Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Лубенице се могу узгајати као ране у заштићеним гнездима, тунелима, пластеницима, и то као рана пролећна или јесења култура. За рану производњу лубеница користе се сорте стокс, мраморка и нови хибриди, које образују плодове величине 1-1,5 кг, а за јесењу све познате сорте.

Производња расада
Ране лубенице се производе из расада, а за јесењу бербу врши се половином јуна директна сетва. За производњу расада лубеница сетва се обавља 30 - 35 дана пре садње, и то у саксије, хранљиве коцке или бусен лединског земљишта (10 џ 10цм). До ницања се одржава температура од 25оЦ, а затим се снижава на око 16° Ц, што омогућује добијање расада са чврстим, кратким стаблом. Са појавом првог листа температура се одржава на 20 - 22° Ц дању и око 15° Ц ноћу, уз релативну влажност ваздуха око 65%. У току раста расада примењују се све редовне мере неге. Поред регулисања температуре и влажности ваздуха и земљишта (заливање сваких 5 - 7 дана са 5 - 10 литара воде на м 2 ) обавезна је заштита против антракнозе (дитхане 14 - 45 0,15%), пепелнице (каратхане ЊП 0,1%) и пламењаче (бакроцид 0,5%) у размацима од 10 - 15 дана или по потреби. При заштитном прскању треба извршити и фолијарно прихрањивање вуксалом 0,2%.

Калемљење лубенице на тикву
Веома добре резултате у производњи раних лубеница даје калемљење лубеница на тикву натегачу или вргу (лат: Лагенариа вулгарис). Калемљење лубенице могу успевати на нижим температурама од некалемљених, а имају изражену већу укупну отпорност. Поред тога, плодови раније зру. Наклијало семе лубеница и врга сеје се истовремено, с тим што се врг сеје у саксије (8 џ 8цм). У фази отворених котиледона , 2 до 3 дана после ницања, врши се калемљење. Пре калемљења биљке се добро залију, а затим се биљке лубенице ваде и стављају у суд са водом. Калемљење лубенице на тикву се врши на зесајаном месту, како би испаравање биљака било што мање.

А ево и како изгледа: Оштрим ножем или жилетом (или уским оштрим шилом) засече се тиква врга између котиледоних листића у дужини 1,5 - 2 цм. На стаблу лубенице испод котиледона направи се клинасти пресек стабла дужине као и расцеп на вргу (1,5 - 2цм). Калем лубенице стави се у расцеп подлоге врга тако да стабло и котиледони добро прилегну једни уз дргог. Место спајања се обавије ватом. Овакав расад се даље развија на температури око 25° Ц и релативној влажности ваздуха од 90%. Првих дана по калемљењу биљка се засече да би се спречило сувишно испаравање. шест до седам дана после калемљења формира се калус и даље се наставља уобичајена нега расада.

Расађивање лубеница
Припрема земљишта за узгој лубеница у гнездима (кућицама) састоји се у обилном ђубрењу стајњаком током јесени по читавој површини или само у кућице, гнезда. Укупна количина стајњака износи 400 - 600 мц/ха при ђубрењу целе површине, односно 150 - 200 мц/ха при ђубрењу у кућице. Осим стајњаком земљиште се ђубри са 300кг НПК ђубрива (1:1:2) по хектару. Кућице се могу правити у јесен или у пролеће непосредно пред сетву, садњу. Гнезда могу бити топла (на дно се стави свеж стајњак који загрева земљиште) или хладна. У топлим гнездима могућа је за око 10 дана ранија сетва или садња него хладним. Без обзира на карактер гнезда, после сетве или садње поставља се носећа конструкција са пластичном фолијом која штити лубеницу од измрзавања.
У пластенику се земљиште пре садбхе припрема уношењем 4 - 6кг згорелог стајњака на м2, уз површинску обраду.

Расад лубеница за рану производњу сади се половином марта у топла гнезда, односно до првих дана априла у хладна гнезда, а у пластенику у првој половини марта (при грејању), односно крајем марта. За јесењу бербу у пластенику (ако је производња из расада) садња лубеница се обавља половином јула.

Izvor:poljoprivrednisavetnik.com

Узгој лубеница

Komentari

Effects of 3 months CR, beta blocker or diuretic on beta1 adrenergic signalling priligy 60 mg price

[url=http://flassix.com/]Lasix tablets[/url] work quickly and efficiently.

  • Od Sammar
  • 2023-05-19 04:23:58

[url=https://atarax.ink/]atarax sale[/url]

  • Od Suemar
  • 2023-05-22 10:03:00

[url=https://gabapentinpill.online/]neurontin brand name 800mg best price[/url]

[url=https://levothyroxine.foundation/]synthroid otc[/url]

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Na području naše zemlje trenutno je u toku proizvodnja rasada paradajza, krastavaca, kupusnjača, paprike i drugog povrća.

Kopriva je jedna od najlekovitijih biljaka, a najčešće se koriste list i koren koprive. Koristi se za pročišćavanje krvi i pojačavanje izlučivanja tečnosti iz organizma.

Kasni ili postrni kupus dolazi na drugo mesto u plodoredu. Uspešno se gaji posle useva koji oslobađaju njivu do jula, a to su: grašak, rani krompir, luk, pšenica i ječam.

Nega rasada podrazumeva niz mera kao što su: redovno zalivanje, provetravanje, prosvetljivanje, prehrana, zaštita od štetočina i bolesti, kao i kaljenje

Можда до сада нисте имали прилике да се сретнете са овом врстом, односно величином поврћа, али оно свакако изазива све веће интересовање код произвођача. То су заправо млади изданци поврћа већи од клица, а опет мањи од расада.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета