Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Čišćenje i dezinfekcija su nužni u pčelarskoj djelatnosti. Otpad na dnu košnice može da vam ukaže na stanje u kome se nalazi društvo.

Do njega ćete doći ako u košnicu provučete žicu, koju ćete saviti u obliku ćiriličnog slova G (Г), a potom povući. Ukoliko se u otpadu nalazi izmet, delovi saća i delovi pčelа, znak je da je u poseti bio jedan od neprijatelja – miš.

Na samom dnu često može da se pojavi i voštano trunje, koje ćemo žicom, na isti način ukloniti. Tokom zime često je prisutan i sneg ili led. Sve je potrebno ukloniti, da bi pčele imale čist vazduh. Važno je voditi računa da košnice nisu slomljene. Potrebno je otkloniti sve nepravilnosti i u samom društvu. U tu svrhu, košnica se unosi na sat – dva u topliju prostoriju, a pregleda se na temperaturi od 20oC do 25oC.

Nega pčela
Pčelama je ponovo potrebno obezbediti hranu u vidu kvalitetnog meda, a poslužiće i medna pogača, napravljena od kristalisanog meda i mlevenog šećera. Potrebno je da bude debljine od jednog do dva centimetra i težine 0,5 do 0,8 kilograma. Umotajte u gazu i postavite na vrh ramova. Pre toga držite saće 12 sati u toploj prostoriji, a potom postavite tako da obuhvati klube. 

U slučaju da ste primetili da se se saće pomera, a da je gnezdo slomljeno, pčele su se najverovatnije smrzle. Međutim spasićete ih tako što će ih uneti u prostoriju gde je 20oC. Premestite ih u novu košnicu i poprskajte ih šećernim sirupom. Ukoliko je matica stradala, pčele će napraviti novu, ali slabiju, porodicu.

Izvor:zemlja.rs

Kako da očistite dno košnice?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Revoluciju u pčelarstvu sa košnicama cilindričnog oblika donose dva mlada nemačka preduzetnika, Filip Pothast i Fabian Visšman koji su 2021. godine osnovali start-up Hiive u Berlinu.

Aco Vujović iz sela Prilike kod Ivanjice počeo je da se bavi pčelarstvom pre skoro četiri decenije, najpre iz hobija, a od 1996. godine i profesionalno. U poslu mu pomažu supruga Milena i dvojica sinova Željko i Nenad.

Novi praktičan i prilično jeftin uređaj za detektovanje nekih bolesti, bez biopsije i sličnih bockanja, uključuje najdragocenijeg insekta za svetu, pčelu. Neverovatna dosetljivot portugalske dizajnerke olakšaće dijagnostifikovanje i ranih faza mnogih oboljenja.

Ose, za razliku od pčela, nisu ni približno cenjene, međutim naučnici tvrde da su ovi nepravedno zapostavljeni insekti važan deo našeg ekosistema, bez kog bi svet izgledao skroz drugačije.

Privremeni organ opštine Kula usvojio je Pravilnik o dodeli sredstava za sufinansiranje investicija u pčelarstvu na teritoriji opštine. Minimalan iznos bespovratnih sredstava je 5.000, a maksimalan 150.000 dinara.

Prema istraživanju naučnika sa Londonskog univerzitetskog koledža, broj insekata u pojedinim delovima sveta je u poslednje dve decenije opao za skoro 50 odsto zbog intezivne poljoprivrede i rasta prosečne temperature.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета