Савети за узгој краставаца

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Узгој краставаца спада у најпопуларније активности у повртњаку. Зна се да више од 50% повртњака има засад краставаца. Ово поврће се у суштини једноставно узгаја, па се и пољопривредници аматери често одлучују на тај корак.

Уколико још увек немате искуства у узгоју краставаца, следите ове једноставне савете и надајте се лепим плодовима за само два месеца.

Као прво, потребно је да се одлучите коју врсту краставаца желите да узгојите. Ту треба да знате да постоје краставци са краћом стабљиком и краставци који имају дуже стабљике и који расту као пузавица. Ако сте почетник у овом послу, наш је савет да одаберете краставац са дужом стабљиком, јер ће се попети високо и производити краставце уједначене величине с мањим ризиком од напада инсеката и заразних болести. Са друге стране, постоје краставци са малим плодовима који се киселе за зимницу (корнишони) и крупни краставци који се употребљавају целог лета у свежем облику (салатари). Ту сами направите избор, у зависности од ваших потреба.

Узгој краставаца је једноставан посао, под једним условом: да имате башту која је максимално осунчана. Па да почнемо:

1. У својој башти одаберите сунчано и плодно место, као и добро дренирано тло.

2. Семе краставаца посејте тек након што је прошла свака опасност од мраза, када сте потпуно сигурни да ће земљиште бити топло. Краставци су изузетно осетљиви на мраз, па немојте ризиковати, већ сачекајте другу половину априла. Краставци се могу сејати и касније, до јула месеца, али је тада обавезно наводњавање. Сетва краставаца с пролећа је сигурнија, јер не захтева заливање, мада по потреби може користити.
3. Краставци се сеју у размацима од 150×30цм са 2 до 4 семена. По једном хектару сеје се од 65.000 до 70.000 јединки, за шта је потребно 2,2кг семена.

6. Ако желите да имате краставце током целог лета, па и почетком јесени, направите другу сетву 4 до 6 недеља касније.

7. Сада следи нега краставаца. То подразумева редовно окопавање и заштиту од штеточина и болести, а по потреби и заливање.

8. Ћетири недеље након сетве нанесите две пуне прегршти квалитетног компоста по једној биљци, у уском појасу дуж сваке биљке.

9. Када биљке почну да расту поставите поред њих притке или оградицу, да би могла да се пуза. То није неопходно, али је препоручљиво. Иако се код нас краставци чешће узгајају хоризонтално (биљке које леже на земљи), вертикални узгој краставаца, уз добру негу, ипак даје квалитетније плодове. При том знајте да биљку морате привезивати, чак и неколико пута током вегетације, јер се сама тешко хвата за потпору.

10. Посматрајте биљке редовно, да би на време уочили евентуалне штеточине.

11. Ако се одлучите на употребу инсектицида и пестицида, на прво место ставите оне природне и мање отровне. Каолинска глина је, на пример, врхунски природни препарат који се у савременим земљама света употребљава за заштиту биљака, па је можемо препоручити. Она је најефикаснији „природни инсектицид” и може се применити и превентивно.

12. Када дође време за бербу, берите краставце редовно, на сваких неколико дана. То је добар начин да увек имате лепе плодове. Квалитетан краставац не треба да буде превелик, нити жуте боје. За узгој краставаца треба обезбедити да тло увек буде равномерно влажно, како би се спречило да плодови постану горки. Пратите ове савете и успех вам је загарантован.

Izvor:poljoprivrednisavetnik.com

Савети за узгој краставаца

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Danas su ljudi navikli da suše voće, bobice i zelje, ali ne mogu ni zamisliti da je sušeno povrće jednako zdravo.

Iako krastavcima prijaju toplota leta, kako sezona vrućina što više odmiče tako biljke često počinju da poprimaju izmučen i oronuo izgled. Razlog za to mogu biti previsoke letnje temperature, insekti, bolesti ili kombinacija svih ovih uzroka.

Voće je, osim toga što je zdravo i hranljivo, način da se osvežimo i rashladimo. Zbog toga su određene voćne vrste posebno tražene ovih dana u beogradskim tržnicama, a promet nekih je porastao čak tri puta.

Koristeći prirodna sredstva očistićete svoje lice od crnih tačkica tj: mitisera i otkloni ćete umor s vašeg lica

Krastavci spadaju u jednu od najboljih namirnica za ljudsko zdravlje jer su bogati antioksidansima i mineralima. Svakodnevno konzumiranje ovog povrća će nam pomoći da budemo vitki i zdravi.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета