spremni su za upotrebu. Pritom nastaje kiselina, koja daje njihov pikantan ukus.

Kapari se retko jedu kao zasebna namirnica i obično se koriste kao dodatak, začin, veoma intenzivnog ukusa.

Izvor:lifepressmagazin.com

Kapar sitni mali lekoviti plodovi koje treba što više upotrebljavati

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Gvožđe je jedan od najvažnijih elemenata u ljudskom telu i neophodan je za sintezu hemoglobina koji je dalje odgovoran za isporuku kiseonika organima i tkivima.

Jetra je podložna oštećenju koje ne potiče samo od prekomernog konzumiranja alkohola. Iako ona ima mogućnost prirodne regeneracije, postoje koraci koje možete preduzeti kako biste pomogli svom organu da ostane zdrav.

Nećete pogrešiti koju god vrstu grožđa da izaberete, jer svako obiluje vitaminima i folnom kiselinom.

U prvih sedam dana života prasad, posebno belih plemenitih rasa, udvostruče svoju telesnu težinu. Ovaj period je vrlo važan da se kod jedinki zadovolje potrebe za gvođžem.

Biljka bobičastih plodova predstavlja riznicu zdravlja. Od davnina je poznat u tradicionalnoj indijskoj, kineskoj i ajuverdskoj medicini.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета