Ako planirate setvu uljane repice - sada je pravo vreme!

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Jedina kultura koja je ove godine donela pristojan i smislen profit sa poznatom cenom, koja je za proizvođača iznosila i do 42 dinara po kilogramu sa prinosima koji su se kretali od četiri do pet tona po hektaru.

Premda se dosta ljudi pribojava i ima strah od setve, repica je usev kao i svaki drugi. Štaviše, u mnogim segmentima je čak i lakša za uzgoj od kukuruza.

Uljana repica proizvodi se zbog dobijanja ulja. Uljana repica brzo raste, pokriva zemljište i guši korove, pa je moguće izbeći primenu herbicida. Prihrana se izvodi jednokratno i to u samom početku prolećnog porasta (krajem februara ili početkom marta).

Imajte u vidu da zemljište za uljanu repicu mora da bude savršeno spremljeno i usitnjeno gotovo kao za povrće. Iskustvo je pokazalo da je dobro raditi podrivanje, kao i da je pšenica najbolji predusev za setvu repice.  S druge strane, najgori predusev koji bi trebalo izbegavati je šećerna repa.

Donedavno je bilo nedoumica vezanih za vreme setve, đubrenje, prihranu i druga pitanja. Međutim, danas su svi ti parametri poznati. Repicu možete da sejete od 12,5 do 50 centimetara razmaka red od reda. Jedina problematična stvar u setvi repice je vlaga koja je neophodna za klijanje semena. Bilo bi optimalno da ukoliko možete setvu da obavite nekoliko dana (najviše nedelju dana) pre očekivane kiše krajem avgusta ili septembra. Izuzetak su veoma sušne jeseni, pa ako je seme repice kvalitetno bez problema će napraviti sklop koji je potreban za oko 450 do 500 hiljada biljaka.

Problem pri žetvi je u tome što uljana repica nejednako i dugo sazreva, a zrele mahune lako pucaju i seme se osipa. Žetva treba započeti kada se lišće suši, stabljika menja boju u žućkastu, a mahune poprimaju žutosmeđu boju i pucaju. Da bi se izbegli, odnosno smanjili gubici, pribegava se desikaciji 7 do 10 dana pre žetve. Desikacija se izvodi totalnim herbicidima kako bi se prekinula vegetacija, izjednačilo zrenje, smanjilo pucanje mahuna kao i olakšala i ubrzala žetva.

Većina hibrida koji se seju u Srbiji su srednje rani hibridi po standardima severne Evrope. Iskustvo je pokazalo da ti hibridi daju najbolje rezultate u našim vremenskim uslovima.

Izvor:boljazemlja.com

Ako planirate setvu uljane repice - sada je pravo vreme!

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Pšenicu i druge useve ugrožava trenutni nedostatak vlage što usporava rast biljaka, ali iz Nezavisne asocijacije poljoprivrednika Srbije kažu da stanje još uvek nije alarmantno.

Opština Nova Crnja za potrebe subvencionisanja poljoprivrede je obezbedila 3 miliona dinara, dok će najviše sredstava (1,6 miliona dinara) biti izdvojeno za ratarstvo, dok je za voćarstvo i vinogradarstvo, povrtarstvo i cvećarstvo izdvojeno million dinara. Za unapređenje pčelarstva predviđeno je 400 hiljada dinara.

Površine pod suncokretom u Braničevskom okrugu se stalno povećavaju, a dobra zarada je razlog zbog kog poljoprivrednici idu u ovom smeru.

S obzirom na to da bi zbgo ratnog stanja površine pod suncokretom u Ukrajini mogle da padnu na najniži nivo u poslednjih 13 godina, postavlja se pitanje da li ratari kod nas mogu da povećaju površine pod ovom uljaricom i iskoriste dobru cenu.

Ne računajući setvu šećerne repe koja je već počela, setva ostalih primarnih poljoprivrednih kultura bi trebalo da počne u aprilu. Sve oči su uprte u poljoprivrednike od kojih se očekuje da posao obave valjano, kako bi u žetvi imali što bolje prinose i tako obezbedili dovoljno hrane za domaće potrebe i za izvoz.

Ova drevna žitarica naziva se još i rumenika, šćir ili štir, a po izgledu dosta podseća na proso.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета