Како се изборити са мувама у штали?

Извор: Пиксабеј
Муве су досадне, а преносе и заразне болести. Да бисмо их се решили, можемо да користимо природна средства.
Лето је период године када нам досађују муве. Осим што су досадне, оне преносе многе заразне болесте, посећују сметлишта, бачену храну и веома лако на нашу храну могу пренети проузрковаче разних обољења. У борби против мува могу нам помоћи народна средства.
Женке полажу до 2.000 јаја
Кућна мува у свом животу пролази кроз четири развојне фазе: јаја, ларва, лутка и одрасли инсекти. Одрасла женка живи око месец дана, а током свог живота може да положи од 500 до 2000 јаја. Свака три до четири дана женка полаже јаја у групицама до 150 комада. За полагање јаја бира влажнија станишта, где постоји храна за ларве које ће се излећи. Већ након једног дана појављују се младе ларве, чији развој траје од пет до 15 дана у зависности од услова. Ларве се по завршетку развоја повлаче на суво место, где се претварају у лутке, а затим се појављује одрасли инсект и цео циклус се понавља.
Природна средства која терају муве
Муве привлачи отпад, посебно бачени остаци хране, па због тога канта за смеће треба да је чиста и поклопљена. Најбоље је након сваког бацања смећа опрати канту и на крају је испрати са водом у коју смо додали јабуково сирће. Муве не воле мирис сирћета и мање ће долетати.
Мирис игра велику улогу у привлачењу муха, али и њиховом терању. Мирис етеричних уља је непривлачан мувама. Као репеленти најчешће се користе етерична уља лаванде, менте, еукалиптуса, цитронеле, каранфилчића. Куглице од памучне вате можемо покапати са неколико капи неког етеричног уља и мирис ће деловати на муве.
У посуду се може ставити до 15 карафилчића и они ће својим мирисом да спрече улазак мува у просторију. Може се накапати и неколико капи уља каранфилчића, које је још ефикасније. Да би се појачало њихово деловање, каранфилчићи се могу забости у половине лимуна.
Муве не воле ни објекте који светлуцају и рефлектују светлост. Као ефикасна заштита од муа показало се када се у најлонску врећицу ставе две до три новчића и налије вода. Овако припремљене кесе се стављају да висе код улаза у простор или размештене по дворишту. Муве неће улазити ако испред врата и прозора висе овакве врећице.
Лепљиве траке можемо и сами да направимо. Шећер се укува са водом до густог сирупа, којим се премажу папирне или платнене траке.
Замке можемо направити од пластичних боца. На горњем делу боце направе се мали отвори, кроз које мува може да уђе у боцу, а не може да изађе. У боцу усути раствор од детерџента за суђе, шећера и јабуковог сирћета у односу 1:3:1 или слатки раствор џема и воде са мало шећера.
Муве не воле ни мирис лука. Пресеченом главицом лука потребно је истрљати оквире прозора или врата. Овај метод се највише користи за просторе где се држе животиње.
Јабуково сирће својим мирисом држи муве даље од простора у коме се држе посудице са сирћетом.
У кокосово уље додати 20 до 30 капи уља цитронеле и добро помешати. Ово уље се разлије у мале посудице, које оставимо отворене и поставимо по једну посудицу у сваку просторију.
Биљке које својим мирисом терају муве
Од давнина људи су користили биљке да се заштите од инсеката. У борби против мува користе се геранијум, босиљак, лаванда, нана, мирођија, парадајз. У двориштима и терасама можемо узгајати ове биљке, а посебно је декоративан чери парадајз, који ће нас наградити својим плодовима.
Agroklub.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета