Савети за пчеларе: Размножавање пчела

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

За успешно бављење пчеларством неопходно је знање и велика љубав према пчелама. Зато не чуди што се кошнице и пчеларско искуство најчешће преносе с колена на колено, па није необично да син наследи оца, и да пчеларство постане породични бизнис.

Куповина пчела

Када се започиње са пчеларењем многи неискусно сматрају да је боље почети са што мањим бројем кошница. Међутим, сваки искусан пчелар ће вам рећи да је скупље купити једну кошницу него десет. Уз добру матицу легло ће се брзо умножити, пчеле брже и боље радити, а ново саће лакше се угреје него старо. Приликом куповине пчела готово сваки пчелар има неко своје правило и доста сујеверја. Постоји веровање да је потребно оставити новчић у пчелињаку из ког се купују пчеле, да би и ново легло било богато. Неки за куповину пчела користе искључиво новац добијен од куповине ситног кукуруза, а онај који продаје пчеле има обичај да дуне у продату кошницу, како не би уз пчеле продао и своју срећу.
Не саветује се куповина пчела из комшилука, јер кад радилице излете из кошнице и оду да скупљају мед, могу по навици да се врате на старо место уместо код новог власника. Пролеће је најбоље време за куповину пчела, може и у јесен, али тада треба водити рачуна да у кошници има довољно меда и воска због предстојеће зиме. Стручњаци кажу да је најбоље изабрати једногодишње ројеве, или оне до максимално три године старости. Старост се одређује на основу боје воска. Наиме, младе пчеле имају бео восак, код средњих је жут, а код веома старих је црн и по овоме се може одредити старост кошнице и самих пчела.

Приликом селидбе пчела у нови дом треба водити рачуна на њихов ранији положај и наместити их онако како су навикле код претходног пчелара. Уколико купујете пчеле са кошницама, бирајте оне средње величине које су добро снабдевене воском, медом и пчелама.

Размножавање пчела

За размножавање пчела најважнија је квалитетна матица. Цена добре матице често иде и до 1.200 динара што се може учинити скупо. Али искусни пчелари саветују да никада не штедите на куповини матице. Ако је матица здрава добићете добар рој и вредне пчеле радилице које ће донети доста меда. Матица обично постаје плодна шест недеља након рођења и може се препознати по понашању самих пчела у кошници.

Када дође време за размножавање, пчеле носе цветни прах брижљиво на ногама, могу да буду зле и пакосне, склоне да убоду јер чувају јаја. Умеју лењо да полегају по саћу или пажљиво замазују пукотине у кошници, када се појава јаја у новом саћу.

Са трутом матица се пари у ваздуху, а када се заврши период парења пчеле га избацују из кошнице, јер им више не треба и да не би џабе јео мед.

Када младе пчеле ојачају стварају се нови ројеви. Рој је део пчелињег друштва које излази из старе кошнице предвођен матицом тражећи ново станиште. Постоје природни и вештачки ројеви. Вештачки настају када искусан пчелар изведе из старе кошнице пчеле и пресели их у нову, али то умеју само мајстори пчеларства, па ако нисте довољно искусни боље је то не радити, јер можете да упропастите и стари и нови пчелињак. Када су у питању природни ројеви они могу бити четвороструки: главни или првенци, другенци, рани и девичански. Главни или првенац је онај који се први рађа и са њима ће скоро увек изаћи и стара матица.Не дозвољавају младој матици да изађе, већ је хране и чувају, а кад рој напусти кошницу младој матици препушта царство.
После роја првенца после две недеље излази рој другенац. Ако је време добро после седмог дана излази следећи рој. У другенцима често има више од једне матице и тада цео рој буде раздељен, што стресира пчеле, па су ројеви другенци често неуредни. Када се у кошници пред вече чује чудан звук сличан гласу зелене жабе, то је знак да у кошници има више матица. У таквим ситуација сваки рој има жељу да напусти кошницу, јер свака матица жели да буде једина краљица у свом царству. 

Рани рој је онај који из кошнице излази још у априлу, а матица умире током зиме, или је пчеле саме убијају. Тако кошница остаје безматична, па се саме пчеле труде да произведу нову матицу. Време изласка ројева је од почетка маја до краја јуна.
Формирање нових ројева зависи од временски услова, али и испаше пчела. Занимљиво је да се по хладном и кишовитом дану пчеле не роје, већ чекају топле дане,како би се раздвојиле и започеле самосталан живот.

Свако ројење има своју припрему коју пчелар може приметити и припремити нову кошницу за легло.

agropress.org.rs

Савети за пчеларе: Размножавање пчела

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Revoluciju u pčelarstvu sa košnicama cilindričnog oblika donose dva mlada nemačka preduzetnika, Filip Pothast i Fabian Visšman koji su 2021. godine osnovali start-up Hiive u Berlinu.

Novi praktičan i prilično jeftin uređaj za detektovanje nekih bolesti, bez biopsije i sličnih bockanja, uključuje najdragocenijeg insekta za svetu, pčelu. Neverovatna dosetljivot portugalske dizajnerke olakšaće dijagnostifikovanje i ranih faza mnogih oboljenja.

Ose, za razliku od pčela, nisu ni približno cenjene, međutim naučnici tvrde da su ovi nepravedno zapostavljeni insekti važan deo našeg ekosistema, bez kog bi svet izgledao skroz drugačije.

Privremeni organ opštine Kula usvojio je Pravilnik o dodeli sredstava za sufinansiranje investicija u pčelarstvu na teritoriji opštine. Minimalan iznos bespovratnih sredstava je 5.000, a maksimalan 150.000 dinara.

Prema istraživanju naučnika sa Londonskog univerzitetskog koledža, broj insekata u pojedinim delovima sveta je u poslednje dve decenije opao za skoro 50 odsto zbog intezivne poljoprivrede i rasta prosečne temperature.

Pčelare je posebno obradovala vest da je otkupna cena bagremovog meda dostigla istorijski maksimum, a nadaju se i dobroj paši.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета