Zašto je važno imati solitarne pčele u voćnjaku?

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Solitarne pčele su svuda oko nas i često ne pridajemo veliki značaj svemu onome što one rade. Međutim, važno je znati da se ove pčele nazivaju i pčelama voćnjaka jer su veoma korisne u zasadima različitih vrsta voća, povećavajući njegov rod.

Predstavljamo vam sedam razloga zbog kojih je važno imati solitarne pčele u voćnjaku.

1. U znatnoj meri je efikasnija u oprašivanju u odnosu na medonosnu pčelu. Za oprašivanje jednog hektara voćnjaka potrebno je 500 ženki solitarne pčele ili čak 3 košnice medonosnih pčela sa ukupno 60 000 radilica. Ovaj podatak dovodi do računice da je jedna solitarna pčela 120 puta korisnija u odnosu na medonosnu.

2. Naročito je korisna u oprašivanju kruške. Naime, cvet kruške luči miris koji je odbojan medonosnoj pčeli, dok to nije slučaj sa solitarnom pčelom.

3. Osim toga što ne biraju voćke na koje će sleteti, nisu osetljive ni na vremenske prilike. Solitarne pčele se mogu videti na temperaturi oko šest stepeni dok medonosne ne oprašuju voćke ukoliko temperatura nije iznad 12 stepeni. Zbog toga je solitarna pčela prvi insekt koji oprašuje voćke i značajna je u rano proleće.

4. Ova pčela sakuplja polen zahvaljujući gustim dlakama po celom telu te je veoma efikasna u prenošenju istog.

5. U slučaju rada ovog vrednog i korisnog insekta, verovatnoća da će cvet voćke na koji sleti biti oprašen je čak 98 posto, dok je uspeh medonosne pčele svega 15 posto.

6. Nisu u sukobu sa medonosnim pčelama i bumbarima, već oni zajedno i efikasno sarađuju u oprašivanju voćnih kultura, nadopunjavajući se.

7. Ove pčele nisu u velikoj meri zahtevne, naseljavaju šupljine barske trske i pukotine drveća, te je za njihov dom potrebno koristiti te materijale. U prodaji se nalaze i gotovi „hoteli“ za solitarne pčele. Važno je obratiti pažnju na raspored kućica za pčele jer ova pčela leti na udaljenosti do 250 metara od svog gnezda.

Izvor: RTV

Zašto je važno imati solitarne pčele u voćnjaku?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Revoluciju u pčelarstvu sa košnicama cilindričnog oblika donose dva mlada nemačka preduzetnika, Filip Pothast i Fabian Visšman koji su 2021. godine osnovali start-up Hiive u Berlinu.

Novi praktičan i prilično jeftin uređaj za detektovanje nekih bolesti, bez biopsije i sličnih bockanja, uključuje najdragocenijeg insekta za svetu, pčelu. Neverovatna dosetljivot portugalske dizajnerke olakšaće dijagnostifikovanje i ranih faza mnogih oboljenja.

Ose, za razliku od pčela, nisu ni približno cenjene, međutim naučnici tvrde da su ovi nepravedno zapostavljeni insekti važan deo našeg ekosistema, bez kog bi svet izgledao skroz drugačije.

Jun je, po pravilu, topliji i sunčaniji od maja, junske kiše ne traba da nas iznenađuju iako je najispravnije jun smatrati prelaznim periodom između proleća i leta ali u pojedinim dielovima Srbije i najkišovitiji u godini.

Privremeni organ opštine Kula usvojio je Pravilnik o dodeli sredstava za sufinansiranje investicija u pčelarstvu na teritoriji opštine. Minimalan iznos bespovratnih sredstava je 5.000, a maksimalan 150.000 dinara.

Prema istraživanju naučnika sa Londonskog univerzitetskog koledža, broj insekata u pojedinim delovima sveta je u poslednje dve decenije opao za skoro 50 odsto zbog intezivne poljoprivrede i rasta prosečne temperature.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета