Како органска пољопривреда утиче на животну средину?!

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Органска производња заснива се на четири принципа и то су: принцип здравља, екологије, правичности и принцип бриге.

Пољопривреда, као једна од најзначајнијих привредних грана, представља главни и једини извор хране. Када говоримо о утицају на земљиште и биодиверзитет, оно може бити директно и индиректно и то у позитивном и у негативном смислу.

У позитивном смислу, пољопривреда утиче на очување тла, а самим тим и на животну средину, под условом да се правилно спроводе агротехничке мере почев од обраде, плодосмене, ђубрења и регионализација усева и вишегодишњих засада. Познато је да вишегодишњи засади, а посебно пошумљавање брдовитих терена, спречавају ерозију.

Негативни утицаји пољопривреде
То се све одражава на производњу безбедне хране, која садржи значајне хранљиве материје као што су витамини, протеини, минералне материје и низ есецијалних једињења која су неопходна људском организму. Пољопривреда и индиректно, у позитивном смислу, утиче на очување земљишта, а самим тим и животне средине јер је то услов за производњу довољне количине хране, посебно оне квалитетене и исправне.

У негативном смислу, пољопривреда, односно поремећај диверзитета, разна загађења (што подразумева и храну) рефлектује се на здравље људи, као финална штетна последица. Затим утиче кроз неправилну производњу која се огледа у остацима пестицида у храни услед њихове неправилне и прекомерне примене, али и кроз вештачка ђубрива, хормонских биостимулатора, а посебно увођењем генетски модификованих организама (ГМО) у производњу.

Концепт одрживости
Одржива пољопривреда је стратегија проналажења нових путева, понекад праћена бројним ризицима који се огледају у смањењу приноса и проблемима у заштити биља. Прелазак са конвенционалних система гајења на концепт одрживости, подразумева бројне промене у технологијама, почев од обраде земљишта, исхране биљака (ђубрења), неге усева у току вегетације, посебно заштита од биљних болести и штеточина и сузбијања корова па све до бербе, паковање и складиштење производа.

Органска пољопривреда представља систем одрживе пољопривреде, који потенцира употребу поред осталог локалних ресурса и на тај начин одржава еколошку равнотежу и умањује негативан утицај пољопривреде на биодиверзитет и тло. Подразумева строге критеријуме у производњи хране, како биљног тако и животињског порекла, које су дефинисане законским одредбама и правилницима којима се контролише таква производња, почев од парцеле на којој нису примењиване хемијске мере најмање три године, па до упутства шта треба користити у самој производњи.

Целокупна продукција је са фарме
У биљној производњи дозвољена је употреба органских ђубрива, пореклом са фарме која припада газдинству, као и употреба органских и микробиолошких хранива, која се налазе на списку правилника. Њихова производња и употреба је значајна. Код нас је то углавном: стајњак са пољопривредних газдинстава, течни стајњак, осока, зеленишно ђубриво, глистењак, жетвени остаци, кокошји стајњак (гуано) и компост. Још увек је ретка примена комуналног и индустријског прерађеног отпада, комуналног градског отпада, зеленишног ђубрива, сламе и других органских материја.

Битно је знати да целокупну продукцију органских хранива, као што су стајњак са фарме, течни стајњак, осока и др., треба користити на парцели. Примена би требала бити на такав начин да осигура највећи могући степен искоришћености хранљивих материја и најмањи могући губитак у отпад.

Циљ је очување биодиверзитета
Заштита од биљних болести и штеточина огледа се у агротехничким мерама, коришћењем предатора, паразитоида и биолошких инсектицида и фунгицида. За производњу анималних производа, односно узгој домаћих животиња, такође је прописан правилник, који предвиђа посебне услове од тога како се подижу стаје, односно фарме па до испаше и исхране домаћих животиња.

Овако конципирана пољопривреда, доприноси очувању биодиверзитета и заштити животне средине, очувању тла, правилној исхрани популације и очувању људског здравља и развоја сеоске средине. Овај вид пољопривредне производње најближи је екологији и њеним принципима. Ипак "органски" значи више него само производњу без синтетичких материјала. Природни ресурси као што су земљиште и вода, користе се на еколошки одржив начин и чувају се за будуће генерације.

Примена највиших стандарда заштите здравља
Овај принцип представља систем управљања производњом пољопривредних и других производа, који унапређује и повећава биодиверзитет, на најбољи начин штити земљу и примењује највише стандарде заштите здравља биља и животиња.

Да ли органска производња има будућност у Србији?

Органска пољопривреда заснива се на четири основна принципа, према назнакама Међународне федерације покрета за органску пољопривреду и то су: принцип здравља, екологије, правичности и принцип бриге.

Међузависност органске производње и биодиверзитета лежи у чињеници да се примењују еколошки принципи и агроеколошке мере у циљу оживљавања природних биолошких циклуса. Концепт одрживости је неминован процес, не само као концепт очувања екосистема и људског друштва већ и као рентабилнији и економски оправданији програм, објашњава дипломирани инжињер ратарства и повртарства, Сузана Рашић, из ПССС Ниш

Izvor:agroklub.rs

Како органска пољопривреда утиче на животну средину?!

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета