Laćarak je jedno od najvećih sela u Vojvodini i Srbiji

Foto: Print screen youtube

Foto: Print screen youtube

Ovo mesto ima oko 12.000 stanovnika, a prostire se na gotovo 6.000 hektara. Oko 4.000 kuća poređano je u više od 50 ulica, od koje su neke duge i pet kilometara. U školi je hiljadu đaka, a sportski i kulturni život je u ekspanziji.

Laćarak je po broju stanovnika veći od 17 opština i od 70 opštinskih mesta u Srbiji i i ima veliki potencijal za samostalnu proizvodnju hrane i razvoj male privrede.

Krajem 20. veka u ovom selu je godišnje tovljeno više od 100.000 svinja. Zbog loših uslova za privređivanje, taj broj je znatno manji, ali se može lako promeniti ako postoji volja da se pomogne srpskom seljaku. 

Postoji podatak da je Laćarak u turskim spisima zabeležen kao Lak-Jarak. Lak je reč mađarskog porekla i u prevodu znači „mesto“, a „jarak“ – turska i znači „rov, kanal, opkop“ ili zajedno – „poljsko utvrđenje“.

 O poreklu naziva sela postoje i dve legende. Prva kaže da je selo dobilo ime po prvom lađaru koji je pristao uz obalu Save i tu se nastanio. Druga legenda kaže da je u prošlosti ovde postojalo malo pristanište u koje su dolazile lađe, pa je po lađama nastalo ime Lađarak, tj. Laćarak. Ipak, rasprava koja nastane kada se govori o nazivu ovog sela je samo dokaz da ono postoji duboko u legendama i pričama brojinh meštana. Međutim, ono što je svima zajedničko jeste ljubav prema svom selu. Selo je nastalo još u srednjem veku i čak postoje dokazi da su na prostoru današnjeg Laćarka živeli ljudi iz doba neolita.

Prvi sigurni podaci o Laćarku potiču iz vremena kada se Srem nalazio pod vlašću Osmanskog carstva. Selo je verovatno ostalo pusto u vreme osvajanja Srema, te Osmanlije po uspostavljanju svoje vlasti naseljavaju u Laćarak stanovništvo iz Smederevskog sandžaka, koje je sa sobom donelo filurdžijski status. Tako se javljaju i prvi knezovi u drugoj polovini XVI veka, Pavel Lukac i Ilija Pavel, najverovatnije otac i sin.

Srpski omladinski kalendar beleži 1871. godine da su se, nezadovljni odlukom Marije Terezije kojom je ukinuta Vojna krajina 1745. u Sremu i Bačkoj, neki somborci preselili u Laćarak.

Ambar u Laćaraku se nalazi u ulici 1. novembra broj 174, nastao je krajem 19. ili početkom 20. veka u sklopu šupe i kotobanje. Kao nepokretno kulturno dobro predstavlja spomenik kulture od velikog značaja. Nastao je krajem prošlog ili početkom ovog veka u sklopu šupe i kotobanje. Orijentisan je čeonom stranom prema ulici mada, za razliku od sličnih zgrada, uvučen u dvorište oko desetak metara.

Ovo selo, danas opština je jedna od najbrže rastućih u poslednje dve decenije. Laćarak je za vrlo kratak period dostigao broj stanovnika skoro duplo veći nego što je imao od svog postanka. S toga dolazimo do zaključka da ovo selo izuzetno prati savremeni trend i razvoj gde najviše dominira stočarstvo i poljoprivreda.

Zahvaljujući svom značajnom progresu Laćarak danas važi za jedno od najvećih sela u Vojvodini i Srbiji.

Izvor:vojvodinainfo.rs

Laćarak je jedno od najvećih sela u Vojvodini i Srbiji

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Zahlađenje sa kišom u odnosu na protekle dane ne bi trebalo da naudi ranim sortama voća, procvetalog usled toplog vremena krajem februara sve dok ne nastupi naglo snižavanje temperature ispod nule.

Na obroncima Suve planine, na izlazu iz Sićevačke klisure smestilo se selo Tamnjanica, koji mnogi danas nazivaju srpskom Provansom. Zahvalujući svom položaju, ruža vetrova ovde ne prestaje tokom cele godine, a to su kažu idealni uslovi za gajenje brojnih autohtonih vrsta biljaka, voća i vinove loze.

U Evropi se godišnje proda 10,5 miliona tona hrane za kućne ljubimce, a sve više proizvođača iz Srbije vidi svoju šansu da se oproba u ovom biznisu i osmišljava nove proizvode za ovo tržište koje ubrzano raste.

U nekom selu živeli su čovek i žena, čovek na njivi, a žena radila u kući. Čovek bi odmah, čim bi dan osvanuo, uhvatio volove i otišao u polje orati, a žena bi ostala kod kuće radeći, te bi mu uvek donela ručak na njivu.

Od početka godine 260 seoskih kuća sa okućnicom dobilo je nove stanare, a među današnjim dobitnicima je 80 parova, 16 samohranih roditelja i 55 pojedinaca.

Vredne ruke, traktor i parcela dobre zemlje odavno nisu garant za uspešnu poljoprivrednu proizvodnju.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета