Uvozni med u kojem je SAMO mrva pravog meda

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Prema Evropskom udruženju poljoprivrednika "Copa-Cogeca" značajna je razlika u ceni između cene meda u Kini i u Evropi. Naknadna istraživanja potvrdila su sumnju da Kinezi mešaju šećerni sirup u izvozni med, a to je nemoguće otkriti prilikom uvoza, na nivou zapakovane robe.

Prema rečima stručnjaka, nivo mešanja različitih supstanci i meda može doseći i do 70 odsto, tako da pakovanje od jednog kilograma sadrži samo 300 grama pravog meda. Cena proizvodnje kineskog iznosi 1,24 evra po kilogramu, što je 65 do 70 odsto manje od evropskog proseka.

Etijen Bruno iz radne grupe koja se u ovom udruženju bavi pčelarstvom za dw je rekla da sve veći uvoz jeftinog ukrajinskog meda izaziva sumnju da se i u Ukrajini taj proizvod meša sa šećernim sirupom.

S pravom se izražava sumnja jer se izvoz ove namirnice iz Ukrajine u države članice EU povećao u poslednjih osam do 10 godina. Zemlje EU uvezle su 5.000 tona ukrajinskog meda u 2011. godini, 20.000 tona 2013. godine i 47.000 tona 2017. godine, dok je negova cena u 2019. pala na 1,69 evra po kilogramu. Sporazum o slobodnoj trgovini između Ukrajine i EU postoji od 2016. godine. Bescarinska kvota za izvoz bila je u početku 5.000 tona, ove godine je 6.000.

Andrij Bačin iz ukrajinskog Udruženja pčelara kaže: "Evropske kompanije koje kupuju med u Ukrajini zahtevaju da radimo testove u EU laboratorijima". Međutim, kaže kako uvoznici često zahtevaju da se proveri udeo šećera, a ne sirupa. "Evropski uvoznici proveravaju proizvod koji kupuju. Ako kupuju jeftino, znaju što rade", rekao je.

Ne isključuje mogućnost da određena količina razređenog meda iz Ukrajine ulazi u EU, ali uverava da uglavnom isporučuju kvalitetan proizvod. "Kineski med se uopšte ne uvozi u Ukrajinu, ali EU ga uvozi u velikim količinama", zaključio je Bačin. Kritikuje da niko nije sprečen da meša visokokvalitetni ukrajinski med s dodacima, a ističe da to rade trgovci unutar EU.

Nezavisno od gore navedenog, u interesu država članica Evropske Unije je da uspostave efikasnu metodu kontrole kako bi objektivno proverile kvalitet uvoznog meda i zajedničkim delovanjem sankcionisale falsifikovanje.

Izvor: agroklub.rs

Uvozni med u kojem je SAMO mrva pravog meda

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Od 25 uzoraka meda na našem tržištu koji su testirani po novoj Kada je reč o novoj metodi za utvrđivanje falsifikata EIM-IRMS, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živadinović rekao je za Biznis.rs da je to inovativna i nepogrešiva laboratorijska metoda za utvrđivanje falsifikata hrane i pići za utvrđivanje falsifikata hrane i pića, 22 nisu prošla testove autentičnosti.

Aco Vujović iz sela Prilike kod Ivanjice počeo je da se bavi pčelarstvom pre skoro četiri decenije, najpre iz hobija, a od 1996. godine i profesionalno. U poslu mu pomažu supruga Milena i dvojica sinova Željko i Nenad.

Napitak eliminiše višak masnoće i vode iz organizma, poboljšava funkciju mozga, poboljšava pamćenje, poboljšava sluh i vid

Na tržištu se često prodaje med koji po svojim karakteristikama i načinu proizvodnje ne bi smeo da nosi ovaj naziv.

Pčelare je posebno obradovala vest da je otkupna cena bagremovog meda dostigla istorijski maksimum, a nadaju se i dobroj paši.

Znamo da su arheolozi u egipatskim piramidama pronašli posude s medom stare 3000 godina i med je bio savršeno jestiv.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета