Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Грип је заразна упала плућа прасади, а нарочито одојчади. Појављује се обично само у већим узгојима. Болест је врло заразна, а шири се највише на тај начин што се прасци од више крмача састају и заједнички хране.

Преноси се додиром и удисањем ваздуха што га искашљавају болесне свиње. Најлакше оболе прасад која се слабо хране и негују или се држе у хладним, влажним стајама (стаје од цемента).

Знаци болести: Прасади нерадо сисају, постану невесели и завлаче се у сламу. Очи су им упаљене, кашљу, а понекад добију и пролив. При концу болести кожа им постаје крастава и црна. Често угине преко половине прасади. Старија прасад лакше преболи него млађа, Животиње које оздраве још недељама су кржљаве и опораве се често тек после неколико месеци. Лечење је безуспешно.


Предохрана: У првом реду потпуно одвојено држати прасади од разних крмача. Често се може постићи успех једино променом стаје. Врло добрим се показало одвојено држање крмача које доје. Испусти треба да су одељени један од другог тако да је директан додир прасади избегнут. Ако је ово немогуће, треба се помоћи на други начин на пр. да неку шупу за дрво преудесимо за здраву прасад или да их преселимо у шталу за говеда.

Izvor:seoski poslovi

Грип прасади

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Uvozna cena najviše diktira koliko će koštati prasetina kod nas, objašnjavaju stručnjaci

Repuh (Petasites officinalis) je zeljasta, višegodišnja biljka sa dugim, snažnim i mesnatim korenom. Stablo mu je uspravno, prekriveno sitnim, mekim vlaknima, iz kojeg se formiraju crvenkasti nazubljeni listići nalik krljuštima, koji su raspoređeni u rozete.

Koliko se zadrži trenutna otkupna cena ili tovljenici uskoro poskupe, što stočari priželjkuju, moguće je očekivati da pojedini obori više ne budu prazni

Cene hrane za životinje, energenata, mineralnih đubriva, zaštitinih sredstava i transporta višestruko su uvećane u protekle dve i po godine, zbog pandemije koronavirusa i krize u Ukrajini, što je uslovilo smanjenu proizvodnju stočarskih proizvoda. Privrednici predlažu da se merama zaustavi pad u stočarskoj proizvodnji, koja kod nas predstavlja veliki potencijal.

Na predlog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Vlada Republike Srbije je donela Uredbu o utvrđivanju godišnjeg programa mera za sprovođenje odgajivačkog programa za 2022. godinu.

Počelo je podnošenje zahteva za podsticaje u stočarstvu i to za tov junadi, jagnjadi, jaradi i svinja, kao i za podsticaje za krave za uzgoj teladi za tov

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета