Органски воћњак – Избор погодног места за заснивање

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Производња органског воћа почиње избором места за подизање воћњака. Желите да производите органско воће? Где подићи воћњак, зашто су важне еко-баријере, на ком типу земљишта?

Избор локалитета за подизање органског воћњака.
Важан фактор у планирању органске производње је избор локације на којој ће бити подигнут засад.

Парцела на којој се примењује технологија производње воћа по органским принципима треба да буде удаљена 5-6м од других конвенционалних површина, како синтетичка средства која се примењују на тим парцелама не би прешла на органски засад.

Уколико немамо ту удаљеност, у органској пољопривреди се формирају тзв. еко баријере (заштитни појасеви) од цветних и лековитих биљака које спречавају контакт синтетичких пестицида са органским воћњаком.

Експозиција на терену је још један у низу битних фактора за узгајање органског воћа.

У пракси се као најбоља експозиција показала јужна или југоисточна, из разлога што је топлије, а самим тим боље се искоришћава сунчева светлост и брзо се дижу јутарње росе што је важан фактор за појаву болести и штеточина у току вегетације, јер им овакви услови мање погодују у односу на услове влажне средине.

Као превентива за болести и штеточине такође треба бирати места са добрим струјањем ваздуха, где је ретка појава мразева, магле, а ваздушна и површинска влага се не задржавају много.

За успешно подизање воћњака, а затим узгајање воћа по органским принципима, од великог је значаја познавање микроклиматских услова, а то су:
-минималне (зимске) температуре
-дневне температуре
-дужина дана и интензитет светлости
-појава раних пролећних и касних јесењих мразева
-количина воденог талога
-количина годишњих падавина и њихов распоред по месецима
-релативна влажност ваздуха и земљишта
-ветрови (правац кретања, брзина, интензитетет и који ветар је доминантан)
-појава града, његов интензитет и редовност

Земљиште је, такође, од велике важности при узгајању органског воћа.

Добро земљиште треба да има следеће особине: лаку пропустљивост, брзо загревање у пролеће, да се после сетве не ствара кора површинског слоја, да добро упија обилне падавине и дужи период задржава зимску и влагу од кише у току вегетације.

Воћке немају нека посебне захтеве по питању земљишта, али ипак треба водити рачуна о физичком и хемијском саставу.

У погледу физичких својстава, земљиште не сме да буде много згрудвано, подложно ерозији и губљењу хранљивих елемената, треба да има добре услове за развој земљишних организама, да има богат мирис на земљу и даје здраве, висококвалитетне приносе.

Што се тиче хемијских особина, идеално земљиште за подизање органског воћњака треба да садржи: преко 15мг П2О5/100 г суве земље, око 25мг К2О/100г суве земље, 7-13мг МгО/100г суве земље, 250-300 Ца/100г суве земље, Б 0,8 ппм, Мн 70 ппм, Цу 8 ппм, Фе 100ппм, а садржај хумуса не би требао да буде мањи од 3%.

Избор воћне врсте треба прилагодити типу земљишта. На сувљим, сиромашнијим земљиштима треба користити бујније подлоге и воћне врсте, које успевају на оваквим типовима земљишта.

Izvor: poljosfera.rs

Органски воћњак – Избор погодног места за заснивање

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Najskuplje poljoprivredno zemljište je u Južnobačkom okrugu, gde je hektar dostigao cenu od 31.900 evra, dok je najjeftinije u Južnoj i Istočnoj Srbiji, gde je hektar prodat za 300 evra.

Najskuplje poljoprivredno zemljište u Srbiji u 2021. godini prometovano je u opštini Žitište po ceni od 3,5 miliona evra za 303 hektara, navodi se u izveštaju Republičkog geodetskog zavoda (RGZ).

U Zrenjaninu je 30. marta objavljen je oglas za davanje u zakup poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini u dugom krugu javnih nadmetanja za područje grada, a ukupna površina koja je raspoloživa za davanje u zakup iznosi 7.783 hektara.

Prethodnih dana raspisani su javni oglasi za davanje u zakup državnog poljoprivrednog zemljišta u gradu Šapcu i opštinama Šid, Čajetina, Inđija i Odžaci.

Najskuplja poljoprivredna zemljišta u četvrtom kvartalu 2021. godine bila su u Sremu, Južnoj Bačkoj , a pojedine parcele vrede i kao pola stana u Novom Sadu, na primer.

U selu Pranjani kod Gornjeg Milanovca nekoliko desetina meštana je sprečilo nenajavljena istraživanja, usled čega su geolozi ušli na privatne posede i počeli bez dozvole da uzimaju uzorke zemljišta.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета