Nove tehnologije: Da li ste znali šta je vektorisanje pčela?

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Pčele su izvanredna. One oprašuju useve, prave ukusan med, a nova istraživanja i tehnologije pokazuju da će one u budućnosti moći da se koriste u znatno složenijim procesima.

Proces vektorisanja pčela podrazumeva da ovi insekti aktivno učestvuju u borbi protiv biljnih bolesti i štetočina.

Kompanija BVT sarađuje sa komercijalnim operaterima pčelinjaka koje farme unajmljuju za oprašivanje useva. BVT instalira dozator u košnice u kojima se nalazi patentirani prirodni i organski fungicid u obliku praha. To je zapravo biološki agens. Kako pčele izlaze iz košnice, prolaze kroz prah i nose ga usevima koje posećuju. Kada pčele slete na cvet i urade šta je potrebno da bi se oslobodio polen iz biljke, fungicid se spušta u cvet gde deluje preventivno protiv određenih štetočina.

Napominje se da ova metoda nije lek za sve i neće sprečiti svaku vrstu bolesti useva. Ovo je rešenje koje je najprikladnije za bolesti koje pogađaju useve kroz cvet, navode iz kompanije. Trenutno BVT radi sa bumbarima kako bi isporučili biopesticid koji sprečava rast botritisa, gljivične infekcije u jagodama. Za ovaj proces je potrebno 200 bumbara kako bi se obradio otprilike jedan hektar jagoda.

Korist ovog sistema je u tome što farmeri mogu da povećaju prinos useva, istovremeno smanjujući otpad. Koristeći pčele za nanošenje biopesticida, farmeri ne moraju da pristupe prskanju hemikalijama po celom polju. Pored toga, fungicid ove kompanije je prirodno izveden i za njegovu primenu nije potrebna voda. Takođe, dobra vest za pčele je da ovaj biopesticid ne šteti insektima niti utiče na njihov med.

Ovakav sistem bi mogao da predstavlja budućnost kada je u pitanju pčelarstvo i zaštita useva od bolesti i štetočina na dozvoljen i siguran način.

Agroinfo.rs/thespoon.tech

Nove tehnologije: Da li ste znali šta je vektorisanje pčela?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Masovno uginuće pčela u Srbiji pretvara se u pravu ekonomsku katastrofu - šteta bi mogla da premaši čak 100 miliona evra, procenjuju stručnjaci iz Saveza pčelarskih organizacija Srbije.

U Srbiji je u toku masovno uginuće pčela, do sada je stradalo više od 50 odsto društava, a uzrok je, verovatno, prošlogodišnja suša i nedostatak polena zbog čega su loše hranjene tokom perioda odgajanja „zimskih“ pčela, rekao je predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije Rodoljub Živadinović.

Izveštaji o masovnom uginuću pčela i praznim košnicama stižu iz skoro svih krajeva Srbije. Pomor je ponegde i sto odsto

Pčele, koje imaju ključnu ulogu u proizvodnji hrane, umiru u zapanjujućem broju u Sjedinjenim Američkim Državama.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета