Најпознатије сорте краставаца

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Када наводимо најпознатије сорте краставаца морамо пре свега да их сврстамо у две основне групе, а то су: корнишони (мањег плода, погодни за справљање зимнице) и салатне сорте краставаца (имају већи плод, погодни за припрему свеже салате током целог лета).

Корнишони
Париски корнишон је код нас највише гајена сорта краставаца. Стиже 40-45 дана после ницања. Има цилиндричне плодове троугластог пресека, с крупним брадавицама и црним бодљама, при основи тамнозелени, а при врху светлији са зракастим пругама; месо је чврсто и доброг укуса.

Парифин Ф1- је холандски хибрид, с плодовима који су потпуно слични париском корнишону, али је ово знатно роднија сорта краставца и отпорнија према болестима. Већина биљака има искључиво или претежно женске цветове. Семе се увози из Холандије.

Наис Ф1 - Први домаћи хибрид краставаца корнишона, селексионисан у Институту за повртарство у Смедеревској Паланци. Огледни и производни резултати показују да је то раностасан и врло родан хибрид. Приближно 80% биљака су женског типа. Наис има вретенасто цилиндричне, тамнозелене плодове с осредње крупним брадавицама и мрким бодљицама; месо је хрскаво, чврсто, семено гнездо мало, без унутрашњих шупљина. Ова сорта корнишона је веома добра за конзервисање, али и за потрошњу у свежем стању.

Салатне сорте краставаца
Деликатес - Веома позната, рана и врло родна салатна сорта краставаца. Плодови су ваљкасти, средње дуги (око 18 цм) готово глатки са ситним густим брадавицама и белим нежним бодљицама, тамнозелени са светлијим пегицама и зракастом шаром на врху, хрскавог меса и пријатног укуса, без горчине. То је сорта која иначе добро подноси нашу климу.

Сунчани поток - Широко распрострањена салатна сорта краставаца погодна за отворено поље и пластенике. Има лепе тамнозелене плодове дуге 16-18цм, с крупним ретким брадавицама и белим бодљама, чврстог, хрскавог меса.

Маркетер - Позната америчка сорта краставаца, раширена у многим земљама, с тамнозеленим плодовима, осредње дужине (20-22цм), с крупним брадавицама и белим бодљама.

Белер Ф1 - Хибрид с претежно женским цветовима и тамнозеленим, нешто дужим плодовима, веома лепог изгледа. Изузетно приносан крастава

Izvor:poljoprivrednisavetnik.com

Најпознатије сорте краставаца

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Danas su ljudi navikli da suše voće, bobice i zelje, ali ne mogu ni zamisliti da je sušeno povrće jednako zdravo.

Iako krastavcima prijaju toplota leta, kako sezona vrućina što više odmiče tako biljke često počinju da poprimaju izmučen i oronuo izgled. Razlog za to mogu biti previsoke letnje temperature, insekti, bolesti ili kombinacija svih ovih uzroka.

U ataru sela Gospođinci, u opštini Žabalj, na oko 40 hektara beru se kornišoni posejani ovog proleća

Voće je, osim toga što je zdravo i hranljivo, način da se osvežimo i rashladimo. Zbog toga su određene voćne vrste posebno tražene ovih dana u beogradskim tržnicama, a promet nekih je porastao čak tri puta.

Koristeći prirodna sredstva očistićete svoje lice od crnih tačkica tj: mitisera i otkloni ćete umor s vašeg lica

Krastavci spadaju u jednu od najboljih namirnica za ljudsko zdravlje jer su bogati antioksidansima i mineralima. Svakodnevno konzumiranje ovog povrća će nam pomoći da budemo vitki i zdravi.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета