Савети за производњу органске вишње

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

У нашој земљи све је више оних који се одлучују за органску производњу вишње, првенствено због цене.

У последњих неколико година производња вишње бележи раст и то пре све због гајења домаћег екотипа тзв. облачинске вишње која је веома повољна за гајење због низа позитивних особина. Поред конвенционалног узгоја долази и до развоја гајења органске вишње пре свега због цене на тржишту коју имају органски производи.

У циљу ширења засада под органском вишњом потребно је унапредити сортимент и побољшати агротехничке мере које се спроводе у самом засаду. Плод вишње има високу биолошку вредност, велику количину бојених материја и друге корисне супстанце.
Плод вишње је погодан као сировина у индустрији прераде у сокове, слатка, као и за производњу ракије.
За успешну органску производњу вишње потребно је познавање карактеристика самог засада као и локалног екосистема. Како би сама производња била профитабилна, без угрожавања биолошке разноврсности потребно је применити одређене мере као што су:

-очување земљишта и његове плодности;
-гајење одређених сорти вишње (аутохтоних) због њихове природне отпорности и прилагодљивости условима гајења;
-очување природних склоништа и станишта за корисне инсекте (ливаде, живице), такву улогу треба да има 5 до 10% земљишта на коме се налази засад;
-постављање гнезда и кућица за корисне инсекте и птице.

Што се тиче самих карактеристика земљишта, за гајење вишње погодна су земљишта на којима је могуће извршити обраду на минимум 60 цм. Пропустљивост земљишта треба да је таква да брзо омогућује одвођење вишка воде. Треба избегавати тешка и влажна земљишта са лошом пропустљивошћу.

За гајење су погодна земљишта чија је пх вредност од 6,5 до 7,5. Најпродуктивнија је ако се засади на лакој песковитој иловачи или на карбонатном чернозему умерене влазности и довољне плодности. Тип земљишта условљен је избором подлоге за калемљење. Коренов систем вишње не продире дубоко у земљиште, основна маса корена налази се на дубини од 40 до 80 цм дубине.
У погледу климатских услова вишња подноси велике надморске висине, а исто тако подноси и ниске зимске температуре. Треба избегавати локације са великом количином падавина у периоду цветања и зрења плодова. Цвет вишње је за разлику од цвета других воћних врста врло отпоран на пролећне мразеве.

Вишња се може гајити и на сушним површинама са нивоом падавина од 400 до 500 мм годишње. Највећа потреба за за падавинама су од априла до септембра месеца када јој погодује од 360 до 420 мм. Због раног дозревања плодова наводњавање није неопходно пре наступа сушног периода.

Izvor: agromedia.rs

Савети за производњу органске вишње

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Vlasnik plantaže višanja u opštini Merošina Hranislav Stojanović izjavio je da je 99 odsto roda tog voća prodato otkupljivačima po ceni od 40 dinara, što je za 10-15 dinara jeftinije nego prošle godine iako je mineralno đubrivo bilo dva-tri puta skuplje, a značajno su poskupeli i gorivo i zaštitna sredstva.

Organska proizvodnja generalno poslednjih godina u Srbiji beleži porast. Kada je u pitanju proizvodnja višnje, situacijia je ista, naročito ako se govori o domaćem ekotipu, oblačinskoj višnji koja je vrlo pogodna za gajenje, a ostvaruje i dobru cenu.

Voćari u selima oko Topole polako završavaju berbu višanja, međutim, nazadovoljni su kvalitetom plodova. Višnja je, kažu, rodila dobro, ali kupci traže samo prvu klasu.

Nepovoljno vreme pogodilo višnju i šljivu, pa voćari, kako prenosi RTS, strahuju od haotičnog scenarija iz prethodnih godina

Jun je mesec kad počinje zrenje i berba višanja. Kao i svake godine, a posebno u godinama kad su zime blage, a proleća nestabilna sa velikim temperaturnim razlikama, dolazi do pojave neujednačenog zrenja plodova višnje.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Branislav Nedimović sastao se sa grčkim kolegom ministrom ruralnog razvoja i hrane Grčke, Spilios Livanosom.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета