Ако желите да се опробате у пчеларству, ево неколико савета

Извор: Пиксабеј

Извор: Пиксабеј

Пчеларство је све популарнија и све уноснија пољопривредна грана. Врло је могуће да неко од наших читалаца размишља да почне да се њоме бави.

Простор на коме се држе кошнице са пчелама назива се пчелињак. Он може бити отвореног и затвореног типа, већ према томе да ли се кошнице држе под отвореним небом или у специјалној грађевини чија је чеона страна без зида. У новије време пчелари који иду за пашом постављају кошнице на камионске или тракторске приколице, на којима остају стално, или само за време интензивне пчелиње паше од пролећа до јесени.

У нашој земљи знатно су заступљенији пчелињаци засновани под отвореним небом, што је случај и у већини земаља с повољним условима за гајење пчела. Овакви пчелињаци имају низ предности над пчелињацима затвореног типа.

Избору места за пчелињак, као и распореду кошница на њему, треба посветити посебну пажњу. Пре свега земљиште на пчелињаку мора да је оцедно, јер ће век кошница на таквом терену бити дужи, пчеле ће мање оболевати од болести легла и одраслих пчела; сада неће плеснивити у гнезду, пчеле ће боље зимовати и у пролеће се интензивније развијати, што утиче на производњу свих пчелињих производа.

Законски прописи налажу да пчелињак мора бити удаљен од саобраћајница најмање 15 метара, да пчеле ометане у раду не би пецале пролазнике и животиње (30 пчелињих убода могу бити смртоносни за коња). Ово растојање је потребно и зато да би се избегло узнемиравање и самих пчела од саобраћајних средстава. Пчеле су врло осетљиве и раздражљиве на потресе што се за време њиховог општења са околином огледа у повећаној љутости и потрошњи хране током зимовања.Пчелињак не сме бити изложен утицају јаких ветрова, а поготову ваздушним струјањима (између грађевинских објеката). Кошнице треба да буду удаљене од стаја, обора, живинарника, клозета, сењака и запаљивих материјала.

 За време летњих вручина кошнице са пчелама морају бити заштићене од великих сунчевих припека, што се постиже постављањем кошница под крунама листопадног дрвећа (изузев ораха и храста). Ако одговарајућег дрвећа нема, треба га засадити.

Пчелињак треба да буде заштићен механичком или живом оградом која ће пчеле штитити од непожељних посетилаца и истовремено бити ветрозаштитни појас.

Најбоље је да се кошнице са пчелама поставе на појединачна покретна постоља, висине 30-40цм од површине земље. Израђују се од храстова или багремове градје, а на већим пчелињацима и од бетонских пирамида. Заједничка постоља за већи број кошница треба избегати.

Уколико дозвољава терен на коме се пчелињак поставља, најбоље је да се кошнице распореде у тзв. шаховском пољу, тако да у реду буду удаљене једна од друге око једног метра, а ред од реда 2-3 метара. То омогућава несметан рад пчела и пчелара.

Што се тиче положаја кошница у односу на страну света, најбоље је да се чеони зид кошнице окрене истоку и југоистоку. Све друге стране света у нашим климатским условима нису погодне, па овај савет треба и послусати.

Најбоље је да земљиште на пчелињаку буде травњак који се повремено коси. На стрмим теренима треба начинити терасе и на њих поставити кошнице.

Број кошница у једном пчелињаку углавном зависи од капацитета пчелиње паше у рејону од 6 до 8км у пречнику као и од засићености тог рејона бројем кошница. Најчешће тај број се креће од 50 до 80 кошница на једном пчелињаку.

Свака кошница треба да има свој јасно истакнут број, који одговара броју у пчеларском дневнику у који се уносе све операције, радови и запажања за дотично пчелиње друштво.

За почетнике, дакле у аматерским условима пчеларења најбоље је почети са мањим бројем кошница (3-10). Када се пчелар упозна са животом и радом пчела, постепено ће увећавати и број кошница, а надамо се да ће му ови савети у томе и помоћи.

Што се тиче пчелињака на друштвеном сектору, постоји правило, изведено из наших и страних искустава, да су економични само они комерцијални пчелињаци чији укупан број кошница иде изнад хиљаду. За овакве пчелињаке разрадјене су и посебне методе у раду са пчелама, а само газдинство поред стручног кадра мора бити опремљено најсавременијом опремом за интензивно пчеларење.

poljoprivrednisavetnik.com

Ако желите да се опробате у пчеларству, ево неколико савета

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета