Simentalska rasa goveda poreklom iz Švajcarske

Foto: Pinterest

Foto: Pinterest

Simentalske rase danas u svetu ima oko 50 miliona grla od čega je najviše rasprostranjena u Evropi, oko 20 miliona. Pogodna je kako za proizvodnju mleka, tako i za proizvodnju mesa. Odlikuje se snažnom konstitucijom.

Važi za jednu od rasa sa globalnim uticajem na celokupnu govedarsku proizvodnju. Nastanak ove rase je vezan za kanton Bern u Švajcarskoj, područja reka Sime i Sane. Rasprostranjena je u gotovo svim delovima sveta.

Simentalska rasa kao rasa dvojnih sposobnosti pokazala se veoma dobro u tovu junadi i po pitanju dnevnog prirasta je ispred svih tovnih rasa.

Upoređen sa drugim rasama goveda, posjeduje dobru prilagodljivost i otpornost, i s tim u vezi mogućnost da bude rasprostranjena u mnogim zemljama sveta, pri čemu se koristi u razne svrhe. Tako na primer, u Austriji, Namačkoj i Francuskoj se ova rasa koristi za proizvodnju mleka i mesa, Češka, Slovačka i Švajcarska su prihvatile program ukrštanja  simentalca sa crveno-belim holštajnom kako bi se ostvarila veća proizvodnja mleka. Treća grupa zemalja, kao što su Velika Britanija, Irska i Danska koriste ovu rasu jedino za proizvodnju kvalitetnog mesa.

Karakteristike rase

Simentalac pripada intenzivnim rasama, velikog okvira tela, kombinovanih proizvodnih sposobnosti. Rasu odlikuju sledeće osobine:

- Brz porast mladih grla i harmonična građa tela

- Dobra plodnost

- Veoma efikasno iskorišćavanje hrane

- Izvanredna sposobnost aklimatizacije

Masa odraslih krava u proseku se kreće od 620-650 kg, mada se odgajivačkim ciljem nastoji postići još veća završna težina, i preko 700 kg. Visina grebena kod krava u proseku iznosi oko 135 cm, a bikova oko 145-150 cm. Međutim, sve zemlje odgajivači simentalca nastoje povećati ove vrednosti, tako da bi one za krave trebale da iznose oko 140-145 cm, a za bikove oko 155-160 cm. Krave se u priplodu prosečno koriste 7-8 godina, a za to vreme ostvare pet partusa i pet laktacija. Prvo osemenjavanje obavlja se sa uzrastom od 14-16 mjeseci i telesnom masom oko 300-350 kg, dok se prvi put tele sa navršene dve godine starosti.

Proizvodne osobine

Prosečna proizvodnja mleka simentalca u našim uslovima se kreće oko 5.500 kg sa 3,8 % mlečne masti. Za maksimalno ispoljavanje mlečnosti pored genetskih, značajni su i paragenestki faktori kao što su ishrana, smeštaj i nega. Maksimalna mlečnost u toku laktacije javlja se u periodu 6-8 nedelja. Visoko proizvodne krave obično kasnije postižu maksimalnu mlečnost nego one sa manjom proizvodnjom. Nakon postizanja maksimalne mlečnosti, ona blago opada, do oko 6 meseci laktacionog perioda, a zatim naglije do kraja laktacije.

Reproduktivne osobine:

Servis period predstavlja razdoblje od teljenja do sledeće uspešne koncepcije. To je veoma važan reproduktivni pokazatelj jer od njegove dužine direktno i zavisi godišnja proizvodnja po kravi, od kojih se očekuje u toku godine da imaju jednu laktaciju i najmanje jedno tele. Optimalna dužina servis perioda je 80-85 dana. Kod simentalca vrednost ovog pokazatelja u našim uslovima  donekle odstupa od očekivanih, i uglavnom se kreće oko 100 dana, ali te razlike ipak nisu prevelike i ne remete reproduktivne karakteristike. Naravno, sve ovo ne bi bilo moguće ukoliko životinje ne bi hranili visokokvalitetnom kabastom i koncentrovanom hranom. Ocena servis perioda je sledeća:

Od 81-95 dana odličan

Od 96-110 dana odgovarajući

Od 111-120 dana neodgovarajući

Iznad 120 dana loš

Agorinfo.rs/pssrs.net

Simentalska rasa goveda poreklom iz Švajcarske

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Koliko se zadrži trenutna otkupna cena ili tovljenici uskoro poskupe, što stočari priželjkuju, moguće je očekivati da pojedini obori više ne budu prazni

Cene hrane za životinje, energenata, mineralnih đubriva, zaštitinih sredstava i transporta višestruko su uvećane u protekle dve i po godine, zbog pandemije koronavirusa i krize u Ukrajini, što je uslovilo smanjenu proizvodnju stočarskih proizvoda. Privrednici predlažu da se merama zaustavi pad u stočarskoj proizvodnji, koja kod nas predstavlja veliki potencijal.

Na predlog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Vlada Republike Srbije je donela Uredbu o utvrđivanju godišnjeg programa mera za sprovođenje odgajivačkog programa za 2022. godinu.

Broj krupne stoke u Srbiji opada. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u Republici Srbiji, sa stanjem na dan 1. decembra 2021, u odnosu na stanje na dan 1. decembra 2020, manji je ukupan broj goveda (za 3,0%), svinja (za 3,9%) i koza (za 3,6%), dok je veći ukupan broj ovaca (za 0,6%) i živine (za 0,7%).

Počelo je podnošenje zahteva za podsticaje u stočarstvu i to za tov junadi, jagnjadi, jaradi i svinja, kao i za podsticaje za krave za uzgoj teladi za tov

Podnošenje zahteva za podsticaje u stočarstvu i to za tov junadi, jagnjadi, jaradi i svinja, kao i za podsticaje za krave za uzgoj teladi za tov je počelo 1. februara i trajaće sve do 31. jula 2022. godine.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета