Запањујуће колико уловљене рибе се заправо баца

Извор: Пиксабеј

Извор: Пиксабеј

Стручњаци су изразили забринутост због губитака и одрживости постојећих риболовних активности широм света. Наиме, укупна производња досегла је рекордну стопу захваљујући порасту рибљих фарми, посебно у Кини

Тек две трећине рибе заврши у желуцима потрошача, показао је Извештај о светском рибарству и аквакултури. Наиме, према двогодишњем извештају УН-ове Организације за храну и пољопривреду (ФАО), 35 одсто глобалног улова се или баци натраг у океан због непожељне величине или врсте, или зато што се поквари пре конзумације.

"Од 1961. године је годишњи глобални раст потрошње рибе двоструко већи од раста становништва што показује да је сектор рибарства кључан за постизање циљева које има ФАО, а то је свет без глади и неухрањености", рекао је генерални директор ФАО-а Хосе Гразиано де Силва.

Разлог бацања недовољно знање или опрема?

"С обзиром на милијарду људи који се ослањају на прехрамбене предности рибе, треба више учинити како би се спречила оваква пракса", изјавио је Ласе Густавсон, извршни директор европске филијале фондације Океана, који верује да више од 60 милиона људи који раде у аквакултури немају одговарајуће знање или опрему потребне за одржавање рибе свежом, док не дође до крајњег потрошача.

"Бацање хране на гладној планети је нечувено. Чињеница да једна трећина свих уловљених риба заврши на отпаду је огроман повод за забринутост када говоримо о глобалној сигурности хране", рекао је Густавсон.

Баца се комерцијално узгојена риба

ФАО студија је открила да се трећина бачене рибе односи на комерцијално узгојене врсте рибе док се количина уловљене дивље рибе једва промијенила од краја 1980. године.

ФАО земљама у развоју нуди помоћ за смањење губитака, а сматра се да су сталци за сушење риба резултирали смањењем губитака рибе на језеру Танганyика у Африци за чак 50 посто. Такођер, на подручју око Индијског оцеана, бољи објекти за руковање уловљеним раковима смањили су губитке за 40 посто.

"Превелик је притисак на морске ресурсе и зато су нам потребне подршке влада како би побољшале стање својих рибарстава. Предвиђамо да ће Африка у будућности морати увозити рибу", рекао је Мануел Баранге, директор ФАО-а за рибарство и аквакултуру додајући како мањак рибе посљедично може довести и до виших цијена и додатно утјецати на сиромашније становништво.

 Agroklub.rs

Запањујуће колико уловљене рибе се заправо баца

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета